Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Stresli Bir Hayatınız Varsa Bu Yiyeceklerden Uzak Durun!
Stresli Bir Hayatınız Varsa Bu Yiyeceklerden Uzak Durun!

iyihisset.com

16 Eyl 2018

Stresten kurtulmanın bin bir türlü yolunu denerken yediklerimizi hep göz ardı ediyoruz. Oysa yediğimiz birçok yiyecek bizi çok daha stresli bir hale getiriyor. Evet, yanlış duymadınız! Yaşamınızda stresten arınmak için yediklerinize dikkat edebilirsiniz. İşte stresi artıran yiyecekler!

Dondurma

Bunu duyduğunuz için üzüldüğünüzü biliyoruz. Dondurma damak zevkimizi okşarken ruhumuza maalesef aynı özveride bulunmuyor. Rafine edilmiş şekerler, stres zamanında kendini gösteren kortizol hormonunun yükselmesine neden oluyor. Bu yönüyle dondurma, stresi artıran yiyecekler arasında giriyor.

Kahve

Az miktarda alındığı zaman konsantrasyon artıran kahve, fazla tüketildiği taktirde ise strese yol açıyor. Aşırı kahve tüketimi, sakinleşmeyi sağlayan magnezyumun vücuttan atılmasına sebep olarak agresif bir ruh hali yaratıyor. Uyku kalitesi üzerinde de dengesizliklere sebep olan kahve, stresli durumlarda uzak durulması gereken içecekler arasında yer alıyor.

Beyaz Karbonhidratlar

Beyaz ekmek, patates cipsi, beyaz undan yapılmış kek ve pastalar kan şekeri seviyesinde değişikliklerin yaşanmasına sebep oluyor. Lif içeriği olmayan paketlenmiş karbonhidrat tüketimi ise bağırsak bakterilerinin dengesini bozarak serotonin hormonunu dengesiz hale getiriyor. Bu işlemlerden dolayı işlenmiş karbonhidratlı besinler stresi artıran yiyecekler grubunda başı çekiyor.

Enerji İçecek ve Yiyecekleri

Enerji barlarını ya da enerji içeceklerini çok sık tüketenlerdenseniz, strese davetiye çıkardığınızı bilmeniz gerekiyor. Kana kana içtiğiniz bir kutu enerji içeceği konsantrasyon kabiliyetinizi de sizden alarak anksiyeteyle baş başa bırakıyor. Bangor Üniversitesi’nin biyoloji bölümündeki bilim insanları tek bir kutu enerji içeceğinde 13 çay kaşığı şeker bulunduğunu söylüyor. Şeker tüketimi de size tamamen stres olarak geri dönüyor.

Tuzlu Krakerler

Yüksek miktarda tuz içeren krakerler, düşük tansiyonunuzu yükseltmeye yardımcı olsa da hızlıca yenilen bu tarz ürünler stresi artıran yiyecekler arasında. Glikoz oranını da yükselten tuzlu krakerler stres hormonu olarak adlandırılan kortizolün yükselmesine sebep oluyor.

Gazlı İçecekler

Doğal maden suyu haricinde içtiğiniz bütün gazlı içecekler stresin artmasında rol oynuyor. Hem yüksek şeker ve tatlandırıcı içerikleriyle hem de kafein ile saldırıya geçen gazlı içecekler, stresin çoğalması için her şeyi yapıyor. Gazlı içecekleri hayatınızdan çıkaramıyorsanız, oldukça faydalı olan katkısız doğal maden suyu içmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca stresli yaşamın sizi sağlıksız bir hayata hapsetmesini istemiyorsanız, QNB Sigorta’nın Kansere İnat Yaşasın Hayat sigortası kapsamındaki diyetisyen hizmetinden faydalanarak kendinize uygun bir beslenme düzenine sahip olabilirsiniz.

Yağda Kızartılmış Yiyecekler

Başta kızarmış patates ve tavuk olmak üzere bütün kızartılmış ürünler stresi artıran yiyecekler arasında başı çekiyor. Sağlığa fayda sağlamayan ve bol yağ ile tuz içeren bu tarz yiyecekler stresin çoğalmasına sebep oluyor. Elbette ara sıra kızarmış patates yemenizde bir sakınca yok ama bu tarz yiyecekleri bir beslenme şekline dönüştürmeniz var olan stresinizi çoğaltacaktır.

Konserve Yiyecekler

Tenekede hazır olarak satılan yiyeceklerin oldukça pratik olduğunu düşünüyorsanız ve zaman darlığından dolayı sürekli tenekelerdeki besinlerden kullanıyorsanız, bir kez daha düşünün. Kimyasal bir birleşen olan ve tenekelerde bulunan BPA (Bisfenol A) maddesi stresi artırıyor. Kaliforniya’daki Berkeley Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, fazla BPA maddesine maruz kalan çocukların ilerde anksiyete problemleriyle karşılaştığını gösteriyor.

Kırmızı Et

Kırmızı et sevenler büyük hüsrana uğrayabilir ama yapılan birçok çalışma kırmızı etten alınan yüksek proteinin dopamin hormonunu canlandırdığını ve bu sayede beyne stres arttırıcı sinyaller gittiğini söylüyor. Kırmızı et, stresi artıran yiyecekler arasına yer aldığından yüksek protein yüklemeli diyetleri uzun süre yapmamanız ruh sağlığınız için daha iyi olabilir.   

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.