Spordan Önce Uzak Durmanız Gereken 7 Yiyecek

Buradasınız

Ye-İç 15 Şubat 2017

Diyet yaparken sıklıkla tercih ettiğiniz bazı yiyecekler, spordan önce kaçınmanız gerekenler arasında yer alıyor. Eğer ki fit bir vücuda kavuşmak istiyorsanız, spor yapmadan iki saat öncesine kadar bu besinlerden uzak durun.

1. Salata

Salatanın ne kadar sağlıklı bir öğün olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz. Ama krema soslu ve krutonlu olmamak kaydıyla... Yine de şunu belirtelim, her ne kadar sağlıklı ve sebze ağırlıklı olsa da spordan önce salata yemek çok iyi bir alışkanlık değil. Çünkü sebzelerdeki lifler sindirim sürecini yavaşlattığı için spor sırasında şişliğe ve gaza sebep olabiliyor.

2. Keten Tohumu

Keten tohumu da kaliteli lifli yapısı sağ olsun muhteşem bir besin kaynağı. Ama aynı zamanda gaz oluşumuna neden olduğu için spordan önce tüketmek rahatsızlık verebilir. Bunun yanı sıra spordan önce lif bakımından zengin tam tahıllı ekmeklerden ziyade, karbonhidratlı ve proteinli besinlere yönelmekte fayda var.

3. Süt ve Süt Ürünleri 

Süt, peynir, ayran, yoğurt gibi besinler çok faydalı ve lezzetli olsa da spordan önce rehavet getirebilir. Aynı zamanda midenizde yanmaya ve gaza sebep olabilir. Bu nedenle spordan en az iki saat önce tüketmeye özen gösterin. 

4. Yağlı Yiyecekler

Spordan önce yağlı yiyeyim nasılsa spordan yakarım” düşüncesi oldukça hatalı. O yüzden hamburgerden, cheesecake’ten kesinlikle uzak durun. Bunların yanı sıra avokado veya kuruyemiş gibi faydalı yağları içeren besinlerden uzak durmak da gaz sorununu önlemek için iyi olacaktır.

5. Meyve Suyu

Şekerli yapısı nedeniyle spordan önce meyve suyu içmek iyi bir fikir değil. Taze sıkılmış bir bardak portakal suyu bile kardiyo antrenmanının 10. dakikasında yorgun hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle meyve suyunu spordan sonra içmenizde fayda var. Böylece düşen kan şekerinizi de yükseltebilirsiniz

6. Humus

Humus da nohuttan yapıldığı için sporda gaz sorununa yol açacak yiyeceklerden. Çünkü içinde sindirimi güç karbonhidratlar barındırıyor. Bunun haricinde özellikle evde yaptığınız yağ oranı düşük humusun çok sağlıklı olduğunu söyleyelim.

7. Protein Barları

Bazı protein barları yüksek yoğunlukta kalori içeriyor. Beslenme uzmanı Rania Batayneh’e göre, 10 gramdan düşük protein içeren protein barları kan şekerinizi düşürdüğü gibi spor sırasında daha çabuk yorulmanıza sebep oluyor. Spor yaparken enerjik hissetmek için protein-şeker oranı 1’e 1 olan protein barlarını tercih edebilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 13 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.