Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Son Zamanların En İyi Beslenme Şekliyle Tanışın: DASH Diyeti
Son Zamanların En İyi Beslenme Şekliyle Tanışın: DASH Diyeti

iyihisset.com

18 Nis 2018

Açılımı Dietary Approaches to Stop Hypertension olan ve Amerika Ulusal Sağlık Kurumu tarafından desteklenen DASH diyeti, “hipertansiyonu durdurmak için beslenme yaklaşımları” anlamına geliyor. Amerika’da hızla yükselen bir trend haline gelen bu diyetle, 14 gün içerisinde tansiyonunuzu istenen seviyeye getirmeniz ve sağlıklı bir beslenme düzenine kavuşmanız mümkün. Üstelik sağlıklı bir bünyeye kavuşmanızı sağlayan DASH diyetini uygulamak için illa hipertansiyon rahatsızlığına sahip olmanıza da gerek yok. E hadi o zaman gelin, bu yeni diyet tipine yakından bakalım.

Diyetin Amacı

DASH diyetinin birincil amacı sodyum alımını azaltırken kan basıncını düşürecek olan magnezyum, potasyum ve kalsiyum alımını çoğaltmak. DASH diyeti sırasında hipertansiyon hastalarının günlük sodyum alımı 1500 mg olarak sınırlandırılıyor. Yani gün içerisinde en fazla ¾ çay kaşığı tuz yemeniz gerekiyor. Herhangi bir rahatsızlığa sahip değilseniz günde 2300 mg sodyum (1 çay kaşığı tuz) alabilirsiniz.

Sebze Ve Meyve Tüketimi

Çoğu diyette olduğu gibi DASH diyetinde de bu süper ikili karşımıza çıkıyor. Yağ oranı oldukça azaltılmış bir diyet şekli olduğundan DASH diyetini uygulayanlar meyve ve sebzeye ağırlık veriyor.

DASH Diyetinde Yemeniz Gereken Besin Grupları

DASH diyetini uygularken yukarıda da belirttiğimiz gibi sebze ve meyveye ağırlık vermelisiniz. Onun yanı sıra yağı azaltılmış süt, tahıllı gıdalar, fındık ve beyaz eti hayatınıza bolca sokmanız öneriliyor.

DASH Diyetinde Yememeniz Gereken Besin Grupları

Yağlı kırmızı etler DASH diyetinde yasaklı grubuna giriyor. Sodyumu azaltma üzerine şekillenmiş olan bu diyette elbette tuzu da belirtildiği ölçüde kullanmanız gerekiyor. Onun haricinde trans yağlar ve şeker de DASH diyeti boyunca uzak durmanız gerekenler arasında.

Hazır Yiyeceklerden Uzak Durulmalı

DASH diyetini uygularken taze yiyeceklere yönelmeniz gerekiyor. Paketlenmiş hazır gıdalardan ve salamuradan uzak durmanız, diyetin en önemli unsurları arasında.

Bol Soslu Yemekler, Size De Güle Güle

Soslu yiyecekler de DASH diyeti sınırlamaları arasında yer alıyor. Bunun birincil sebebi ise elbette soslu yiyeceklerin bol tuza sahip olması. Özellikle restoranlarda soslu yemeklerden kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. Yemeklere lezzet katmak için tuz yerine çeşitli baharatlar kullanabilirsiniz.

Kavrulmamış Yemişlere Merhaba

DASH diyetinde başta fındık olmak üzere yemiş tüketmeniz öneriliyor ancak burada da bir kural var. Kavrulmuş ve tuzlanmış kuru yemişler yerine çiğ yemişleri tüketerek vücudunuzu sodyumdan uzak tutmalısınız.

Alışverişlerinizde Etiket Okumayı Alışkanlık Haline Getirin

Market alışverişiniz sırasında herhangi bir ürün alırken etiketini daha dikkatli okumalısınız. Aldığınız besinin sodyum ve şeker oranını göz önünde bulundurmalı, sodyum ve şekeri en düşük olan ürünleri tercih etmelisiniz.

Tatlıdan Uzak Durmak Zorunda Değilsiniz

DASH diyeti süresince canınız tatlı çekecek olursa, bu hissinizi doğal yollardan giderebilirsiniz. Bal, pekmez, ev yapımı reçel ve marmelat gibi doğal lezzetlerden sınırlı ölçüde tüketebilir ya da kuru kayısı, kuru erik, kuru incir yiyerek tatlı krizinizi bastırabilirsiniz.

Kolesterol Dostu

American Journal Clinical of Nutrional dergisinde yayınlanmış olan bir çalışma, DASH diyeti uygulayanların LDL yani kötü kolesterol üzerinde de etkili sonuçlar aldığını gösteriyor. DASH diyetindeki tuz kısıtlaması kötü kolesterolü yüzde 10 seviyesinde düşürüyor.

Günlük Kalori Alımı

DASH diyetini uygulayan bir kişinin günlük kalori alımı 2000 civarında olmalı. Kişinin özel durumlarına bağlı olarak daha fazla ya da daha az kalori alması gerekiyorsa, doktor kontrolü altında öğün eklenip çıkarılabiliyor.

Ara Öğünler Önemli

Bazen ara öğünleri unutabiliyoruz. Ama özellikle DASH diyetinde kan şekerinin düşmemesi için ara öğünlere önem vermek gerekiyor. Bu diyet tipinde taze ve kuru meyveler ara öğünlerde kurtarıcı olarak karşımıza çıkıyor.

Yolunuzdan Sapmayın, Sabırlı Olun

DASH diyeti özellikle hayatından tuzu eksik etmeyenler için başlarda biraz zorlayıcı olabilir. Ama diyeti uygulamaya başladıktan birkaç gün sonra yediklerinizden keyif almaya başlayacaksınız. Zaten bu noktada önemli olan, DASH diyetini hayat tarzı yaparak sağlıklı bir beslenme şekline sahip olmak. Bu yüzden başlangıçta en çok ihtiyacınız olan şey sabretmek; gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.  

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.