Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Soğuk Havalarda Üşümemek İçin Nasıl Beslenmeliyiz?
Soğuk Havalarda Üşümemek İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

iyihisset.com

28 Kas 2020

Mevsim değişiyor. Yazın sıcak ve güneşli günlerinin yerini soğuk, bol yağmurlu, karlı ve daha uzun gecelerin yer aldığı günler alıyor. Doğa kendisini yeniden değiştirerek kışa hazırlarken, bizlerin de daha çok üşüyeceği günler geldi çattı. Böyle günlerde vücudumuzu korumak ve daha az üşüyerek hastalıklara karşı kendimizi korumak için yapmamız gereken birçok şey var. Bunların başında da doğru ve bağışıklık sistemimizi güçlendirecek bir beslenme düzenine geçmek yatıyor. İşte kışın daha az üşümemize destek olacak önerilerden bazıları…

Kışın nasıl beslenmeliyiz?

Kış ayları ile birlikte havalar soğumaya ve doğa kendisini değiştirmeye başlar. Böyle zamanlarda beslenme düzeninin de yeni döneme göre ayarlanması gerekmektedir. Çünkü hem hastalıklara açık ve korunaksız olmaya hem de daha fazla üşümeye neden olan bu durum içerisinde oluruz. Metabolizmanın çalışma düzeni, vücudun genel yapısı, yağ ve kas oranları, genetik birçok faktör üşümeyi sağlayabilir. Bunun için bağışıklık sistemini güçlendirici, gün içerisinde ihtiyaç duyulan enerjiyi sağlayan, gerekli tüm vitamin ve mineralleri alabileceğiniz doğru, dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzenine geçmelisiniz.

Taze sebze ve meyveyi eksik etmeyin

Çok klişe ve bilindiktir ancak üşümeye neden olan durumların önüne geçmek için mutlaka mevsimin sunduğu en taze sebze ve meyveleri tüketmeniz de fayda var. Beslenme düzeniniz içerisine bunları koyarak vücudunuz için gerekli maddeleri alarak ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek daha az üşüyebilirsiz. Portakal, lahana, ıspanak, elma, nar, kestane gibi farklı besinleri tercih edebilirsiniz.

Kış demek deniz ürünleri demek…

Kışın bize sunduğu ve vücudumuzu kuvvetlendiren en önemli besin gruplarından biri de deniz ürünleridir. Birçok alanda bedenimiz için son derece faydalı olan balıklar ve diğer deniz ürünleri, sahip oldukları protein, vitamin, mineral ve omega-3 asitleri ile soğuklara karşı da vücudumuz için bir kalkan oluştururlar.

Süt, yumurta, peynir kalkanı

Vücudumuzu her daim koruyan besinlerin başında da protein deposu olan süt, peynir ve yumurta üçlüsü gelir. Bunlara son dönemde popülerliği artan ev yapımı yoğurdu da eklediğinizde soğuk günlerde kendinizi daha güçlü ve zinde hissedeceğiniz bir yapıya kavuşabilirsiniz. Beslenme düzeninize bu besin gruplarını da eklemeyi es geçmeyin.

Doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin

Doğru beslenmek ve sağlığınıza dikkat etmek sizleri soğuklara karşı her zaman koruyabilir ancak sağlığınız için atmanız gereken en önemli adımlardan biri düzenli doktor kontrolleridir. Hasta olmadan ya da herhangi bir durumda çok üşüyorsanız doktora giderek durumunuzu anlatarak doktorunuzun size çizeceği programa uymalısınız. Vücudunuzun yapısına göre size en iyi tavsiyeleri sadece doktorunuz verebilir.

Soğuk günlerin gelmesi ile birlikte sıkça görülen hastalıklarda da artışlar yavaş yavaş kendisini göstermeye başladı. Covid-19 pandemisinin de etkisiyle sağlığımıza çok daha dikkat ettiğimiz bugünlerde ek olarak daha çok evlerimizde vakit geçirip, sosyal izolasyonu korumaya çalışıyoruz. Bugünlerde hem kendinizi ve sevdiklerinizi korumak hem de olası sağlık sorunlarınızda evden destek alabilmek için 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortası yanınızda. Online Sağlık Paketi kapsamındaki Online Doktor ve Online Psikolog Hizmetleri ile sosyal izolasyonunuzu korumanıza yardımcı olan 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortası, uzman doktorlarla ücretsiz ve online olarak görüşme imkanı sunuyor.

 

 

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.