Sirkenin Sağlıklı Bir Hayat İçin Faydaları

Buradasınız

Ye-İç 16 Haziran 2021

sağlık, beslenme, sirke, elma

Sirke çok uzun yıllardır gıda koruyucu ve tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda tarihte bilinen ilk antibiyotik olma ihtimali de günümüzde tartışma konusudur. Elma, üzüm gibi birçok meyveden çeşidi bulunmasının yanı sıra patates, pancar tahıl gibi karbonhidrat içeren mayalanabilir besinlerden de üretilebilir. Sofrada en çok tercih edilen çeşidi ise elma sirkesidir. Aynı zamanda içeriğinde bulunan yüksek asit nedeniyle uygulama yelpazesi oldukça geniştir. Sirkenin sağlığa faydalarını senin için derledik.

Kalp-damar hastalıkları

sağlık, beslenme, sirke, elma

Düzenli sirke tüketimi kan basıncını düzenleyerek olası kalp-damar hastalıklarının önüne geçer. Özellikle elma sirkesi tüketimi kalbin daha sağlıklı ve güçlü olmasına yardımcı olur. Ancak tüketilen sirkenin faydalı olması için tuz ve işlenmiş gıdaları beslenme düzeninden çıkarman, daha çok lifli gıda tüketmen daha doğru olur.

Sivilce problemi

sağlık, beslenme, sirke, zeytin, zeytinyağı

Sirke sivilce tedavisinde etkili bir çözüm olabilir. Ancak dikkat etmen gereken çok önemli noktalar vardır. Asidik yapısı nedeniyle direkt cilt temasında istemediğin sonuçlar ortaya çıkabilir. Sirkenin sivilce tedavisinde etkili olabilmesi için 1 çay bardağı suya 1 çay kaşığı sirke ekleyerek sirkeyi seyreltip kullanman istediğin sonucu sana sağlar.

Mide sağlığı

sağlık, beslenme, sirke, salata

Düzenli sirke tüketimi tüketilen besinlerin daha yavaş sindirilmesini sağlayarak besindeki şekerin kana daha kontrollü geçmesine yardım eder. Bunun sonucunda uzun süreli tokluk oluşur, sık ve ani acıkmaların önüne geçilir.

Kan lipitleri

sağlık, beslenme, sirke, konserve, kış

Yapılan birçok bilimsel araştırmanın ışığında sirkenin birçok kan değerini düzenlediği anlaşılmıştır. Özellikle düzenli sirke tüketiminin sonucunda kötü kolestrol (LDL) ve trigliserit değerinde düşüş, iyi kolestrol (HDL) değerinde yükseliş gözlenmiştir.

Bağırsak sağlığı

sağlık, beslenme, sirke, elma, limon

Sirkenin fermente bir ürün olması nedeniyle içeriğinde bağırsağa iyi gelen probiyotik bakteriler bulundurur. Özellikle elma sirkesi bağırsak dostudur. Düzenli kullanımda bağırsak florasını düzenleyerek sindirimi kolaylaştırır ve olası problemleri engeller. Aynı zamanda mide yanması sorununu da çözerek daha rahat yemek yemeni sağlar.

Kepek probleminin çözümü

sağlık, beslenme, sirke, üzüm

Saç derinde oluşan kepeklenme ve kaşıntıya sirke çözüm olabilir. 1 su bardağına 1 yemek kaşığı sirkeyi ekleyip seyrelterek saç diplerine uygulayabilirsin. Kaşıntı ve kepekte gözle görülür bir azalma meydana gelecektir ancak uzun süren kaşıntı ve kepeğin sebebi tıbbi bir problemi olabileceği için mutlaka doktoruna başvurman gerekir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.