Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Sınav Öncesi Nasıl Beslenmelisin?
Sınav Öncesi Nasıl Beslenmelisin?

iyihisset.com

10 Haz 2023

sınav, öğrenci, test, stres, beslenme, besin, hazırlık

Birçok öğrenci için yılın belki de en zorlu günlerinden biri yaklaşıyor. Hayatın akışını ve geleceği belirleyecek en önemli anlardan biri olan üniversite sınavlarına çok az bir süre kaldı. Yıllar süren çalışma, testler, sınavlar, sorular, dersler derken artık kısa bir süre sonra büyük an gelecek. Derslere ve sınavda çıkabilecek sorulara karşı hazırlık yaparken aynı zamanda sağlığını da ihmal etmemeli ve olası hastalıklara karşı kendini korumalısın. Bunun için dikkat etmen gereken en önemli konulardan biri de beslenme. Hayatın en zorlu ve stresli dönemlerinden biri olan sınavlar öncesinde nasıl beslenmen gerektiğini bu yazımızda senin için derledik.

Alışkanlıklarını değiştirmemelisin

sınav, öğrenci, test, stres, beslenme, besin, hazırlık

Sınava hazırlık sürecinde de, sınavların yaklaştığı dönemde de beslenme konusunda yapman gereken ilk ve belki de en önemli şey alışkanlıklarını değiştirmemektir. Her zaman sahip olduğun beslenme ritüelleri ve alışkanlıklarını değiştirmemeli, bu değişiklik nedeniyle vücudunda yaşanabilecek olası hastalık ya da denge bozukluklarının önüne geçmelisin. Özellikle sınavlardan önce farklı bir şeyler yememeye, dışarıdan ve bilmediğiniz bir yerden yemek söylememeye dikkat etmelisin. Mümkünse sınavdan birkaç gün öncesinden başlayarak evde pişen yemekleri, vücudunun ve midenin alışkın olduğu tatları yemeye çalışmalısın. Dışarıdan yemek durumunda kalırsan da bozulabilecek ve mideni rahatsız edip zehirleyebilecek açık, soslu, konserve gibi yiyecekler ya da tavuk gibi besinleri tercih etmemelisin.

Kahvaltıyı ihmal etmemelisin

sınav, öğrenci, test, stres, beslenme, besin, hazırlık

Vücudunun iyi çalışması için sıvıya ihtiyacı vardır. Sınav öncesinde bol su içmek, vücudunu nemli tutar ve beyin fonksiyonlarını artırabilir. Bunun için bol bol su tüketmeye özen göstermelisin. Yine dikkat etmen gereken noktalardan biri de C vitaminidir. Bu vitamin stresle mücadele etmek için vücudunun ihtiyaç duyduğu önemli bir mineraldir. Portakal, greyfurt, kivi, çilek ve diğer C vitamini kaynakları, vücudunun stresle mücadelesine yardımcı olabilir. Bu da sınavda sana yardımcı olacaktır.

Sınav sabahına ve öncesine dikkat…

sınav, öğrenci, test, stres, beslenme, besin, hazırlık

Kahvaltı yapmak çok önemlidir. Sınav öncesi kahvaltı yapmak, vücudunun enerji seviyelerini yükseltir ve konsantrasyonunu arttırır. Yüksek lifli yiyecekler, protein ve kompleks karbonhidratlar içeren sağlıklı bir kahvaltı yapmak idealdir. Çok ağır ve mideni rahatsız edebilecek sucuk, hamur işi, çok ekmek gibi besinlerden uzak durmalısın. Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Sınav öncesi, vücudunuzun enerji seviyelerini arttırmak için sağlıklı bir kahvaltı yapmak çok önemlidir. Yumurta, tam buğday ekmeği, süt veya yoğurt gibi yüksek proteinli ve lifli yiyecekler tüketebilirsin.

Eğer sınav sabahı açlık hissedersen, hafif bir atıştırmalık yemek iyi bir fikir olabilir. Ancak, yağlı veya şekerli atıştırmalıklar yerine, sağlıklı seçenekleri tercih etmelisin. Badem, fındık, kuru meyve gibi besinleri tüketebilirsin

Kafein, uyarıcı etkisi nedeniyle birçok kişi tarafından sınav öncesinde tüketilir. Ancak, fazla kafein tüketmek seni aşırı uyarabilir ve stres seviyeni artırabilir. Bu nedenle, sınav öncesinde kafein miktarına dikkat etmen önemlidir.

Şekerli ve yağlı gıdalardan uzak durmalısın

sınav, öğrenci, test, stres, beslenme, besin, hazırlık

Şekerli ve yağlı gıdalar, sınav döneminde enerjini düşürebilir ve konsantrasyonunu bozabilir. Bu nedenle, fast food, cips, çikolata gibi şekerli ve yağlı gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmalısın. Atıştırmalık olarak fındık, badem, kuru meyve, tam tahıllı kraker gibi sağlıklı seçenekleri tercih edebilirsin.

Sınav sabahlarındaki beslenme, senin sınavda sergileyeceğin performansı doğrudan etkileyeceğinden bu öğündeki seçimlerin büyük önem taşıyacaktır. Sabah kalktığınızda süt, yumurta, peynir, kepek ekmek, yulaf ezmesi gibi kan şekerini hızla yükseltip düşürmeyecek dengeli bir sabah kahvaltısı iyi gelebilir.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.