Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Sigarayı Bırakmak İçin Az Bilinen 10 İpucu

YE-İÇ30 Mayıs 2017

Dünya tütünsüz günü

Evet kabul ediyoruz; sigara başlaması kolay bırakması zor bir alışkanlık. Ama 15 milyon kişinin sigara içtiği ülkemizde, bu zararlı alışkanlık pek çok psikolojik, bedensel ve ekonomik soruna neden oluyor. Siz de sigarayı hayatınızdan çıkarmayı kafaya koyduysanız, bu 10 önemli ve az bilinen ipucundan yararlanabilirsiniz.

1. Evinizi Temiz Tutun

sigara bırakmak

Sigarayı bırakmaya karar verdikten sonra evinizin her yerini iyice temizlemeli, bütün kıyafetlerinizi yıkamalısınız. Böylece sigarayla mücadele konusunda bir adım öne geçebilirsiniz. Çünkü üzerine sigara kokusu sinen eşyalar veya kıyafetler, size sigarayı hatırlatır ve bu da sigara içme isteğini tetikler.

2. Sigarayı Hatırlatan Bütün Eşyalardan Kurtulun

sigaranın zararları

Bütün o eski kül tablalarını ve çakmakları evde tutmak, sigaradan tam anlamıyla vazgeçmenizi engeller. Tüm bu eşyalardan kurtularak sigarayı daha az hatırlayabilir ve sigara isteğinizin tetiklenmesini önleyebilirsiniz.

3. Düzenli Olarak Egzersiz Yapmaya Başlayın

düzenli egzersiz

Koşmak, bisiklet sürmek veya fitness egzersizleri yapmak, sigaranın size verdiği dopamini sağlayarak sigara içme isteğinizi baskılar. Fiziksel harekete odaklandığınızda sigarayı çok daha nadir hatırladığınızı fark edeceksiniz. Spor, her şeyde olduğu gibi sigarayı bırakma konusunda da en büyük destekçiniz. Diğer taraftan aktif ve enerjik yaşayarak sigaranın yıllar içinde bedeninize verdiği zararı minimuma indirebilirsiniz.

4. Yeni Bir Hobi Keşfedin

yeni hobi keşfetmek

Zevk alacağınız bir hobi keşfedip sigara bırakma sürecini daha az yıpranarak atlatabilirsiniz. Resim, seramik, bahçecilik gibi pek çok uğraş zihninizi ve bedeninizi meşgul ederek sigara içme arzunuzu engellemekte size yardımcı olur. Artık sigara içmediğinize göre tat ve kokuları daha rahat alabilirsiniz. Bu yüzden yemek yapmak da harika bir hobi alternatifi olabilir.

5. Sağlıklı Atıştırmalıklar Tüketin​

sağlıklı atıştırmalıklar

Sigarayı bırakmanın yarattığı boşluğu doldurmak için istemsizce tatlıya veya cipslere yönelebilirsiniz. Ama bu gibi krizlerde sağlıksız yiyeceklere saldırmak yerine, önceden hazırladığınız sağlıklı aperatifleri yanınızda taşıyarak, sigara isteği duyduğunuzda atıştırabilirsiniz.

6. Bir Stres Topu Alın

stres topu

Sigarayı bırakma döneminde nikotin olmadan da kendinizi rahatlatmak için yeni yollar bulmanın yanı sıra ellerinizi meşgul etmeniz de oldukça önemli. Stres topu veya benzeri bir obje, elinizin sigaraya gitmesini engelleyerek nikotin krizlerini önlemenize yardımcı olabilir.

7. Günlük Kafein Miktarınıza Dikkat

günlük kafein miktarı

Nikotin, kafeinin etkisini artırır ve ikisi hep bir arada tüketildiği için sigarayı bıraktıktan sonra kahve saatleri sizin için tehlike arz edebilir. Ama bu konuda iki ayrı görüş var: Biri sigarayı bırakırken en azından ilk birkaç hafta günlük kahve miktarını azaltmayı öneriyor. Diğeri ise kahveyi sigaranın en iyi dostu olduğu fikrinden kurtarmak gerektiğini öne sürüyor. Bu nedenle aynı şekilde kahve içmeye devam etmek gerektiğini vurguluyor. Aksi halde aylar sonra içtiğiniz kahve ile birlikte sigaraya olan özleminizin bir anda depreşmesi söz konusu olabiliyor.

8. Meditasyon Yapın

meditasyon yapmak

Meditasyon, her ne kadar kulağa garip gelse de nikotin eksikliğinin psikolojik etkilerini azaltmak için oldukça faydalı bir yöntem. Derin nefes alarak gevşemeye odaklandığınız zaman düşüncelerinizi, duygularınızı ve isteklerinizi çok daha kolay kontrol edebildiğinizi fark edeceksiniz. Böylece sigara krizlerini daha rahat önleyerek bu süreci en hafif şekilde atlatabilirsiniz.

9. Daha Fazla Su İçin

çok su içmek

Su, vücut fonksiyonları için hayati olduğu kadar nikotin detoksunu da hızlandıran önemli bir faktör. Ayrıca sigaranın ciğerlerinize verdiği zararı temizlemeye yardımcı olarak öksürüğü de engelleyen su tüketimi, sigarayı bıraktıktan sonra artan iştahla mücadele etmek için de harika bir yol.

10. Derin Bir Nefes Alın ve Akciğerlerinizin Temizlendiğini Hissedin

derin nefes almak

Sigara özlemi duyduğunuzda derin bir nefes alın ve yavaş yavaş verin. Stres, nikotin için oldukça güçlü bir tetikleyici olduğundan, bu basit egzersiz rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca akciğerlerinizdeki nikotini de temizleyerek sigara bırakma sürecini sancısız ve hızlı hale getirecektir.

Sigarayı bırakarak kanserden korunmada ilk adımı attığınız için sizi tebrik ediyoruz. Bundan sonra işinizi daha da sağlama almak için Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmayı es geçmeyin. Bu sigortayla Cigna Finans Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olabilir, spor ve beslenme danışmanlığı gibi destekleyici sağlık hizmetlerinden %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz.

 

Kansere İnat Yaşasın Hayat Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YE-İÇ 18 Eylül 2017

Şekerin sadece şeker hastaları için mi zararlı olduğunu düşünüyorsunuz? Öyleyse şeker konusunda bilinçlenmenizin zamanı gelmiş! Çünkü yüksek kan şekeri konusunda bilinçli olmayan, beslenme şekline özen göstermeyen herkes farklı hastalıkların riskini taşıyor.

1. Bitmeyen Açlık Krizleri


Yüksek kan şekeri, glikozun hücrelere girmesini engellediği için vücut yeterli enerjiyi bulamıyor ve bitmeyen açlık krizleriyle karşılaşıyor.

2. Sık Sık İdrara Çıkma

Çok sık idrara çıkma, kan şekeri yüksek kişilerde en çok görülen belirtilerden biri. Çünkü şekerin yükselmesiyle birlikte böbrekler emilemeyen glikozu dışarı atarak kan ve hücrelerdeki glikoz konsantrasyonunu eşitlemeye çalışıyor.

3. Ağız Kuruluğu

Böbreklerin fazla şekerden kurtulmak istemesi beraberinde sıvı kaybına yol açıyor. Hal böyle olunca kişilerin su ihtiyacı arttığı için ağız kuruluğu problemiyle karşılaşmaları da kaçınılmaz oluyor.

4. Artan Yorgunluk

Glikoz vücutta depolanıp emilmediği için kan şekeri yüksek kişiler, ihtiyaç duydukları enerjiyi üretemiyor. Bu da kendilerini sürekli yorgun hissetmelerine neden oluyor. Özellikle sabahları yataktan kalkmakta zorlanıyorsan ve gün ortasında uyuklamaya başlıyorsan, şeker tüketimini gözden geçirmelisin.

5. Kilo Kaybı

Glikoz dengesizliği kısa süre içinde kilo kaybına sebep olabilir. Bunun olası sebepleri:

-Sık sık idrara çıkma nedeniyle oluşan sıvı kaybı zayıflamanıza  neden olabilir.

-Glikoz metabolizması için insülin seviyesi yetersizse vücut yağ yakmaya başlayabilir.

-İdrardaki yüksek glikoz, vücudun daha fazla kalori harcamasına yol açabilir.

6. Bulaşıcı Hastalıklardaki Artış

Yüksek kan şekeri olan kişilerin, bulaşıcı hastalıklara yakalanma ihtimali daha fazla. Çünkü fazla miktardaki şeker, bakteri ve mayaların çoğalmasına ortam hazırlar. Başta kadınlar olmak üzere herkes özellikle cinsel organlarla ilgili enfeksiyonlara karşı dikkatli olmalı.

7. Cilt Kuruluğu

Çok sık idrara çıkma ve hasar gören sinirlerin ter bezlerini bozması gibi nedenlerden ötürü yüksek kan şekeri olan kişiler, cilt kuruluğu problemi yaşayabilir. Bu yüzden sık sık nemlendirici kremler kullanmaları gerekir.

8. Zihinsel Bozukluklar

Yüksek kan şekeri seviyesi glikozun beyin hücrelerine girip enerji üretmesini engeller. Bu nedenle konsantrasyon problemleri, düşünme ve karar verme hızında azalma gibi durumlar ortaya çıkabilir.

9. Bulanık Görme

Kan şekeri yüksek kişiler, dehidrasyon etkisinin bir sonucu olarak bulanık görme problemiyle sık sık karşılaşırlar. Bu, göz sağlığının bozulmasına hatta kalıcı görme kayıplarına bile neden olabilir.

10. Yaraların Geç İyileşmesi

Yüksek kan şekeri, damarlara hasar vererek vücuttaki yaraların geç iyileşmesine neden olabilir.

11. Kaşıntı

Cilt kuruluğuna bağlı olarak vücutta genel bir kaşıntı hali olabilir.

12. Gerginlik

Araştırmalara göre kan şekeri yüksek kişiler daha endişeli, sinirli ve depresyona meyilli oluyorlar. Beynin glikoz dengesi bozulduğu için ruh hali de olumsuz etkileniyor. Unutmayın ki sinir, stres gibi faktörler hücrelerin yıpranmasına neden olduğu için kanser de dahil olmak üzere pek çok ciddi hastalığa meydan hazırlıyor. Ancak söz konusu kanser olunca çok daha iyi önlemler almak gerek.

Cigna Finans Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmaya ne dersiniz? Bu sigortaya sahip olarak, kanser hastalığına yakalanmanız durumunda 250.000 TL’ye varan toplu para ödemesi alabilirsiniz. Üstelik, bu maddi desteği ister tedavi masraflarınız ister fatura, kira, kredi gibi diğer masraflarınız için dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi için.

 Hemen Başvur