Sigarayı Bırakmak İçin Az Bilinen 10 İpucu

Buradasınız

Ye-İç 30 Mayıs 2017

Dünya tütünsüz günü

Evet kabul ediyoruz; sigara başlaması kolay bırakması zor bir alışkanlık. Ama 15 milyon kişinin sigara içtiği ülkemizde, bu zararlı alışkanlık pek çok psikolojik, bedensel ve ekonomik soruna neden oluyor. Siz de sigarayı hayatınızdan çıkarmayı kafaya koyduysanız, bu 10 önemli ve az bilinen ipucundan yararlanabilirsiniz.

1. Evinizi Temiz Tutun

sigara bırakmak

Sigarayı bırakmaya karar verdikten sonra evinizin her yerini iyice temizlemeli, bütün kıyafetlerinizi yıkamalısınız. Böylece sigarayla mücadele konusunda bir adım öne geçebilirsiniz. Çünkü üzerine sigara kokusu sinen eşyalar veya kıyafetler, size sigarayı hatırlatır ve bu da sigara içme isteğini tetikler.

2. Sigarayı Hatırlatan Bütün Eşyalardan Kurtulun

sigaranın zararları

Bütün o eski kül tablalarını ve çakmakları evde tutmak, sigaradan tam anlamıyla vazgeçmenizi engeller. Tüm bu eşyalardan kurtularak sigarayı daha az hatırlayabilir ve sigara isteğinizin tetiklenmesini önleyebilirsiniz.

3. Düzenli Olarak Egzersiz Yapmaya Başlayın

düzenli egzersiz

Koşmak, bisiklet sürmek veya fitness egzersizleri yapmak, sigaranın size verdiği dopamini sağlayarak sigara içme isteğinizi baskılar. Fiziksel harekete odaklandığınızda sigarayı çok daha nadir hatırladığınızı fark edeceksiniz. Spor, her şeyde olduğu gibi sigarayı bırakma konusunda da en büyük destekçiniz. Diğer taraftan aktif ve enerjik yaşayarak sigaranın yıllar içinde bedeninize verdiği zararı minimuma indirebilirsiniz.

4. Yeni Bir Hobi Keşfedin

yeni hobi keşfetmek

Zevk alacağınız bir hobi keşfedip sigara bırakma sürecini daha az yıpranarak atlatabilirsiniz. Resim, seramik, bahçecilik gibi pek çok uğraş zihninizi ve bedeninizi meşgul ederek sigara içme arzunuzu engellemekte size yardımcı olur. Artık sigara içmediğinize göre tat ve kokuları daha rahat alabilirsiniz. Bu yüzden yemek yapmak da harika bir hobi alternatifi olabilir.

5. Sağlıklı Atıştırmalıklar Tüketin​

sağlıklı atıştırmalıklar

Sigarayı bırakmanın yarattığı boşluğu doldurmak için istemsizce tatlıya veya cipslere yönelebilirsiniz. Ama bu gibi krizlerde sağlıksız yiyeceklere saldırmak yerine, önceden hazırladığınız sağlıklı aperatifleri yanınızda taşıyarak, sigara isteği duyduğunuzda atıştırabilirsiniz.

6. Bir Stres Topu Alın

stres topu

Sigarayı bırakma döneminde nikotin olmadan da kendinizi rahatlatmak için yeni yollar bulmanın yanı sıra ellerinizi meşgul etmeniz de oldukça önemli. Stres topu veya benzeri bir obje, elinizin sigaraya gitmesini engelleyerek nikotin krizlerini önlemenize yardımcı olabilir.

7. Günlük Kafein Miktarınıza Dikkat

günlük kafein miktarı

Nikotin, kafeinin etkisini artırır ve ikisi hep bir arada tüketildiği için sigarayı bıraktıktan sonra kahve saatleri sizin için tehlike arz edebilir. Ama bu konuda iki ayrı görüş var: Biri sigarayı bırakırken en azından ilk birkaç hafta günlük kahve miktarını azaltmayı öneriyor. Diğeri ise kahveyi sigaranın en iyi dostu olduğu fikrinden kurtarmak gerektiğini öne sürüyor. Bu nedenle aynı şekilde kahve içmeye devam etmek gerektiğini vurguluyor. Aksi halde aylar sonra içtiğiniz kahve ile birlikte sigaraya olan özleminizin bir anda depreşmesi söz konusu olabiliyor.

8. Meditasyon Yapın

meditasyon yapmak

Meditasyon, her ne kadar kulağa garip gelse de nikotin eksikliğinin psikolojik etkilerini azaltmak için oldukça faydalı bir yöntem. Derin nefes alarak gevşemeye odaklandığınız zaman düşüncelerinizi, duygularınızı ve isteklerinizi çok daha kolay kontrol edebildiğinizi fark edeceksiniz. Böylece sigara krizlerini daha rahat önleyerek bu süreci en hafif şekilde atlatabilirsiniz.

9. Daha Fazla Su İçin

çok su içmek

Su, vücut fonksiyonları için hayati olduğu kadar nikotin detoksunu da hızlandıran önemli bir faktör. Ayrıca sigaranın ciğerlerinize verdiği zararı temizlemeye yardımcı olarak öksürüğü de engelleyen su tüketimi, sigarayı bıraktıktan sonra artan iştahla mücadele etmek için de harika bir yol.

10. Derin Bir Nefes Alın ve Akciğerlerinizin Temizlendiğini Hissedin

derin nefes almak

Sigara özlemi duyduğunuzda derin bir nefes alın ve yavaş yavaş verin. Stres, nikotin için oldukça güçlü bir tetikleyici olduğundan, bu basit egzersiz rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca akciğerlerinizdeki nikotini de temizleyerek sigara bırakma sürecini sancısız ve hızlı hale getirecektir.

Sigarayı bırakarak kanserden korunmada ilk adımı attığınız için sizi tebrik ediyoruz. Bundan sonra işinizi daha da sağlama almak için Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmayı es geçmeyin. Bu sigortayla QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olabilir, spor ve beslenme danışmanlığı gibi destekleyici sağlık hizmetlerinden %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.