Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Sigarayı Bırakınca Vücudunuzda Neler Oluyor?
Sigarayı Bırakınca Vücudunuzda Neler Oluyor?

iyihisset.com

30 May 2017

sigarayı bırakmak

Artık eskisi gibi hareket edemiyor, çok çabuk mu yoruluyorsunuz? Birkaç yıl öncesine oranla daha sık hastalanıyor, kendinizi eskisi gibi güçlü hissetmiyor musunuz? Merdivenleri çıkarken zorlanmaya, çocuğunuzun peşinden koşarken yorulmaya mı başladınız? Uzun yıllardır, belki de keyifle içtiğiniz sigaralar, vücudunuzda etkilerini göstermeye başladı.

Gelin önce sigaranın neden bu kadar zararlı olduğuna bir bakalım… Her bir sigaranın içerisinde insan vücuduna zararlı, zehirli, tahriş edici, kanser yapıcı ya da kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı 4000’den fazla kimyasal madde bulunur. Yapılan araştırmalar bu maddelerden 50 tanesinin doğrudan kansere sebep olduğunu ortaya koymuştur. Kişiyi sigaraya bağımlı hale getiren nikotin, kişinin kalp atışlarını hızlandırır, tansiyonu yükseltir, kanın pıhtılaşma riskini artırır. Dumanda bulunan karbonmonoksit gazı, kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltır, dokulara yeterli oksijen taşınmasına engel olur.


sigarayı bırakmak

-Erkeklerde tüm kansere bağlı ölümlerin %35'inin, kadınlarda ise %15'inin nedeni sigaradır.

-Akciğer kanserine bağlı ölümlerin %90’ının nedeni sigaradır. Sigara içenlerde akciğer kanseri riski içmeyenlere kıyasla 20 kat fazladır. Sigara içmediği halde dumanına maruz kalanlarda bile akciğer kanseri riski içmeyenlerdekinden 3 kat fazladır.

-Sigara içenlerde akciğer dışında ağız, dil, dudak, gırtlak, yemek borusu, pankreas, böbrek, mesane, prostat, rahim ağzı kanseri riski de artmaktadır. Hiç içmediği halde dumana maruz kalan kadınlarda meme kanseri riski artmaktadır.

-Sigara, kronik bronşit ve amfizem gibi nefes darlığı yapan akciğer hastalıklarının en önde gelen sebebidir. Bu hastalıklardan ölüm riski, içmeyenlerden 40 kat fazladır. Sigara içenlerde kalp krizi geçirme riski 3 kat artmaktadır.

-Kan dolaşımı ve damarlar üzerine etkileri nedeniyle beyin damar hastalıkları ve felç riski artar, bacak kangrenine neden olur.

sigaranın zararları

31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü yaklaşıyor. Siz de ülkemizde ve dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanan bu günü, kendinizi zehirleyen sigaradan vazgeçmek için milat olarak alın. Ancak önce gelin sigarayı bıraktığınızda vücudunuzda neler olduğuna bir göz atalım… Bu maddeler size, neden sigarayı bırakmanız gerektiğini net şekilde anlatacak…

Sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonra, vücudunuz yıllar boyunca sürecek bir dizi değişim geçirmeye başlar.

sigarayı bırakınca vücutta olan değişiklikler

- 20 dakika sonra kan basıncınız normale döner, kalp atışlarınız yavaşlar ve ritmi normalleşir.

- 12 saat sonra kanınızdaki karbon monoksit oranı normal seviyesine döner.

- 2-3 hafta içerisinde kalp krizi riskiniz azalmaya başlar. Karaciğer fonksiyonlarınız artar.

- 10-12 hafta içerisinde solunum yolları hastalıklarına yakalanma riskiniz azalmaya başlar. Yürürken daha az yorulduğunuzu hissedersiniz.

- 9 ay içerisinde solunumunuz rahatlar, öksürük şikayetleriniz azalır.

- 1 yıl içerisinde koroner kalp hastalıkları riskiniz, sigara içen birine göre yarı yarıya azalır.

- 10 yıl içerisinde karaciğer kanserinden ölüm riskiniz, sigara içen birine göre yarı yarıya azalır. Ağız, gırtlak, özofagus, böbrek ve pankreas kanseri riskiniz azalır.

- 15 yıl içerisinde kalp krizi riskiniz, sigara içmeyen bir insanınkine eşit olur.

sigaranın etkileri

Sigara sağlığa zararlıdır. Hem de çok zararlıdır. Siz de sigaranın neden olduğu birçok hastalığa, özellikle de kansere karşı kendinizi korumak için vakit kaybetmeden Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırın. Hem kendinizi hem de sevdiklerinizi koruyun.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.