Selülit Karşıtı Besinler Hangileri?

Buradasınız

Ye-İç 29 Temmuz 2022

selülit, sağlık, beslenme, besin

Birçok kişinin hayatının belirli bir döneminde yaşadığı ve özellikle yaz aylarında daha da sıkıntılı hale gelebilen selülit problemi özellikle kadınların yaşadığı en büyük cilt sorunlardan biri. Pürüzsüz bir vücut görünümünün önündeki en büyük engellerden biri olan selülit; hormonlar, genetik altyapı, çevresel etkiler gibi birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir ve hemen hemen her yaş ya da kiloda insanda görülebilir. Selülitle mücadelede fiziksel egzersizler ve bol bol su tüketiminin yanı sıra etkili olan bir diğer yöntem de doğru besinleri tüketmektir. Besinlerin gücünden faydalanarak sen de selülitle mücadele edebilirsin.

Selülit neden oluşur?

selülit, sağlık, beslenme, besin

Selülit, tam olarak derinin altında bulunan bağ dokusu ile yağ tabakası arasındaki etkileşimden kaynaklanır. Selülit, yağ hücrelerindeki bu etkileşim sebebiyle derinin üzerinde küçük yumru ve çukurların ortaya çıkması olarak tanımlanır. Nasıl oluştuğu ve ne zaman ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir ancak yapılan araştırmalar cildin üst yağ dokuları olan ermiş ve epidermiste normalden fazla yağ birikimi olması nedeniyle ortaya çıktığını göstermektedir. Ağırlıklı olarak genetik ya da hormonal değişikliklere bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir. İlerleyen yaşlarla birlikte cildin esnekliğini kaybetmesine de neden olarak deride incelmelere ve sarkmalara da neden olabilir. Genelde fiziksel egzersiz yapanlarda daha az görüldüğü düşünülse de sürekli spor yapanlarda da ortaya çıkabilir.

Brokoli

selülit, sağlık, beslenme, besin, brokoli

Selülitin temel bir tedavisi bulunmamaktadır ve doktorlar bol bol su tüketimi ile birlikte günlük egzersizlerin artırılmasının mücadelede işe yaradığını düşünmektedir. Bunun yanında bazı besinlerin de selülitle olan mücadelede işe yaradığı bilinmektedir. Bunlardan biri de brokolidir. Düşük kalorili olan ve içerdiği farklı besin öğeleri ile selülite karşı savaş açan brokoli, içerdiği kolajen sertleştirici özellikli alfa-lipoik ile selülitin de azalmasında etkilidir. Bu madde kolajen liflerinin sertleşmesini sağlayarak derinin üzerindeki selülit görünümünün azalmasına yardımcı olur.

Lahana

selülit, sağlık, beslenme, besin, lahana

Doğanın bizlere sunduğu en güzel ve lezzetli besinlerden bir diğeri olan lahana da selülitle savaşta etkilidir. Lahananın sahip olduğu antiseptik özellikler, derinin kendisini toparlamasına ve tedavi etmesine yardımcı olur. Bu da selülitin oluşumunun engellenmesini sağlar. Ayrıca içerdiği lütein adı verilen antioksidan ile cildin hidrasyon sağlaması ve bu yolla da esnekliğinin artmasına destek olur.

C vitaminli meyveler

selülit, sağlık, beslenme, besin, ananas

C vitamini açısından zengin olan besinler, selülite karşı en etkili besin gruplarından biridir. C vitamini alımı ile vücudun bağ dokusunun kuvvetlenmesi sağlanır ve bu yolla da kolajen seviyesinin artması desteklenir. Kolajen seviyesinin yükselmesi ile de selülit oluşumunda ciddi ölçüde gerileme meydana gelir. Bunun için portakal, limon, greyfurt gibi C vitamini açısından yüksek besinler tüketilmelidir. Ananas da selülitle olan mücadelede etkili olan besinlerden bir diğeridir. Ananasın içerisinde bolca bulunan C vitamini ve diğer besin öğeleri, dokuların kuvvetlenmesini ve selülit görünümünün azalmasını sağlar.

Omega 3 ve 6

selülit, sağlık, beslenme, besin, omega 3

Omega 3 ve 6 yağ asitleri de selülitle savaşan besin gruplarıdır. Bu yağ asitlerinin yüksek olduğu besinlerin, kalp-damar sağlığına iyi geldiği, bununla da selülit görünümünü azaltacak şekilde kan dolaşımını desteklediği bilinmektedir. Somon, sardalya, kanola, zeytinyağı ve ceviz gibi omega-3 açısından zengin besinlerin sıkça tüketimi selülite karşı önemli bir avantaj sağlayacaktır. Omega-6 yağ asitleri ise daha sıkça aspir yağı, ayçiçek yağı ve soya fasulyesinde bulunur.

Tam tahıllar

selülit, sağlık, beslenme, besin, tam tahıl

Yine selütlile savaşta en büyük destekçilerimizden olan bir diğer besin grubu da tam tahıllardır. İçerisindeki farklı vitaminler, mineraller ve lifli yapıları ile cilt sağlığının korunmasına ve selülite karşı mücadeleye destek olurlar. Tam tahıllı ekmek, yulaf ezmesi, makarna ve esmer pirinç daha sıkça tercih edilebilir.

Az Yağlı Süt

selülit, sağlık, beslenme, besin, süt

Selülite karşı etkili olduğu bilinen bir diğer besin grubu da kalsiyumdur. Yüksek kalsiyum içerikli süt, süt ürünleri, yoğurt ve kefir gibi besinlerin sıkça tüketilmesi de hem vücut sağlığı hem de selülite karşı etkilidir. Özellikle daha az yağlı olan sütlerin tüketilmesi ve yüksek kalsiyum alınması ile yağ yakımı hızlandırılır ve bu yolla selülit görünümünün azalması sağlanabilir.

Selülit, vücut görünümünü çok etkilediği için önemli bir sorun olarak ortaya çıkar ancak doktorların da tavsiyeleri ve gözetimi ile sen de bu sorunu rahatlıkla aşabilirsin. Özellikle doğru besinleri tüketerek selülitle olan mücadelende önemli bir adım atabilirsin. Selülitle olan mücadelende besinlerin ve beslenmenin önemi büyük ama hayatın içerisinde farklı nedenlerden dolayı da olası sağlık sorunları ile karşılaşabilirsin. Böyle anlarda QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında olacak. Anlaşmalı özel hastanelerde SGK katkı payı hariç hiçbir ek ücret ödemeden muayene ve tedavi olabileceğin gibi check-up, online doktor ve online diyetisyen gibi ek birçok sağlık hizmeti de ücretsiz olarak seni bekliyor. Üstelik şimdi %10 hoş geldin indirimi ile birlikte!

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.