Sağlıklı Olmayı Sıkı Olmaya Tercih Edenler Kulübü

Buradasınız

Ye-İç 19 Şubat 2016

saglıklılar kulubü

Herkes şişmanlayabilir, her şey şişmanlatabilir. Peki, neden şişmanlarız? Canınız sıkılır şişmanlarsınız, işe girer şişmanlarsınız, işten kovulur gene şişmanlarsınız, sigarayı bırakır şişmanlarsınız, ilişkiniz sıkıntılı bir dönemden geçiyordur şişmanlarsınız, ilişkiniz çok rahattır gene şişmanlarsınız. Gördüğünüz gibi her şey şişmanlatabilir.

Kendinizi şişman hissediyorsunuz, bu durum sizde özgüven eksikliğine neden oluyor ve sosyal ilişkilerinizi etkiliyorsa bir şeyler yapma zamanınız gelmiş demektir. Sadece zayıflamak isterken yapılan hatalara dikkat etmek bile çok şeyi değiştirir. Peki, nedir bu hatalar?

Işık Hızıyla Kilo Vermeye Çalışmak

ışık hızıyla

Kiloları aldığınız hızda veremezsiniz. Evet, bu çok üzücü bir durum ama yapılabilecek bir şey yok. Çok hızlı vermeye çalışırsanız, kas dokusunu ve su yoğunluğunuzu da kaybedersiniz, bu da metabolizmanızı yavaşlatır. Yavaş metabolizma da kilo almayı çok sever.

Kendini Açlıkla Terbiye Etmek

kendini açlıkla

Siz aç kaldıkça, bedeniniz tıpkı bir karaborsacı gibi deposunu doldurur. Bu ne demek? Siz kendinizi aç bıraktıkça şişmanlamaya daha müsait oluyorsunuz demek.

Tek Bir Besine İnanmak

tek bir besin

Vücudumuz günde yaklaşık 40 taneden fazla farklı besin ögesine ihtiyaç duyar. Proteinlerin, yağların, minerallerin, karbonhidratların ve vitaminlerin alt gruplarını oluşturan bu besinlerin düzenli olarak bedenimize girmesi gerekiyor ve bunların hepsini içeren tek bir besin yok. Sadece muz yiyerek kilo verebilirsiniz ama sağlığınızdan da olursunuz.

Susuzluğu Gidermek İçin Su Dışında Her Şeyi İçmek

su

İlkokul bilgilerinizi hatırlayın, vücudumuzun dörtte üçü sudan oluşuyor. Tüm organlarımız ve dokularımız suya ihtiyaç duyuyor. Ayrıca su, metabolizmayı hızlandırarak kalori yakışını arttırıyor. Burada yapılan yanlış şu: İnsanlar susuzluklarını gidermek için asitli ve şekerli içeceklere yöneliyorlar, kimisi 1-2 gün boyunca hiç su içmiyor!

Oturarak Kiloların Gitmesini Beklemek

oturark

Kilolar hareketten hiç hoşlanmazlar ve nerede rahat bir kanepe bulurlarsa oraya kurulurlar. Düzenli egzersiz yapmaya üşendiğiniz her gün için onlar sizinle daha çok vakit geçirmek isteyeceklerdir.

Sağlıklı Yiyeceklere Yüz Vermemek

yüz vermemek

Sağlıksız olanlar daha lezzetli, daha çok mutlu ediyor diyorsanız az bilgiyle konuşuyorsunuz demektir. Birçok sağlıklı ve lezzetli yiyecek var, mesela falafel! 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.