Sağlıklı Bir Hayat İçin Şifa Dolu Zencefili Nasıl Tüketmelisin?

Buradasınız

Ye-İç 09 Kasım 2021

zencefil, bitki, sağlık, yiyecek, beslenme

Zingiberaceae bitki ailesinin bir üyesi olan zencefil insan sağlığı açısından oldukça önemli bir besin kaynağı olarak öne çıkıyor. Ana yurdu Asya olan zencefilin mide ile ilgili pek çok hastalığı karşı savaştığı, metabolizmayı ve yağ yıkımını hızlandırdığı biliniyor. Toz, kök ve taze olarak farklı türlere ayrılan zencefilin farklı kullanım şekilleri bulunuyor. Sağlıklı bir hayat için şifa dolu zencefili nasıl tüketmelisin? Senin için araştırdık.

Taze zencefil

zencefil, bitki, sağlık, yiyecek, beslenme

Taze zencefil farklı şekillerde kullanılıyor ancak en bilinen kullanım yöntemi yemeklerin üzerine rendelenmesidir. Ayrıca salatalara da eklenen zencefilin sütlü tatlılarla da oldukça iyi bir ikili olduğu biliniyor. Bunun yanı sıra taze zencefil çiğ olarak veya her sabah bir bardak su ile tüketilebilir.

Toz zencefil

zencefil, bitki, sağlık, yiyecek, beslenme

Toz zencefil ise mutfaklarda en fazla tercih edilen zencefil türü olarak karşımıza çıkıyor. Toz zencefil kaynamış suyun içerisine eklenip demlenebilir. Ancak bu tarife tarçın, kakule, karanfil ve rezene gibi bitkileri de eklemek gerekiyor. Yemekler ve salatalarda kullanımın yanı sıra çeşitli kurabiyelerde de toz zencefil tercih edilebilir.

Kuru kök zencefil

zencefil, bitki, sağlık, yiyecek, beslenme

Zencefil türlerinin en ham hali kurutulmuş kök zencefildir. Kurutulmuş kök zencefile havanda dövülme veya öğütülme işlemleri uygulanır ve bu sayede aroması ortaya çıkarılır. Kurutulmuş kök zencefil özellikle bitki çayları ile tercih ediliyor. Bunun yanı sıra tatlı patates, havuç ve balkabağı gibi sebzelerle de oldukça uyumlu. 

Zencefilin faydaları

zencefil, bitki, sağlık, yiyecek, beslenme

Zencefil içerisinde bulunan lifler sayesinde soğuk algınlığına iyi gelir, sindirim sistemini düzenleyerek metabolizmayı hızlandırır ve vücut ısısını artırarak bağışıklığı kuvvetlendirir. Fenolik bileşikler sayesinde mide ve bağırsaktaki tahrişi hafifleten zencefil aynı zamanda vücuttaki iltihabı da azaltır. Zencefilin antienflamatuar ve anti kanser etkilerinin yanında B6 vitamini de içerir.

 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.