Sağlıklı Akciğerler İçin Nasıl Beslenmelisin?

Buradasınız

Ye-İç 24 Nisan 2023

akciğer, solunum, sağlık, vücut, beden, besin, beslenme

Akciğerlerimiz, bizim için hayati öneme sahip olan nefesi ve oksijeni vücudumuza almamızı sağlayan en önemli organlarımızdan biri. İlk doğduğumuz andan itibaren son nefesimizi verene kadar ihtiyaç duyduğumuz oksijeni bize sağlayan akciğerlerimizin sağlığını korumak ve düzenli şekilde aktif, fonksiyonel kalmalarını sağlamak ise bizim elimizde. Burada düzenli egzersizler ve hastalıklardan korunmak kadar işimizi kolaylaştıran ve akciğerlerimizin daha sağlıklı olmasını sağlayan önemli bir unsur da besinler. Bazı besinler, akciğerlerimizi kuvvetlendirerek daha sağlıklı şekilde çalışmasına destek oluyor. Peki daha sağlıklı akciğerlere sahip olabilmek için nasıl beslenmeliyiz? Sorunun yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsin.

Akciğerlerin sağlığı için nasıl beslenmelisin?

akciğer, solunum, sağlık, vücut, beden, besin, beslenme

Akciğerlerimizin daha sağlıklı olması için doğru, dengeli ve düzenli beslenme büyük önem taşıyor. Bunun için beslenme programımız içerisine lif bakımından zengin olan arpa, yulaf, mercimek gibi gıdaları almamız çok önemlidir. Buna ek olarak B vitamini, magnezyum ve selenyum içeren taze meyve ve sebzeleri tüketmek gerekir. Yüksek lif oranının yanında flavanoid içeriği fazla olan besinler de akciğer fonksiyonları için faydalıdır. Pancar, kabak, domates, kırmızı lahana, pazı gibi besinlerin birçok akciğer hastalığı ile ilişkilendirildiği ve pozitif etkiler yarattığı ortaya konulmuştur. Yine elma, yaban mersini gibi yüksek antosiyanin içeren besinler, akciğerler için faydalıdır. Zerdeçal, yeşil çay, kahve ve kakao gibi gıdalar da antienflamatuvar etkisi göstererek akciğerlerimizi desteklerler. Vücudumuz için çok faydalı olan suyu da düzenli olarak tüketmeyi ihmal etmemeliyiz. KOAH gibi hastalıkların riskini azaltabilmek için kalsiyum zengini yoğurt, fosfor ve selenyumlu besinleri de sıkça yemeliyiz.

Elma

akciğer, solunum, sağlık, vücut, beden, besin, beslenme, elma

Akciğer fonksiyonlarını iyileştirme ve düzeltmede en etkili olan besinlerden biri elmadır. Lifli yapısının dışında içerisinde bulunan flavonoidler ve C, A, E vitaminleri, potasyum gibi mineraller ile akciğerlerinin daha iyi çalışmasını sağlayabilirsin. Haftada 5 gün olacak şekilde, günde 1 adet elma yersen ve sigara da içiyorsan akciğerlerin üzerindeki etkiyi daha da azaltman mümkün.

Muz

akciğer, solunum, sağlık, vücut, beden, besin, beslenme, muz

Muzun içerisinde bolca bulunan potasyum, akciğerlerimizin sağlığı için çok önemli bir mineral. Yapılan araştırmalar özellikle çocukluk döneminde düzenli olarak tüketilen muzun akciğer fonksiyonları üzerinde çok önemli ve pozitif etkileri bulunduğunu gösteriyor. Potasyum, akciğerlerin oksijen tutma kapasitesinin artırılmasında çok etkin rol oynuyor. Haftada 1-2 kez muz tüketmek akciğer sağlığı üzerinde pozitif etkilere neden olabilir.

Domates

akciğer, solunum, sağlık, vücut, beden, besin, beslenme, domates

Domates, sağlıklı akciğerler ile özdeşleştirilen karotenoidler arasında antioksidan özelliğiyle öne çıkan likopen açısından doğada bulunan en zengin besin kaynaklarından biridir. Yapılan farklı araştırmalara göre düzenli olarak domates tüketen ve akciğer hastalıklarına sahip olan kişilerin hava yolu enflamasyonlarında azalma olduğu görülmüştür. KOAH ve benzeri akciğer hastalıklarında genel olarak iyileşme olduğu ortaya konmuştur. Yine sigara içen kişiler üzerinde yapılan araştırmalarda domates yiyen kişilerin akciğer fonksiyonlarındaki yavaşlamada bir düşüş olduğu gözlemlenmiştir. Bilmen gereken bir nokta da domatesi zeytinyağı ile tüketmen durumunda içerisindeki likopenin etkisinin daha da artacağıdır.  

Kırmızı Lahana

akciğer, solunum, sağlık, vücut, beden, besin, beslenme, lahana

Son derece lifli bir besin olan kırmızı lahana, C ve A vitaminleri açısından oldukça zengindir ve bu yapısıyla da akciğer sağlığı üzerinde de önemli etkileri bulunmaktadır. Kırmızı lahana buna ek olarak yüksek oranda potasyum, demir, magnezyum, kalsiyum ve fosfor içerir. Ek olarak tam bir antioksidan kaynağıdır ve özellikleri ile bağışıklık sistemini destekleyen karotenoid ve antosiyaninler bakımından da zengindir. Bunlar da kırmızı lahananın akciğer fonksiyonlarını güçlendirdiğini ortaya koyar.

Zeytinyağı

akciğer, solunum, sağlık, vücut, beden, besin, beslenme, zeytinyağı

Zeytinyağı da akciğerlerimizin sağlığı için faydalı besinlerden bir diğeridir. Bolca polifenol ve E vitamini içeren zeytinyağı, antiinflamatuar ve antioksidan özellikleri ile sağlığımız için oldukça faydalıdır. Birçok farklı araştırma zeytinyağı ile beslenen kişilerin KOAH ve astım benzeri akciğer hastalıklarına karşı daha iyi sonuçlar elde ettiğini göstermektedir. Zeytinyağının içeriğindeki tekli doymamış yağ asitleri ve E vitamini formu olan tokoferol de daha iyi bir akciğer fonksiyonuyla ilişkilendirilir.

Yoğurt

akciğer, solunum, sağlık, vücut, beden, besin, beslenme, yoğurt

Tam bir protein, kalsiyum, fosfor ve B grubu vitaminleri kaynağı olan yoğurt, akciğer fonksiyonlarının artırılması ve KOAH riskine karşı konulması açısından oldukça etkilidir. Günlük beslenme programı içerisinde kalsiyum ve fosfor alımının artırılması ile akciğer fonksiyonlarının iyileştirilmesi söz konusudur. Düzenli yoğurt tüketen kişilerde KOAH hastalığına yakalanma riskinin önemli ölçüde azaldığı da görülmüştür.

Sarımsak

akciğer, solunum, sağlık, vücut, beden, besin, beslenme, sarımsak

C vitamini, selenyum, potasyum ve kalsiyum açısından oldukça zengin olan ve antienflamatuvar özellikleri ile de bilinen sarımsağı da akciğer sağlığın için tüketebilirsin. Ana aktif bileşeni allisin olan sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklar karşı konulmasında aktif rol alır. Sarımsak aynı zamanda antimikrobiyal ve antiviral etkileri ile de akciğerlerimiz için oldukça faydalıdır. Farklı şekillerde tüketebileceğin sarımsak ile de sen de akciğer sağlığın için önemli ve pozitif bir adım atabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.