Sağlık Deposu Kerevizle Yapılan Lezzetler

Buradasınız

Ye-İç 16 Kasım 2018

Sağlığımıza faydalı en önemli besinlerden biri olan ve tam mevsiminde olduğumuz kereviz, farklı yapılış şekilleriyle mutfaklarımızı süslüyor. Kereviz salatasından çorbasına, zeytinyağlısına kadar kereviz yemekleri ağızlarımızı tatlandırırken geleceğimiz için de sağlığımızı koruma altına alıyorlar. Kereviz faydaları saymakla bitmeyen bir besin olarak sofralarımızı şenlendirirken farklı tatları sizler için bu yazımızda topladık.

Kereviz faydaları saymakla bitmiyor

Doğanın kış aylarında verdiği en güzel ve sağlıklı besinlerden biri olan kereviz, yeşil sebzeler arasında biraz geri plana itilse de içeriğindeki sayısız mineraller ile tam da ihtiyacınızı karşılıyor. Bol miktarda su bulunduran kereviz, alkalin mineraller açısından da oldukça zengin. İyi bir K vitamini kaynağıdır, düşük asitik özelliği ile mideyi rahatsız etmez, yüksek flavanoid içerisine sahiptir. Lif açısından da en zengin sebzelerden biri olan kerevizin faydaları adeta sapmakla bitmiyor.

Kereviz Salatası

Mevsiminde yenilebilecek en leziz ve sağlıklı besinlerden biri olan kereviz salatası, yardımcı bir yemek olarak vazgeçilmeziniz olabilir. Kendine özgü kokusu ve lifli yapısıyla bir öğünde ihtiyacınız olan enerjiyi size sağlayacak olan kereviz salatası, yoğurtlu ya da cevizli olarak da tüketilebilir.

Kereviz çorbası

Kerevizin tadını doğrudan alabileceğiniz en leziz şekillerinden biri de kereviz çorbasıdır. Kereviz çorbası, havuç ve patatesle birlikte hazırlanarak sofraları şenlendiriyor. Yoğun kıvamına rağmen oldukça hafif olan bu çorbayı, soğuk kış günlerinde tüketerek sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kereviz suyu

Kereviz yemekleri arasında pek adı geçmese de kereviz suyu da bu besini tüketmenin en güzel yollarından birisi. Küçük bir blender yardımıyla suyunu çıkartabileceğiniz kereviz, bu yolla besin değerleri açısından da en uygun ve taze halinde kalabilir. Kereviz suyu, potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi farklı mineraller açısından oldukça değerli. Sıvı halde olduğundan tüketimi de oldukça rahat olan kereviz suyu, farklı besinlerle de tatlandırılabilir.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.