Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Reflü Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken 7 Şey
Reflü Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken 7 Şey

iyihisset.com

25 Haz 2018

Günlük hayatımızın hızı, yemek yeme alışkanlıklarımızı da etkiliyor. Öğünleri, daha hızlı ve pratik olduğu için sağlıksız besinlerle geçiştirmeye başladık. Son zamanlarda yaygınlaşan bu yanlış eğilim, reflü hastalığına da davetiye çıkarıyor.

Reflü, yenilen yiyeceklerin mideden yemek borusuna geri kaçmasına ve yanma hissine neden olan bir mide rahatsızlığı. Doğru yiyecek seçimiyle başlayacağınız beslenme planıyla birlikte gündelik hayatınıza vereceğiniz düzen, reflüyü engellemeye yardımcı olabiliyor. Peki, reflü hastaları nelere dikkat etmeli? Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman’dan önemli ipuçları ve beslenme önerileri.

Yağlı Beslenme Alışkanlığından Vazgeçin

Yağlı besinlerin sindirimi sırasında midemiz diğer yiyeceklere göre daha fazla asit salgılıyor. Asit oranı arttıkça yanma hissi de artacağından yağlı besinlerden kaçınmalısınız. Bu arada yağlı besinlerin mideden çıkış süresi uzun olduğu için reflü hastaları daha çok rahatsız oluyor. Ayrıca yağlı besin derken süt ve süt ürünleri de dikkat edilmesi gerekenler arasında. Tam yağlı ürünler yerine daha az yağlı süt ürünlerini tüketebilirsiniz.   

Baharat Tadınızı Kaçırabilir

Yemeklerinizi yaparken içine çok fazla baharat eklemeyin ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Çünkü baharatlar reflü rahatsızlığınızı arttıracak ve acıma, yanma gibi problemleri de beraberinde getirecektir.

Meyvelerin De Bazıları Size Göre Değil

Portakal, mandalina gibi meyvelerin asit oranı yüksektir. Bu nedenle elinizi bu meyvelere sürmemelisiniz. Ama şöyle de bir durum var.: Her bireyin vücut yapısı farklı olduğundan size iyi gelen bir meyve bir başkasında reflüyü arttıran probleme dönüşebilir. Bu yüzden biraz da kendinizi denemelisiniz. Hangi meyvelerin iyi geldiğini, hangilerinin ise kötü sonuçlara neden olduğunu anlamalısınız. Birkaç meyve önerisi vermek gerekirse elma ve muz reflü hastaları için uygun olabilir.  

Yumurtanın Sadece Beyazını Yemelisiniz

Reflü şikayetlerinizi arttırma olasılığı yüksek besinlerden biri de yumurta sarısı. Çünkü yumurta sarısının içinde var olan bir madde, mideye giden yemek borusunun ağız kısmının esnemesine neden oluyor. Bu durum da midedeki besinlerin, yemek borusuna doğru ilerlemesini kolaylaştırıyor.   

Az Ve Sık Yeme Kuralını Uygulamalısınız

Az ve sık yemek yemelisiniz. Çünkü bir anda yemeğe yüklendiğiniz zaman bu durum midenizde bir basınç yaratacak. Basınç beraberinde reflü kaynaklı problemlerinizin de artmasına sebep olacaktır. Bununla birlikte yemekten sonra koltuğa uzanmak ve biraz dinlenmek isteyebilirsiniz. Ama bu tarz vücut duruşları yediğiniz yemeklerin mideden yemek borusuna geri kaçmasını tetikleyebilir. Bu nedenle yemekten sonra dik oturmayı tercih edin.

Ayrıca yemek yerken su içmemeye çalışın. Su ve yemek midenizi zorlayabilirken basınç etkisinde de bulunabilir. Reflü hastalarına önerimiz suyu yemek yerken değil, yemekten sonra içmeleri yönünde.

Vücut Ağırlığınızı Size Uygun Oranda Tutun

Mide basıncını artıran bir diğer neden de aşırı kilo. Göbek çevrenizde oluşan yağlanma reflü şikayetlerinizi çoğaltacaktır. Eğer aşırı kilonuz ve reflünüz varsa hemen kendinize yağlı besinlerden uzak bir diyet listesi hazırlamalısınız.

Kıyafet Seçiminize Özen Gösterin

Kıyafetlerinizin çok dar olmamasına dikkat etmelisiniz. Bunun sebebi ise dar kıyafetlerin ve kemerlerin yarattığı basınçla yediğiniz besinlerin yemek borusuna kaçmasına neden olması. Vücudunuzu sıkmayan daha serbest kıyafetler giymenizde fayda var.  

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.