Raw Food Beslenme Hakkında 4 Önemli Bilgi

Buradasınız

Ye-İç 11 Ocak 2022

raw, çiğ, food, besin, beslenme, sağlık, vücut, insan

Kaliforniya’da başlayan ve tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayılan Raw Food (Çiğ Beslenme) beslenme akımı son dönemlerde giderek popülaritesini artırıyor. Kurallardan ziyade içerisinde barındırdığı felsefe ile ön plana çıkana Raw Food; çiğ sebzelerin, meyvelerin, kuruyemişlerin veyağlı tohumların tüketimine dayalı bir beslenme tarzı olarak öne çıkıyor. Raw Food hakkında merak edilen 4 önemli bilgiyi senin için araştırdık.

Raw Food’un felsefesi nedir?

raw, çiğ, food, besin, beslenme, sağlık, vücut, insan

Raw Food beslenme tarzı, ateşin bulunuşundan önceki dönemde insanoğlunun beslenme tarzı ile eşdeğer tutuluyor. Bundan dolayı Raw Food beslenme tarzını insanoğlunun özüne dönüşü olarak nitelendiren uzmanlar mevcut. Ayrıca Raw Food beslenme tarzında ürünler güneş ışığında kurutulabiliyor. Herhangi bir pişirme yönetiminin olmadığı bu beslenme tarzında vitaminler, enzimler ve mineral değerlerinin diğer besinlere oranla daha yüksek olduğu görülüyor.

Raw Food beslenme tarzı hangi gıdaları kapsıyor?

raw, çiğ, food, besin, beslenme, sağlık, vücut, insan

Raw Food tamamıyla organik olan besinleri temeline koyan bir beslenme tarzı olarak öne çıkıyor. Hayvansal gübre ile yetiştirilmiş ve hiçbir kimyasala maruz kalmamış meyve ve sebzelerin yanı sıra mercimek, nohut, esmer buğday gibi bazı ürünler de suda bekletilerek tüketilebiliyor. Ayrıca kavrulmamış badem, ceviz, ay çekirdeği gibi kuruyemişler ile Hindistan cevizi, avokado, zeytinyağı ve ceviz yağı gibi rafine olmamış doğal yağlar da Raw Food beslenme kültürünün içerisinde yer alıyor.

Et tüketiliyor mu?

raw, çiğ, food, besin, beslenme, sağlık, vücut, insan

Raw Food beslenme kültüründe et tüketimi konusunda görüşler hiç et yemeyenler, eti marine ederek çiğ tüketenler ve sadece balık eti yiyenler olarak üçe ayrılıyor. Et tüketimine dikkat eden kişiler, etin organik olup olmadığına da ayrıca dikkat ediyor. Balıklarda ise somon ve ton balığının diğer balıklara oranla daha fazla tüketildiği görülüyor.

Tatlı olmadan olur mu?

raw, çiğ, food, besin, beslenme, sağlık, vücut, insan

Raw Food beslenme tarzını benimseyen kişiler tatlı ihtiyaçlarını ilginç ve farklı yöntemlerle karşılıyor. Bu kişiler tatlı ihtiyacını farklı bakliyatlar, kuruyemişler, meyveler ve sebzeler ile şeker içeren doğal ürünleri bir araya getirerek karşılıyor. Bu şekilde vücudun istediği tatlının da karşılanması ve bunun da daha sağlıklı yöntemlerle karşılanması hedefleniyor.

Raw Food beslenme felsefesi tüm dünyada giderek yaygınlaşmaya devam ediyor. Daha sağlıklı bir hayat yaşamak isteyenlerin tercih ettiği bu sistem ile birçok hastalık önlenebiliyor. Ancak yine de hayatın içerisinde yaşayabileceğin sağlık sorunları bulunuyor. Bu noktada sağlığına önem veriyor ve olası sorunlara hazırlıklı olmak istiyorsan sen de QNB Sigorta’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile özel hastanelerde devlete ödenen katkı payı hariç hiçbir ek ücret ödemeden sağlık hizmet alabilir; check-up, online doktor, online diyetisyen gibi hizmetlerden ücretsiz faydalanabilirsin. Üstelik %10 hoş geldin indirimiyle!

 

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.