Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Probiyotik İçeren 6 Doğal Gıda
Probiyotik İçeren 6 Doğal Gıda

iyihisset.com

03 Eyl 2018

Probiyotikleri sevmek için birçok neden var: Daha iyi sindirim sistemi, daha güzel bir cilt, daha çok enerji, daha güçlü bağışıklık sistemi ve daha çok sağlık… Son zamanlarda, gıda takviyesi satan dükkanlara uğradıysanız, probiyotik takviyesi ürünler gözünüze takılmıştır. Fakat gönlünüz doğal ürünlerden yanaysa, gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz probiyotik kaynağı 6 besini sizin için sıraladık:  

1. Kefir

Eğer yoğurt hayranı biriyseniz, kefir size göre olabilir. Mayalanma sonucu elde edilen kefir, koyun, inek, keçi ve manda gibi hayvanların sütünden elde edilir. Süt ürünleri arasında en çok probiyotik içeren besin kefirdir. Faydalarıysa saymakla bitmez… Başlıca faydaları arasında çok fazla vitamin ve mineral içermesi ile iskelet sistemini güçlendirmesi bulunuyor.

2. Salatalık Turşusu

Lezzetli ve bir o kadar da sağlıklı olan salatalık turşusu iyi bir probiyotik kaynağıdır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, hazır salatalık turşuları probiyotik içermez, çünkü pastörize edildiği için içerisinde hiçbir faydalı bakteri kalmaz. Eğer salatalık turşunuzu kendiniz evinizde yapıyorsanız, o zaman probiyotiğe çok yakınsınız. Salatalık turşusunu evde hazırlıyorsanız ve sirke kullanmıyorsanız, probiyotik bakımından zengin bir salatalık turşusu elde etmiş olursunuz. Çünkü sirke her türlü bakteriyi öldürdüğü için probiyotiklerin oluşmasını da önler. 

3. Lahana Turşusu

İşte size oldukça zengin bir probiyotik kaynağı. Sauerkraut olarak bilinen bu turşu, doğranmış lahananın laktik asit bakterileri tarafından mayalanmış halidir. C ve B vitaminlerini içerir ve lif açısından zengindir. 

4. Kombu Çayı

Fermantasyona uğramış bu çay, yararlı bakteri ve B vitamini ile doludur. Sindirimi rahatlatır ve sıvı ihtiyacınızı karşılar. Japonlara özgü olan çayın tarihi ise 2000 yıl önceye dayanıyor. 

5. Miso

Probiyotik kaynağı olan bu besin, Japonlara özgü geleneksel bir sostur. Soya fasulyesi tozu ve koji adı verilen mantar fermente edilerek miso ortaya çıkar. Özellikle, Japonların kahvaltıda ikram ettiği miso çorbasında kullanılır. Protein ve lif içeren bir besindir. Öyle ki Japonya’da yapılan bir araştırma, sık sık miso çorbası tüketiminin, orta yaşlı kadınların meme kanserine yakalanma riskini düşürdüğünü ortaya koymuştur.

6. Yoğurt

Türk mutfağının geleneksel öğelerinden biri olan yoğurdu, özellikle evde yaptığınız zaman probiyotik açısından zengin bir besin elde etmiş olursunuz. Ayran veya cacık yaparak da yemeklerinizin yanında bolca tüketebilirsiniz.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.