Neredeyse Sıfır Kalori Olan Besinler

Buradasınız

Ye-İç 12 Eylül 2022

besin, beslenme, sıfır, kalori, sağlık

Doğanın bizlere birer armağanı olan ve her biri vücudumuz için farklı besin öğeleri içeren sayısız meyve ve sebze, sağlığımız için hem çok faydalı hem de çok gerekli. Bu besinleri, düzenli, sağlıklı ve dengeli bir beslenme programıyla tüketerek sen de sağlığın için çok önemli bir adım atabilirsin. Bu besinlerin içinde bazıları var ki sahip oldukları son derece düşük kalori ile kilo dengesini korumada da büyük etkileri bulunuyor. İşte neredeyse sıfır kalori olan, birbirinden leziz tatları ile damaklarımızı şenlendiren besinlerden birkaç tanesini bu yazımızda bulabilirsin.

Sarımsak

besin, beslenme, sıfır, kalori, sağlık, sarımsak

Özellikle antibiyotik etkisi dolayısıyla enfeksiyonlara karşı önemli bir koruma kalkanı oluşturan sarımsak, aynı zamanda oldukça kuvvetli de bir yağ yakıcıdır. 100 gramında sadece 23 kalori bulunan sarımsak, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendir ve metabolizmayı da hızlandırır. Sen de özellikle birkaç diş sarımsağı yemeklerinde kullanarak hem kilo almanın önüne geçebilir hem de bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek çok güçlü bir yardımcıdan destek alabilirsin.

Limon 

besin, beslenme, sıfır, kalori, sağlık, limon

Hemen herkesin bildiği üzere tam bir C vitamini deposu olan limon da az kalorili yiyeceklerden biri. Hem salataların hem de yemeklerin içerisinde mayhoş, ekşi tadıyla farklı bir lezzet katan limonun 100 gramında sadece 29 kalori bulunuyor. Yazın sıcak günlerinde limonata olarak da tercih edebileceğin limon aynı zamanda çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır ve metabolizmayı da hızlandırır.

Karnabahar

besin, beslenme, sıfır, kalori, sağlık, karnabahar

Az kalorili yiyecekler listemizin bir sonraki sırasını ise karnabahara ayırıyoruz. Sindirim sisteminin aktif şekilde çalışmasını sağlayan ve lifli yapısıyla birçok diyetin de baş kahramanı olan karnabaharın 100 gramında ise sadece 25 kalori bulunuyor. Aynı zamanda güçlü bir C vitamini kaynağı da olan karnabaharı hem yemek olarak hem de salatalarda rahatlıkla tüketebilir ve sağlığın için önemli bir adım atabilirsin.

Domates

besin, beslenme, sıfır, kalori, sağlık, domates

Sofralarımızın baş tacı domatesi de az kalorili besinlerimiz arasında sayabiliriz. Hemen her öğünde, hemen her yerde ve farklı şekillerde tüketebileceğin domatesin 100 gramında sadece 17 kalori bulunuyor. İçeriğinde bolca bulunan likopen ile kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu bir kalkan oluşturan ve bağışıklık sistemini koruyan domates, lifli yapısıyla uzun süre tokluk hissi vermesi ile de öne çıkan bir besin.

Yeşil Kabak

besin, beslenme, sıfır, kalori, sağlık, kabak

Son derece düşük kalori seviyesi ve içeriğindeki besin öğeleri ile yeşil kabak da listemizde yer alan diğer yiyeceklerden biri. Fazla kilolarından kurtulmak isteyen hemen herkesin ilk tercihlerinden biri olan ve diyetisyenlerin de sıkça önerdiği yeşil kabağın 100 gramında sadece 17 kalori bulunuyor. Lifli yapısıyla mide ve bağırsak sistemi için de oldukça faydalı olan yeşil kabak, az yağlı şekilde pişirilip, yoğurtla tüketildiğinde sağlığına çok iyi gelecektir.

Kereviz

besin, beslenme, sıfır, kalori, sağlık, kereviz

Yine düzenli şekilde yağ yakmak ve kilo kontrolünü sağlamak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olan kereviz de neredeyse sıfır kalorili yiyecekler arasındadır. Diyetisyenlerin düzenli ve sağlıklı kilo kaybı için sıkça önerdikleri kerevizin her bir sapı yaklaşık olarak 3 kalori civarındadır. Hem yemeğini yapıp hem de salatalarda rahatlıkla kullanabileceğin kereviz özellikle kadınlarda yumurtalık kanseri riskini oldukça azaltan bir besindir. Kereviz aynı zamanda da oldukça iyi bir A vitaminidir.

Pancar

besin, beslenme, sıfır, kalori, sağlık, pancar

Sıfır kalorili besinler listemizde yer alan diğer bir yiyecek de pancar. Özellikle haşlanmış veya kavrulmuş olarak rahatlıkla tüketilebileceğin pancarın 100 gramında sadece 43 kalori bulunuyor. Cilt sağlığı için oldukça faydalı olan ve antioksidan miktarı açısından zengin bir besin olan pancar; bağırsak hareketlerini hızlandırır, kabızlık ve şişkinlik gibi sorunlara karşı da iyi bir yardımcıdır.

Roka

besin, beslenme, sıfır, kalori, sağlık, roka

100 gramında sadece 12 kalori bulunan rokayı da sağlığın için tüketmeyi tercih edebilirsin. Kilo kontrolü ve dengesi için önemli bir besin olan roka, fitokimyasallar, antioksidanlar ve mineraller açısından oldukça zengin bir besindir. Vücudun toksinlerden arınması ve temizlenmesi için bol bol tüketebileceğin roka, aynı zamanda tam bir B vitamini deposudur.  

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.