Nar Suyunun Faydaları Nelerdir?

Buradasınız

Ye-İç 29 Nisan 2019


Vücudumuza vitamin desteği sağlayan, kimi zaman detoks içeceklerinin kimi zaman salataların favorisi olan sağlık timsali nar, içerik açısından en zengin meyvelerden biri. Nar suyu ise rengiyle ve tadıyla iştah açıcı olduğu kadar, içerdiği besin değeriyle de tam bir şifa kaynağı. Peki sadece gripten korunmak için değil her fırsatta tüketmeniz gereken nar suyunun faydaları neler?

1- Hücre Yenileyici Polifenoller İçeriyor


 Tüm kırmızı renkli meyveler gibi nar suyu da çok güçlü bir antioksidandır. Üstelik yeşil çaydan üç kat daha fazla polifenol içerir. Bu etken madde, hücre yenileyici ve iltihap önleyici özelliği sayesinde nar suyunu hücreleri koruyan çok güçlü bir savaşçı haline getiriyor. Antioksidanlar aynı zamanda stres, beslenme bozuklukları ve hava kirliliği gibi olumsuz etkilere karşı vücudu temizliyor. 

2- Tek Başına C Vitamini Kaynağı

Vücudunuzun günlük ihtiyacı olan C vitamininin %25’ini nar suyu içerek karşılayabilirsiniz. Bir su bardağı nar suyu ile hücrelerinizi B1, B2 vitaminlerinin yanı sıra potasyum ve demir ile besleyebilirsiniz. 

3- Kanseri Önlüyor

 Kanser hücrelerinin oluşum sürecini yavaşlatan etkisiyle nar suyu vücuda dost içeceklerden biri. Yapılan araştırmalar nar suyunun özellikle göğüs, kolon ve prostat kanserini önlediğini gösteriyor. Ancak kemoterapi uygulanan kişilerin olası ilaç etkileşimlerine karşı nar suyunu uzmanlara danışarak tüketmeleri gerekiyor. 

4- Hafızayı Güçlendiriyor

 Nar suyunun içerdiği antioksidanlar ve değerli bileşenler konsantrasyonu artırıyor ve hafızayı güçlendiriyor. Nar suyu, alzheimer hastalığını önleyen en lezzetli hafıza güçlendiricilerden biri. 

5- Yaşlanmaya Karşı Etkili

 Nar çekirdeğindeki B5 ve C vitaminleri cildi yıpranma etkilerine karşı koruyor. Cildinizde yeni hücre üretimini destekleyen nar suyu, yaşlanma belirtilerini azaltırken cildi güneş ışınlarına karşı da koruyor.

6- Egzersiz Yaparken Enerji Kaynağı

 Nar suyunu enerji veren diğer meyvelerle birlikte hazırlayarak egzersiz öncesi vücudunuza enerji depolayabilirsiniz. Gün içinde yorgunluk hissettiğiniz anlarda taze sıkılmış nar suyu içmek kan şekerinizi dengeleyecek, kendinizi çok daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır. 

7- Şeker Seviyesini Düzenliyor

 Nar, Orta Doğu ve Hindistan’da diyabet ilacı olarak kullanılıyor. Kan şekerini düşüren nar suyu aynı zamanda insülin direncini ve kan basıncını düzenliyor. Kolesterolü dengeleyici bileşenleri ile kalp ve damar sağlığını korumanıza yardımcı oluyor. 

8- Üreme Sistemini Güçlendiriyor

 Yoğun egzersiz yapmak, düzensiz beslenme, toksinlere maruz kalmak ve vücudun aktioksidan dengesinin bozulması oksidatif stres belirtilerine neden oluyor. Oksidatif stres ise erkeklerde sperm fonksiyonlarını bozuyor ve kadınlarda doğurganlık oranını düşürüyor. Nar suyunun stresi azaltan etkisi sperm yoğunluğunu artırıyor, yumurta ve embriyo koruyucu olarak üreme sisteminin sağlıklı işlemesini sağlıyor. 

9- Kilo Kontrolüne Yardımcı Oluyor

Nar iltihap koruyucu olarak bağırsaklar için de çok yararlı bir meyve. Bağırsak iltihaplarını azaltıyor ve lifli yapısıyla sindirimi kolaylaştırıyor. Narın 100 gramı sadece 82 kalori. Buna rağmen içerdiği liflerle doyma hissi veriyor ve bağırsak sağlığını koruyor. Sağlıklı kilo vermek isteyenlerin diyet listelerinde yer alan nar suyu, detoks ve arınma programlarının da vazgeçilmez içeceği.

10- Enfeksiyon ve Virüslere Karşı Koruyor

 Nar suyunda bulunan C ve E vitaminleri bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve gribal enfeksiyonlara karşı vücudu koruyor. Antibakteriyel etkisiyle kış aylarında sık görülen soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklarda virüslere karşı savaş açıyor. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.