Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Muhtemelen Çok Nadir Tükettiğiniz Bu 7 Yeşile Hak Ettiği Yeri Verin!
Muhtemelen Çok Nadir Tükettiğiniz Bu 7 Yeşile Hak Ettiği Yeri Verin!

iyihisset.com

14 May 2018

Hayatınızda olması gereken öyle yeşillikler var ki, onların sayesinde çok daha sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olabilirsiniz. Eminiz bu sağlıklı otlar pek de mutfağınızda yer bulamıyor. Ama bu yazıyı okuyunca fikriniz değişecek!

1. Kişniş

Son yıllarda mutfağımıza ufak ufak girmeye başlayan kişniş, İlk bakışta maydanozu andırıyor. Kişnişte bulunan K vitamini ve kalsiyum, kemiklerin güçlenmesine yardımcı oluyor. Kolesterol seviyesinin düşmesinde etkili olan, kalp sağlığını destekleyen kişniş, aynı zamanda hazımsızlık problemleri ile başı dertte olanlar için de mükemmel bir çözüm.

2. Su Teresi

Protein, potasyum, C, E ve K vitaminleri açısından oldukça zengin olan su teresini çok fazla tanımıyor olabilirsiniz. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde çokça yetişen su teresi, karaciğer düzenleyici, kilo vermeye yardımcı ve kardiyovasküler sorunları önleyici etkiye sahip. Bu sağlıklı otları doğrudan çorbanıza ekleyebilir, kaynatarak çayını yapabilir ya da ıspanak gibi pişirerek tüketebilirsiniz.

3. Pazı

Besin değeri açısından ıspanakla benzerlik gösteren pazı, A, C ve K vitaminleri açısından oldukça zengin bir sebze. Aynı zamanda çok iyi bir folik asit kaynağı. Tüm bu yönleriyle pazı, kan şekerini düzenlemede, hazmı kolaylaştırmada ve kemikleri güçlendirmede etkin rol oynuyor. Ayrıca içeriğindeki beta karoten sayesinde göz sağlığına da faydalı. En önemlisi iyi bir antioksidan olduğu için kansere karşı tüketilmesi gereken sağlıklı otlar arasında. Bu arada çağımızın hastalığı olan kanser ile savaşırken destek görmek istiyorsanız, Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırabilir, böylece sağlıklı bir yaşama kavuşurken kendinizi yalnız hissetmezsiniz.

4. Nane

Öncelikle taze naneden bahsettiğimizi belirtelim. A ve C vitaminleri açısından zengin olan nane aynı zamanda potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir, omega-3 yağları da içeriyor. Astım ve bronşit hastaları için faydalı olan nane, kalp sağlığınızı da korumaya yardımcı oluyor. Kilo vermeye destek olan, ağız içi temizliğinde rol oynayan, mide bulantısını ve soğuk algınlığını gideren naneyi dilerseniz salatlarınıza ekleyebilir, yemeklerinize katabilir, dilerseniz de suyunu içebilirsiniz.

5. Hindiba

İyi bir potasyum kaynağı olan hindiba, A ve C vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, çinko açısından da zengin. Diyabet üzerinde etkili olmakla birlikte, kansızlık için de doğal bir destek olarak karşımıza çıkıyor. İdrar söktürücü, bağışıklık sistemi güçlendirici etkiye sahip olan hindiba, hormonları düzenleyerek tokluk süresini de uzattığından zayıflamak isteyenlerin de tercihleri arasında yer alıyor. Salatada kullanılan ve yemeği de yapılan bu bitkinin, kurutulmuş kökleri ile çay da hazırlayabilirsiniz.

6. Biberiye

İçeriğinde organik asitler, glikozit ve tanen bulunan biberiye aslında birçok yemekte tat verici özelliğiyle tercih ediliyor. Ayrıca çay olarak tüketildiği zaman hazımsızlık, reflü, kalp ve damar hastalıkları, migren gibi rahatsızlıklara iyi geliyor. Taze olarak tüketildiği zaman ise biberiye tok tutucu bir etkiye sahip.  

7. Maydanoz

Maydanozda bulunan A, C ve K vitaminleri sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Maydanozun bir diğer önemli görevi de vücudunuzdaki ödemi atmaya yardımcı olması. Ödem problemi yaşayanlar yarım bardak maydanoz suyu içerek bu sorunlarının üstesinden gelebilir. Ayrıca kan şekerini düşürdüğü, idrar söktürücü bir etkiye sahip olduğu da maydanozun bilinen faydaları arasında.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.