Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Mide Yanmasına Neden Olan Besinler
Mide Yanmasına Neden Olan Besinler

iyihisset.com

19 Ağu 2018

Kendinizi huzursuz ve rahatsız hissetmenize sebep olan mide yanması ya da halk tabiriyle mide ekşimesi; genellikle birçok mide hastalığının da habercisidir. Mide yanması süreklilik arz etmediği müddetçe sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmese de günlük yaşantınızı yakından ilgilendirdiği için kontrol altına alınması gerekir. Genellikle beslenme alışkanlıkları ile kendisini gösteren mide yanmasına neden olan besinleri belli bir noktadan sonra hayatınızdan tamamen çıkarabilirsiniz. İşte mide yanmasına neden olan besinler ve mide yanmasının nedenleri...

Turpgiller

Normalde sebze tüketimi mideye oldukça iyi gelir ve sindirimi de gayet kolaydır. Fakat bu gruptaki sebzeler diğerlerinin yanı sıra rafinoz olarak da bilinen zor sindirilen bir polisakkarit içerirler. Bundan dolayı mide yanması başta olmak üzere çeşitli mide ağrılarına da sebep olur.  

Rafine Karbonhidratlar

Rafine karbonhidratlar hayatımızın her alanında karşımıza kolaylıkla çıkabilen, besin değeri düşük, boş ve gereksiz kalorili besinlerdir. İçlerindeki lifi kaybetmelerine neden olan bir işlemden geçerler ve sonuç olarak o iştah açıcı hallerini alırlar. Çok sevilen pizza, ekmek, pasta gibi yiyeceklerin yapımında kullanılan beyaz un; rafine karbonhidratların başında gösterilir. Ancak bu gruptaki besinler aynı zamanda mide yanması nedenleri arasında da sayılırlar. Dikkatli tüketilmesinde fayda var.

Mide yanması günün herhangi bir saatinde, herhangi bir anda sizi de vurabilir ve yaşam kalitenizi hızla düşürebilir. Hayatta her an başınıza gelebilecek acil durumlara karşı hazırlıklı olmak ve gereken desteği hızla alabilmek için Acil Destek Ferdi Kaza Sigortası yaptırabilirsiniz. Sınırsız ve ücretsiz tıbbi danışmanlık da alabileceğiniz bu ürünle istenmeyen her türlü durum için hazırlıklı olabilirsiniz.

Baharatlı Yiyecekler

Sağlık açısından oldukça faydalı olan baharatlar, doğru şekilde ve miktarda tüketilmezse enflamasyona ve mide yanmasına sebep olur. Mide yanması nedenleri arasında gösterilen baharatlar ise genel olarak karabiber, çili biberi, hardal olarak sıralanabilir.

Süt Ürünleri

Mide yanması hiç umulmadık besinler ile de kendini gösterebilir. Mide yanması problemiyle mücadele eden ve laktoz intoleransı olan kişiler, ne kadar lezzetli görünse de süt ve süt ürünü tüketmemelidirler.

Gazlı İçecekler

Son zamanlarda giderek daha fazla tüketilmeye başlanan gazlı içecekler, tatları çok güzel olsa da mide yanması nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır. Bu tür içeceklerin içerisinde bulunan karbondioksitler mideye çok sert gelir ve mide yanmasına sebep olur. Bu yüzden olabildiğince az sıklıkla tüketmeye özen gösterilmelidir.

Mide yanmasına ne iyi gelir?

Mide yanmasına ne iyi gelir sorusunun yanıtları yine besinlerin kendisinde saklı. Mide yanması nedenleri arasında olan yiyeceklerin yanında bal, yeşil yapraklı besinler, su, şekersiz sakız, baklagiller gibi besinler mide yanmasına iyi gelir.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.