Metabolizmanı En Çok Ne Çalıştırır?

Buradasınız

Ye-İç 31 Ağustos 2021

metabolizma, kadın, çalışma, egzersiz, spor, sağlık

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmanın yolu doğru zamanda doğru gıdaları tüketmekten ve hareketli yaşamdan geçiyor. Yağ yakımı, kilo sorunu ve kontrolünde en önemli anahtar ise bazal metabolizma. Metabolizmanı en çok ne çalıştırır sorusuna cevap aradık ve önerilerimizi senin için sıraladık.

Metabolizma nedir?

metabolizma, kadın, çalışma, egzersiz, spor, sağlık

Fiziksel aktivitelerden bağımsız olarak kişinin gün içerisinde harcadığı enerji miktarı, bazal metabolizma olarak tanımlanıyor. Metabolizma hızı ile kilo verme hızı ise doğru orantılı olarak karşımıza çıkıyor. Cinsiyet, genetik yapı, beslenme kalitesi, hastalık durumu, su tüketimi ve fiziksel aktiviteler ise metabolizmanın hızını doğrudan etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

Güne kahvaltı ile başlayabilirsin

metabolizma, kadın, çalışma, egzersiz, spor, sağlık, kahvaltı, besin

Sabah güne güzel bir kahvaltı ile başlaman, gününün iyi geçmesini sağlamak dışında metabolizma hızını arttırarak yağ yakımını hızlandırır ve kilo vermeni kolaylaştırır. Gece boyunca aç kalan vücut, metabolizma hızını düşürür. Kahvaltının ardından ise metabolizma hızın yeniden artacaktır. Bu da güne daha zinde, hızlı ve sağlıklı başlamanı sağlayacaktır.

Uyanınca 1 bardak soğuk su içebilirsin

metabolizma, kadın, çalışma, egzersiz, spor, sağlık, su

Sabahları özellikle de kahvaltıdan önce bir bardak soğuk su tüketmen metabolizmanı uyaracak ve hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Sabahları bir bardak soğuk su içmek, vücudun normal ısısına kavuşması için ekstra enerji harcayacağı anlamına geliyor.

Beslenme programınıza ara öğünler ekleyebilirsin

metabolizma, kadın, çalışma, egzersiz, spor, sağlık, öğün, beslenme

Metabolizma hızı, tükettiğin besin miktarı ve içerikleriyle doğrudan alakalıdır. Uzun saatler aç kalan vücut ısrarlı bir biçimde karşılaştığı ilk yemeği isteyecektir. Bu noktada beslenme programına karbonhidrat, protein, meyve ve sebzelerden oluşan ara öğünler eklemen oldukça faydalı olacaktır.

Sporu yaşam tarzın haline getirebilirsin

metabolizma, erkek, çalışma, egzersiz, spor, sağlık

Fiziksel aktiviteler ve egzersizler metabolizma hızını arttıran en önemli etkenler arasında yer alıyor. Harcadığın enerji miktarı, vücut kas kütlenin yüksek olması ile doğru orantılıdır. Evde veya spor salonunda uygulayacağın bölgesel veya tüm vücut egzersizleri ile metabolizma hızını arttırabilir ve daha hızlı kilo verebilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.