Metabolizma Hızlandıran Altın Öneriler

Buradasınız

Ye-İç 20 Şubat 2021

Pandemi süreci boyunca hareket alanımızın iyice kısıtlanması beraberinde fazla kiloları da getirdi. Fazla kilolardan kurtulmanın en kolay yollarından biri metabolizmanızı hızlandırmaktır. Peki evdeyken metabolizmamızı nasıl hızlandırabiliriz diyorsanız bu yazı tam size göre.

Yeşil çay içmeye başlayın

Pek damak tadınıza uymasa da yeşil çayın  en büyük etkilerinden biri  metabolizmayı çok iyi bir şekilde hızlandırmasıdır. Kuvvetli antioksidan ve yüksek miktarda kafein içermesinden dolayı fazla yağlarınızdan kurtulmanızı sağlayacaktır. Günde içeceğiniz bir bardak yeşil çayın faydasını çok kısa sürede göreceksiniz.

Bol bol su için

Pek çok kişi gün içindeki yoğunluktan ya da farklı sıvı içecekleri sık tükettiği için yeterli su tüketemiyor. Günde içeceğiniz 2 litre su ile metabolizmanızı hızlandırabilir,  aldığınız enerjinin vücutta yağ olarak depolanmasını engelleyebilirsiniz. Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde unutmaya başladığınız su ihtiyacınızı yeniden hatırlayın.

Peynirin suyunu çöpe atmayın

Peynirin içindeki suyu eğer döküyorsanız metabolizmanızı nasıl etkilediğini öğrendikten sonra muhtemelen bir daha dökmeyeceksiniz. Peynir aldığınızda gördüğünüz su, peynir altı suyudur. Yoğun protein içeren peynir altı suyu sindirimi kolay, tam bir metabolizma dostudur. Kas yapımını arttırmaya yardımcı olan peynir altı suyunu düzenli olarak yoğurda katarak veya salatanıza zeytinyağı ile beraber ekleyerek tüketebilirsiniz. Aldığınız peynirlerin suyunu derin dondurucuda saklayarak çorba ve ekmek yapımında veya salata sosları hazırlarken kullanabilirsiniz.

Köri

Kişniş, zerdeçal, zencefil, kimyon, biber, karanfil, demirhindi, kakule, hintcevizi ve acı kırmızı biber baharatlarının karışımından oluşan Köri, metabolizmanın hızlanmasında önemli bir rol oynuyor. Akşam yemeklerinizde bir tutam köri kullanabilir, metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Tarçın mucizesi

Herkes tarçının ne kadar faydalı olduğunu biliyordur ama çok az kişi tarçının metabolizmayı hızlandırıcı etkisinin farkındadır. İçtiğiniz suya veya meyvelerinizin üzerine serperek tüketebilirsiniz. Çubuk tarçının demleme çay olarak içerek kan şekerinizi dengeleyebilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 13 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.