Kurban Bayramı’nda Sağlıklı Beslenme İçin Tüyolar

Buradasınız

Ye-İç 19 Temmuz 2021

kurban, bayram, kurban bayramı, aile, yemek, beslenme

Ah nerede o eski bayramlar diyerek söz başlamayacağız. Her bayram biriciktir ve kendisine özel anlar içerir. Kurban Bayramı birbirinden cazip ikramların ve tatlıların yanı sıra bol bol et tükettiğimiz ve buna bağlı olarak istemediğimiz kilolar aldığımız bir bayram olarak öne çıkıyor. Hatta aşırı kırmızı et tüketimi yüksek tansiyona, mide ağrılarına, sindirim sorunlarına, hazımsızlığa ve şişkinliğe de yol açabiliyor. Kurban Bayramı’nda beslenme düzenine dikkat etmen gerekiyor. Senin için sağlıklı tüyolar sıraladık.

Porsiyonlarınızı kontrol edin

kurban, bayram, kurban bayramı, aile, yemek, beslenme

Sana sunulan birbirinden güzel ikramları geri çevirmek zor. Bunu biliyor ve seni çok iyi anlıyoruz. Ancak bu bayramda beslenme alışkanlıklarına dikkat etmelisin. Özellikle porsiyonlarını kontrol etmeli ve aşırı tüketime kaçmamalısın.

Gazlı içeceklerden uzak durun

kurban, bayram, kurban bayramı, aile, yemek, beslenme, içecek

Gazlı içecekler şeker ve kalori miktarından oldukça yüksek değerlere sahip. Dolayısıyla bu içeceklerin tüketiminde ekstra hassasiyet göstermen gerekiyor. Mümkün olduğu kadar yiyeceklerin yanında gazsız ve sağlıklı meşrubatlar tüketmeye özen göstermelisin.

Tatlı tüketmemeye çalışın

kurban, bayram, kurban bayramı, aile, yemek, beslenme, tatlı, şeker

Bayramlarda en popüler ikramlardan biri de tatlı. Yüksek şekere ve kalori miktarına sahip tatlılar istenmeyen kilolar almanızı sağlayacağı gibi sağlığınıza da önemli ölçüde zarar verir. Bu noktada ikram edilen tatlıları tüketmemeye veya en asgari şekilde tüketmeye önem vermelisin.

Kızartmadan uzak durun

kurban, bayram, kurban bayramı, aile, yemek, beslenme, haşlama

Kırmızı et tüketimin aşırıya kaçtığı durumlarda sağlık sorunları yaşama ihtimalinizin bulunduğu gibi yemeklerin hazırlanma tekniklerinin de sağlığınız üzerinde büyük etkisi var. Kurban Bayramı’nda etleri kızartmak yerine haşlamayı tercih etmelisin. 

Kuyruk yağı kullanmayın

kurban, bayram, kurban bayramı, aile, yemek, beslenme, zeytinyağı

Leziz yemekleri hazırlarken kuyruk yağı ve trans yağlar yerine sağlığınıza daha faydalı yağları tercih etmelisin. Yemekleri hazırlarken mutfağında zeytinyağını eksik etme. Hem daha lezzetli ürünler ortaya koyacaksın hem de sağlığın açısından önemli bir adım atmış olacaksın. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.