Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kötü Alışkanlıklarını Sağlıklı Beslenme ile Aşmanın Yolları
Kötü Alışkanlıklarını Sağlıklı Beslenme ile Aşmanın Yolları

iyihisset.com

03 Mar 2022

sağlık, yiyecek, beslenme, kötü alışkanlık

Hepimizin hayatında zaman zaman edindiği başta fiziksel ve ruhsal sağlığımızı bozan ve bizleri her durumda olumsuz etkileyen kötü alışkanlıkları olabiliyor. Bunların bazıları daha kısa sürelerde hayatımızda yer edinip terk edilirken bazıları da bir ömür boyu kalabiliyor. Kötü alışkanları bırakmak ve bunların yerine mutluluk, huzur ve sağlık getirecek olanlarını tercih etmek de yine bizim elimizde bulunuyor. Bu noktada destek alabileceğimiz yardımcılardan biri de sağlıklı beslenme olarak öne çıkıyor. Kötü alışkanlarını terk etmene yardımcı olacak sağlıklı beslenme önerileri…

Öncelikle dengesiz beslenmekten vazgeçmelisin

sağlık, yiyecek, beslenme, kötü alışkanlık, brokoli, donut

Günlük hayatını etkileyen ve seni sağlıklı bir yaşamdan uzaklaştıran en büyük etkenlerden biri de dengesiz beslenme alışkanlarıdır. Başlı başına bir kötü alışkanlık da sayılabilecek bu durum, aynı zamanda birçok farklı kötü alışkanlığın da doğmasına neden olur. Bu yüzden kötü alışkanlarını bırakma yolunda atman gereken ilk adımlardan biri sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenine geçmektir. Yaşına ve bedeninin genel durumuna göre kendine sağlıklı bir program seçebilir ve doktorunun da tavsiyelerine uyarak daha sağlıklı, organik ve doğru şekillerde besinler tüketebilirsin.

Uykusuz kalmamak için dikkat etmen gerekenler

sağlık, yiyecek, beslenme, kötü alışkanlık, gece, uykusuzluk

Birçok kötü alışkanlığın neden olduğu ana durumlardan biri de uykusuzluktur. Alışkanlıklarının doğal bir sonucu olarak uyku sorunları yaşamaya başladığında, bunun önüne geçmek için beslenme düzeninde bazı değişikliklere gidebilirsin. Gece geç saatte ağır şeyler yememek, uykudan en az 2 saat öncesinde bir şeyler yiyip içmeyi kesmek, çok fazla kafein içerikli içecekler tüketmemek, bunun yerine uykuya daha sakin ve huzurlu geçmeni sağlayacak bitki çayları tüketmek gibi değişiklik yapabilirsin.

Sigarayı hemen bırakmak için…

sağlık, yiyecek, beslenme, kötü alışkanlık, sigara, elma

Günümüzde yoğun ve stresli hayat içerisinde birçok kişinin sahip olduğu en kötü alışkanlıklardan biri de sigaradır. Hiçbir faydası olmadığı gibi hem ekonomi hem de sağlık üzerinde çok ciddi zararları bulunan sigarayı bırakmak için de besinlerin gücünden faydalanabilirsin. Doktorunun da tavsiyelerine uyarak ve sağlıklı beslenme düzenini de bırakmadan sigara içmek istediğin zamanlarda meyve tüketebilirsin ya da sigara içmek aklına geldiğinde bir bardak su içebilir, biraz kuruyemiş tüketebilir ve bu isteğini geçiştirebilirsin. Sigarayı bırakma yolunda önünüdeki en büyük engelin psikoloji olduğunu unutmamalı ve bunun için besinlerin gücünden yararlanmalısın.

Stresten uzak durmak için…

sağlık, yiyecek, beslenme, kötü alışkanlık, stres, adam

Stres de birçok kişinin hayatını etkileyen ve birçok farklı faktöre bağlı olarak hayatlarımızda olumsuz etki bırakan bir durumdur. Birçok kötü alışkanlıkla birlikte kendisini gösteren ve ortadan kaldırılmadığı taktirde depresyon gibi hastalıklara da neden olan bu durum için besinlerden destek alabilirsin. Birçok insan stresli olduğu durumlarda daha fazla yemek yer ya da şeker içerikli besinleri daha fazla tüketir. Sen bunun yerine stresli olduğunda ya daha az yemeye ya da abur cubur olarak tabir edilen besinlere karşılık daha sağlıklı olanlarını tüketebilirsin. Meyveler ve çok olmamak kaydıyla kuruyemişler bu noktada işine yarayabilir.

Alkolün yerine sağlıklı içecekleri tercih edebilirsin

sağlık, yiyecek, beslenme, kötü alışkanlık

Hayatlarımızı en kötü etkileyen alışkanlıklardan biri de alkoldür. Yoğun olarak ve sık tüketildiğinde vüducun birçok fonksiyonunu otomatik olarak bozan alkollü içecekler çok sayıda hastalığın da en temel sebepleri arasındadır. Bunun için alkol tüketimi yerine daha sağlıklı içerikleri tüketerek sen de besinlerin gücünden yararlanabilirsin. Her gün kendi zevkine ve mevsimine de uygun en taze sebze ve meyvelerden kendine içecekler yapabilirsin. Alkol yerine bol bol su tüketebilirsin.

Sağlıklı bir yaşam sürmek için en büyük yardımcılarımız ve destekçilerimiz besinlerdir. Sen de birçok kötü alışkanlıkla mücadele etmek için onların gücünden faydalanabilirsin. Ancak hayatın normal akışı içerisinde karşına çıkacak sağlık ihtiyaçlarında daha fazlası için QNB Sigorta’nın Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yanında. Sağlık sorunu yaşadığın anda özel hastanelerde devlete ödenen katkı payı hariç hiçbir ek ücret ödemeden muayene ve tedavi olabilir, sağlık harcamalarında endişelerini ortadan kaldırabilirsin. Üstelik %10 hoş geldin indirimiyle!

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.