Kombu Çayı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Buradasınız

Ye-İç 19 Kasım 2018

Binlerce yıldır tüketilen fakat son yıllarda popülerliği artan kombu çayı, probiyotikler açısından oldukça zengin bir içecek olarak karşımızda! Kombu çayı nedir diye merak edenler için hazırladığımız bu içerikte, kombu çayı faydaları ve nasıl hazırlanır gibi sorulara da cevap bulabilirsiniz.

Kombu Çayı Nedir?

Gördüğünüz en sıra dışı çay, bu çay olabilir. Kombu çayı, fermente edilmiş bir çay çeşididir. Yeşil ve siyah çaydan elde edilir. Şekerle, çayın fermentasyonu sonucunda, disk biçiminde jelatinimsi bir zar meydana gelir. Zar kavanoza yayılarak kalınlaşır ve kombu mantarını oluşturur. Bu mantar, su ve şeker içeren bir solüsyonda yaşar ve sürekli üremeye devam eder.

Kombu Çayı Nasıl Yapılır?

Kafanızda soru işareti oluştuğunu hisseder gibiyiz. Kombu mantarı nasıl mayalanır ve kombu çayı nasıl hazırlanır sorularını şöyle yanıtlayabiliriz: Üç litre temiz suyu tencerede kaynatın. Alüminyum tencere kullanmamaya özen gösterin. Su kaynadıktan sonra bir buçuk su bardağı toz şeker ekleyin ve beş dakika daha kaynatın. Ocağı kapatın ve kaynayan suyun içine 10 poşet yeşil veya siyah çay ilave edin. Çayı 15 dakika demlenmeye bırakın ve ardından çay poşetlerini alın. Karışımı oda sıcaklığına gelene kadar soğumaya bırakın. Soğumasının ardından karışımı temiz, ağzı geniş bir kavanoza aktarın. Yüzeyi ne kadar geniş bir kavanoz tercih ederseniz, çayınızı o kadar çabuk fermente edebilirsiniz. Daha önceden fermente ettiğiniz bir çay varsa az miktarda ilave edin, mayalanmaya yardımcı olacaktır. Fakat bu işlem şart değildir.

Mantar oluşmaya başlarken, her zaman açık renkli kısmının yukarı baktığından emin olmak gerekir. Eğer ters yüz olmuşsa, kavanozu açıp düzeltmelisiniz. Tüm bu işlemlerin ardından kavanozun ağzını bir tülbentle örtün ve çevresine lastik geçirin. Kavanozu oda sıcaklığında bekletin. Tat tercihine göre 4-10 gün fermantasyona bırakın. Dördüncü günün sonunda, üzüm şırası tadını alır. 10 günün sonunda ise sirke tadını alır. Tüm bu aşamalardan geçen hazırladığınız kombu çayı solüsyonunu oda sıcaklığında rahatlıkla servis edebilirsiniz.

Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir

Araştırmalar sonucunda, 30 gün boyunca kombu çayı tüketen kişinin iyi ve kötü kolesterolün dengelendiği ortaya çıktı. Özellikle yeşil çayla fermente edilen kombu çayı, kolesterolü koruyor ve kalp hastalıkları riskini büyük ölçüde azaltıyor.

Kombu Çayı Tip 2 Diyabeti Kontrol Altına Alabilir

Dünyada 300 milyon kişiye yüksek kan şekeri ve insülin direncinden dolayı Tip 2 Diyabet teşhisi konuyor. Diyabet hastalığına sahip farelerle yapılan bir çalışmayla kombu çayı sayesinde kan şekerinin düzenlendiği ve sindirimi yavaşlattığı fark edildi. Ayrıca karaciğer ve böbrek fonksiyonları da bu çay sayesinde iyileştiği öne sürülüyor. 300 bin kişiden oluşan bir inceleme sonucunda yeşil çay içenlerin diyabete yakalanma riskinin yüzde 18 daha az olduğu öne sürülüyor. Bu yüzden uzmanlar, yeşil çayla yapılan kombu çayını daha çok öneriyor.

Kansere Karşı Koruyucu Olabilir

Yapılan araştırmalar göz önünde bulundurulduğunda kombu çayının kansere karşı koruyucu olduğu öne sürülüyor. Kombu çayı tüketen kanser hastalarında, kötü hücrelerin büyümesi ve yayılmasının azaldığı ortaya çıkıyor.

Bağışıklığınızı Arttırmaya Yardımcı Olur

Kombu çayı, antioksidan ve probiyotikler açısından oldukça zengin bir besin olduğu için bağışıklık sisteminizi geliştirdiği de sıkça belirtiliyor. Ayrıca, yağ yakımını hızlandırarak fazla kilolardan kurtulmanıza da yardımcı olabilir. Vücudunuzda eğer iltihaplı bir bölge varsa, iltihabın hızlıca iyileşmesine yardımcı olur ve kan dolaşımınızı düzenler.

Kombu çayı faydaları bununla da bitmiyor. Yorgunluk, bitkinlik gibi gündelik sorunların üstesinden gelmeye yardımcı oluyor ve baş ağrılarını da hızlıca geçirebiliyor. Hatta, kombu çayının saç sağlığına da oldukça iyi geldiği, hızlı saç uzamasına yardımcı olduğu belirtiliyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.