Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kolesterolünüzü Doğal Besinlerle Düşürün
Kolesterolünüzü Doğal Besinlerle Düşürün

iyihisset.com

17 Şub 2019

Yüksek kolesterol, başta kalp krizi olmak üzere birçok hastalığı beraberinde getiren ve birçok kişinin korkulu rüyası haline gelen bir durum. Peki kolesterolü düşürmek ve sağlıklı bir yaşama kavuşmak bu kadar zor mu? Aslında hiç değil! Beslenme düzeninize katacağınız kolesterol düşüren besinler ile sağlık artık çok daha yakınınızda.

Baklagiller

Lif, mineral ve protein zengini olan baklagiller kolesterol düşüren besinler arasında yer alıyor. Fasulye, nohut ve mercimek tüketerek kolesterol seviyenizin düşmesini sağlayabilirsiniz. Günlük beslenme rutininizde bulunan işlenmiş gıdaları baklagillerle değiştirerek, özellikle kötü kolesterolün (LDL) azalmasını sağlayabilirsiniz.

Avokado

Lif ile tekli doymamış yağ asitleri bakımından oldukça zengin olan avokado da kolesterol düşüren besinler sınıfına giriyor. Kötü kolesterolü (LDL) düşürüp iyi kolesterolü (HDL) yükselten avokadoyu sabah kahvaltınızdan akşam yemeğinize kadar bütün öğünlerinize ekleyebilirsiniz.

Yulaf

Günlük öğününüze bir kap yulaf katarak kötü kolesterolün azalmasına yardımcı olabilirsiniz. Kolesterol düşüren besinler grubunda bulunan yulafı, beslenme alışkanlıklarınıza ekleyerek hem kan basıncınızı dengede tutabilir hem de kilo kontrolünüzü sağlayabilirsiniz.

Yağlı Balıklar

Başta somon olmak üzere yağlı balıklar kolesterol düşüren besinler arasında bulunuyor. Omega-3 zengini olan yağlı balıklar HDL’yi, yani iyi kolesterolü, yükseltirken kötü kolesterolün düşmesine yardımcı oluyor. Izgara, fırın ya da buğulama fark etmez; balık sayesinde sağlığınıza mükemmel bir dokunuşta bulunabilirsiniz. Tabii yemeklerin lezzete olduğu kadar sağlığa olan katkısını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Düzenli ve sağlıklı beslenme aynı zamanda hastalıklara karşı dirençli olmada en önemli adım. Ancak bazen ne yaparsak yapalım hastalıkların da kazaların da önüne geçemiyoruz. Peki kendimizi nasıl güvende hissedeceğiz? QNB Sigorta Benim Seçim Hayat Sigortası geleceğe dair kaygıları sıfırlamada harika bir seçenek olabilir. Tehlikeli hastalıklar teminatı ve gündelik hastane masrafları gibi dokuz farklı seçenek içeren bu sigortada, ihtiyacınız olan ürünleri seçip size özel bir sigorta paketi yaratabilirsiniz.

Meyve

Kalbinize dost olan meyvelerin birçoğu çözülebilir lif kaynağıdır. Çözülebilir lif kaynaklarından olan elma, üzüm ve çilek kötü kolesterolü yüzde 10’a kadar düşürebilir. Özellikle dut, ahududu, böğürtlen gibi meyveler kolesterolü dengeleme konusunda oldukça önemli bir rol oynar.

Bitter Çikolata ve Kakao

Kulağa ne kadar da hoş geliyor değil mi? Evet, yanlış duymadınız. Çok sevdiğimiz çikolata da kolesterol düşüren besinler arasında. Bitter çikolata kötü kolesterolü düşürürken sütlü ve tatlı çikolata tüketmek kalp sağlığını olumsuz yönde etkiler. Yüzde 75 ve üzeri kakaolu çikolatalardan tüketerek kalbinize iyilik yapabilirsiniz.

Sarımsak

İyileştirici ve antioksidan gücü kanıtlanmış olan sarımsak da kolesterol düşüren besinlerden. Sarımsağın aktif maddesi allicin kötü kolesterolü düşürür. Damar açıcı, pıhtı önleyici etkileri de bulunan sarımsağı takviye edici gıda olarak da alabilirsiniz.

Soya

Soya ve soyadan yapılmış olan besinleri tüketmek kalbinize iyi gelir. Protein gereksinimini sadece soyadan aldığınız müddetçe kolesterolünüzü yüzde 25 oranda düşürmeniz mümkün.

Sebze

Sebzeler de kolesterol düşüren besinler grubunda yer alıyor. Özellikle pektin açısından zengin olan bamya, patlıcan, havuç, patates gibi sebzeleri daha sık tüketerek kötü kolesterolünüzü düşürebilirsiniz.

Çay

Antioksidan açısından da güçlü olan çay da kolesterolünüzü düşürmenize yardımcı olur. Yeşil çay gibi siyah ve beyaz çay da sağlık için oldukça yararlı. Çayda bulunan kafein, nitrik oksidi aktif hale getirerek kan basıncı üzerinde düzenlemeler yaparken kuvelsetin de kan damar işlevlerini geliştirir.

Referanslar

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.