Kışın Tüketebileceğiniz En Sağlıklı Deniz Ürünleri

Buradasınız

Ye-İç 18 Ocak 2021

Havaların soğumasıyla beraber; nezle, grip, halsizlik gibi belirtiler hemen hemen herkeste görülmeye başladı. Stres, mevsimsel değişiklikler, düzensiz ve yetersiz beslenme gibi etkenler bağışıklık sistemimizi zayıflattığı gibi vücudumuzu da hastalıklara karşı dirençsiz hale getiriyor. Bu dönemde ise Omega3 ve B12 açısından zengin olan deniz ürünleri hastalık riskini en aza indirmeye yardımcı oluyor. Kış günlerinde hangi deniz ürünlerini yersek vücudumuzun bağışıklık sistemi güçlenir, ne tüketirsek gripten uzak kalırız? İşte kış aylarının vazgeçilmezi deniz ürünleri.

Karides

Türkiye’deki denizlerde ve tatlı sularda görülen karidesin eti oldukça lezzetlidir. Çim çim, jumbo karides, kaplan karidesi gibi farklı boylarda türleri olan karides, protein yönünden zengin deniz ürünlerinden biri. Kabuklu deniz ürünü olan karides, kırmızı ve beyaz et alternatifine de sahip. Ancak kolesterol içeriği yüksek olduğundan haftada bir veya iki defa tüketilmesi yeterli olacaktır.

Uskumru

Diğer balıklara göre daha fazla B12 ve D vitamini içeren uskumru, kış aylarında sofranızdan eksik etmemeniz gereken bir besin kaynağı. Yağlı bir balık olan uskumru, D vitamini içeriği ile kemikleri güçlendirirken, bir haftada almanız gereken B12 ihtiyacının tamamını karşılamanızı sağlıyor. Düşünme ve algılamada zorlanmaya karşı yardımcı olurken aynı zamanda depresyon etkilerini de ortadan kaldırabiliyor. Omega 3 yağ asidi açısından da zengin olan uskumru, zihinsel ve fiziksel fonksiyonlar için son derece faydalı bir deniz ürünü. Zeytinyağı ile yağlayarak ızgarada yapacağınız uskumru sizin için tam bir ziyafet olacak.

Palamut

Kış aylarında en çok rağbet gören balıkların başında hiç kuşkusuz palamut geliyor. Vücutta üretilmeyen, çoklu doymamış yağ asitleri olan EPA ve DHA’dan en zengin olan palamut; aynı zamanda yüksek protein ve D vitamine de sahip. Kanın damarda daha akışkan olmasını sağlarken kan dolaşımınızın iyileşmesine yardımcı oluyor. Genellikle sofralara kızartılarak getirilen palamut balığını fırında soğan, limon ve zeytinyağı ile yapmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Lüfer 

Kilosunu dengede tutmaya çalışanlar için birebir seçim lüferin olan 100 gramı sadece 144 kalori. Protein bakımından son derece zengin olan lüferin yine 100 gramı, bir yetişkinin günlük alması gereken Omega-3 miktarına eşit. Kalp rahatsızlığı olan kişilerin mutlaka tüketmesi gereken lüfer, magnezyum sayesinde kalp ritmini düzenliyor. Yanına yapacağınız bol yeşillikli bir salata ile sofranıza zenginlik katacaktır.

Hamsi 

A ve D vitaminleri yönünden oldukça zengin olan, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyan hamsi, kış aylarında hemen herkesin sofralarına konuk oluyor. Kılçığı ile yenilen bir balık olan hamsi her ne kadar kızartılarak yenilse de fırında pişirilmesi de besin değerini kaybetmemesini sağlıyor. Kalsiyum ve magnezyum ile kemik ve dişlerin gelişiminde önemli rol oynadığından haftada en az bir kere çocukların yemesi çok önemli.

Kış aylarında deniz ürünlerini tüketerek sağlığınızı korumanız mümkün. Peki ya uzun ve yorucu bir hayatı düşündüğünüzde karşınıza çıkacak olası risklere karşı hazır mısınız? QNB Sigorta’nın sağladığı Uzun Süreli Hayat Sigortası ile hem siz hem de sevdikleriniz yaşam standartlarınızı güvence altına alarak uzun ve sağlıklı bir hayat yaşayabilirsiniz.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.