Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kışın Sürekli Tüketilmesi Gereken Antioksidan Besinler
Kışın Sürekli Tüketilmesi Gereken Antioksidan Besinler

iyihisset.com

17 Oca 2019

İnsan sağlığını tehdit eden serbest radikallerin neden olabileceği rahatsızlıklara karşı vücuda direnç katan antioksidanlar besinlerle takviye edilebilir. Ne de olsa birçok besin antioksidan özelliği sayesinde bizi koruma altına almaya hazır. Peki herkesin dilinden düşürmediği antioksidanlar en çok hangi besinlerde bulunuyor?

Bitter Çikolata

Siz de çikolatasız yaşayamayanlardansanız, tercihinizi bitter çikolatadan yana yaparak antioksidan depolayabilirsiniz. Flavanoid ve polifenol açısından oldukça zengin olan yüzde 70 kakaolu bitter çikolata tüketmenizi öneririz.

Ceviz

Sıfır kolesterole sahip, Omega-3 yağ asitlerinin kaynağı ve antioksidan deposu… Üstelik her gün bir avuç tüketebilirsiniz. Polifonil yüklü ceviz ile sadece bağışıklık sisteminizi güçlendirmekle kalmayacak, aynı zamanda birçok hastalığın da önüne geçebileceksiniz. Sağlıkla birlikte güven dolu bir gelecek için QNB Sigorta’nın Uzun Süreli Hayat Sigortası’ndan da faydalanarak hem kendinizi hem de sevdiklerinizi koruma altına alabilirsiniz.

Meksika Fasulyesi

Aslında bütün fasulyeler antioksidan açısından çok zengin ama Meksika fasulyesi bu konuda bir adım önde. Kemikleri güçlendiren protein bakımından da zengin olan fasulye, kolesterol ve yağ içermiyor. Bu, onu masum kılan özellikler arasında.  

Kuru Üzüm

Eğer kendinize ciddi bir antioksidan yüklemesi yapmak istiyorsanız, bolca kuru üzüm yiyebilirsiniz. Özellike kuru siyah üzüm antioksidanın yanı sıra enerji depolamanızı sağlayacak olan antosiyaninler açısından da zengin.

Böğürtlen

Bir antioksidan çeşidi ve doğal bir kimyasal olan polifenol böğürtlende bolca bulunuyor. Yaşa bağlı bilinç ve zihin kaybına da iyi gelen bu antioksidanlar böğürtlen yemek için bizlere kocaman bir neden sunuyor.

Brokoli

Son yıllarda brokolide bulunan ve kansere karşı savaş açan antioksidanlardan sıklıkla bahseder olduk. Havuçtakinden çok daha fazla betakarotene sahip ve mükemmel bir antioksidan kaynağı olan brokoli, mineral ve demir eksikliğini gidermekte de uzmanların önerisi.  

Domates

Domatese kırmızı rengini veren bir antioksidan türü olan likopen sayesinde hem yaşlanma karşıtı bir kalkana sahip oluyorsunuz hem de kendinizi gribe karşı koruyabiliyorsunuz. C vitamini ile A vitamini açısından da zengin olan domatesi günlük beslenmenizde çiğ ve pişmiş olarak tüketebilirsiniz.

Referanslar

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.