Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kilo Kontrolü İçin Hayatınızdan Çıkarmanız Gereken 5 Gıda Tipi
Kilo Kontrolü İçin Hayatınızdan Çıkarmanız Gereken 5 Gıda Tipi

iyihisset.com

28 Eki 2019

Kilo kontrolü, en az kilo verme süreci kadar önemli ve dikkat gerektiren bir süreç. Diyet yaparak verdiğiniz kiloları hızlı bir şekilde geri almamak için özen göstermeniz gereken bu dönem, kimi zaman kilo verme döneminden daha zorlu geçebilir. Ama merak etmeyin! Yemek seçimlerinizi yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç kural sayesinde bu dönemi oldukça rahat geçirebilirsiniz. İşte kilo kontrolüne özen gösterenlerin tercih etmemesi gereken 5 gıda tipi...

 

1. Yapay şeker içeren gıdalar

Bağışıklık sisteminin ve hafızanın zayıflamasından kalp-damar hastalıkları riskine kadar birçok tehlikeye davetiye çıkaran şeker, zayıflama ve kilo kontrolü dönemi boyunca uzak durmanız gereken gıdaların başında geliyor. Günümüzün en önemli hastalıklarından biri olan obezitenin başlıca sebebi olan yapay şeker, fazla tüketildiği durumlarda karaciğerde yağ olarak depolanıyor. Bu durum da özellikle bel çevresinde yağlanmaya neden olabiliyor. Eğer kilo kontrolü dönemindeyseniz doğal şeker tüketmeye özen göstermeniz gerektiğini hatırlatalım.

 

2. Asitli içecekler

Asitli içeceklerin birçoğunun çok yüksek miktarda şeker içerdiğini biliyoruz. Aynı zamanda asitli içeceklerin içerisinde mısır şurubu gibi birçok zararlı kimyasal da bulunuyor. Bu kimyasallar, kalp krizi riskinizi arttırırken bir yandan da obezite ve diyabete davetiye çıkarıyor. Yapılan araştırmalar, tüketilen her asitli içecekte obezite riskinin 1,6 kat arttığını gösteriyor. Eğer verdiğiniz kiloları hızlı bir şekilde geri almak istemiyorsanız tükettiğiniz içeceklerin kalorisini küçümsememeli ve tercihlerinizi daha doğal ve sağlıklı içeceklerden yana yapmalısınız.

 

3. Kızartılmış gıdalar

Kızartma yapmak için kullanılan yağlar, genellikle trans yağ içeren bitkisel yağlardır. Trans yağın başlıca zararları arasında obezite ve tip-2 diyabet riski bulunur. Düzenli olarak kızartılmış gıda tüketmek, kalp damar sağlığınız açısından da oldukça tehlikelidir. Dolayısıyla kızartılmış gıdalar, hem fazla miktarda kalori almanıza hem de birçok sağlık sorununa neden olur. Eğer kilo kontrolüne özen gösteriyorsanız yemeklerinizi kızartmak yerine ızgarada, fırında, buharda pişirebilir ya da haşlayarak tüketebilirsiniz.

 

4. İşlenmiş et ürünleri ve şarküteri ürünleri

Salam, sosis ve sucuk gibi şarküteri ürünleri ya da hazır köfte, hazır döner ve tavuk nugget gibi işlenmiş et ürünleri birçok zararlı kimyasal içerir. Bu kimyasallar yüksek ısıyla birleştiğinde kanserojen bir hale geçer ve sağlığınız için büyük tehlike oluşturur. Bunun yanı sıra, işlenmiş ürünlerin içerisinde bol miktarda şeker ve obeziteye neden olabilen kimyasallar bulunur. Eğer et ürünlerinden vazgeçemiyorsanız sosis, salam ya da hazır köfte yerine, hindi göğüs füme gibi yağ oranı düşük ve işlenmemiş etleri tercih edebilirsiniz.

 

5. Hazır ve paketli gıdalar

Salata sosları, ketçap, hazır çorba ve tavuk bulyon gibi birçok hazır gıdanın içerisinde oldukça zararlı kimyasallar bulunur. Örneğin uzun vadeli tüketimi obeziteye neden olan yüksek fruktozlu mısır şurubu; çikolata, bisküvi ve daha birçok paketli gıdanın içerisinde mevcuttur. Kan şekerinizde ani değişimlere neden olan bu gıdalar, içerdikleri yüksek miktardaki sodyumdan dolayı vücudunuzun su tutmasına, dolayısıyla ödeme neden olur. Eğer kilo kontrolüne özen gösterdiğiniz bir dönemdeyseniz bu gıdaları hayatınızdan çıkarmanız gerektiğini hatırlatalım.

 

Kaynak:

https://onedio.com/haber/cocuklarinizi-bunlarla-zehirlemeyin-paketli-gidalarin-icerisindeki-maddeler-ve-vucuda-verdigi-zararlar-815598

http://www.milliyet.com.tr/pembenar/kizartmalar-neden-zararli-1553821

https://yemek.com/sekerin-zararlari/

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.