Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kemoterapi Sırasında Nasıl Beslenmeli?
Kemoterapi Sırasında Nasıl Beslenmeli?

iyihisset.com

18 Tem 2018

Kanser tedavisinde en etkili yöntemlerden biri olan kemoterapinin yan etkilerini çok fazla hissetmemenin bir yolu da doğru beslenmeden geçiyor. Kemoterapide beslenme doğru bir şekilde yapıldığında bu zorlu süreci daha kolay bir şekilde atlatmak mümkün oluyor. İşte kemoterapi sırasında tüketilmesi gereken besinler!

Havuç ile Tedavi Gücü Artıyor

Havuç aslında birçok kanser hastasının diyet listesinde yer alan bir besin. 2014’te Yeni Zelanda Bitki ve Besin Enstitüsü’nde yapılmış olan bir çalışma, bitkilerde bulunan bazı bileşenlerin kanser tedavisini engellemeye çalışan mekanizmayı durdurduğunu ortaya çıkarmış. Havuç da bu besin grubunda yer aldığından kemoterapi esnasında gönül rahatlığıyla yenilebilir.

İshalden Kurtulmanın Yolları

Kemoterapi kaynaklı ishal sorunu yaşayanlar pirinç, muz, sade tost gibi besinler tüketebilir. İshal problemi yaşayanlar çiğ sebze ve meyve, tam tahıllı ürünler ve yağlı ürünlerden uzak durarak bu süreci daha sorunsuz bir şekilde atlatabilir. Kemoterapinin beslenme sisteminde yarattığı problemlerden daha az etkilenmek adına uzmanlardan yardım alınmasında fayda var.

Gerek uzmanlardan destek almak için gerekse bu süreci en masrafsız şekilde atlatmak için zamanında Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmış olmak hastaya maddi ve manevi destek sağlıyor. Bu nedenle kendinizin ve yakınlarınızın geleceğine yatırım yaparak, sağlıklıyken çağımızın hastalığı kansere karşı önlem alabilirsiniz.

Protein Almak Çok Önemli

Tedavi sürecinde yeterince protein almaya çalışılmalısınız. Dokuları iyileştiren, kasları geliştiren ve bağışıklık sisteminizi güçlendiren protein kaynaklı yiyecekler, süreçte kişiye yardımcı olacaktır. İştah problemine sahip olup da kırmızı et yemek istemeyenler yumurta, yoğurt ve peynir tüketerek bu açığı kapatabilir.

Mutlaka Su İçilmeli

Su aslında bütün tedavilerin en önemli aracı. Özellikle kemoterapiden kaynaklı ishal ya da mide bulantısı sorunu yaşayanlar su kaybı yaşamamak adına çok daha fazla su içmeli. Su içmek tedaviden kaynaklı kabızlık, halsizlik, yorgunluk, ağız kuruluğu gibi semptomların azalmasına yardımcı oluyor.

Mide Bulantısının Çaresi Zencefil

Kemoterapinin bilinen en büyük yan etkilerinden biri olan mide bulantısı ve kusma sorunu zencefilin gücü ile etkisini yitiriyor. Zencefil şekerlemelerinden yenilebileceği, birkaç yudum zencefilli çay içilebilir ya da direkt zencefil kökü emilebilir. Kısacası kemoterapide beslenme menünüze bir şekilde zencefili eklemenizde fayda var.

Ağız Yaralarına Karşı Yumuşak Yiyecekler

Kemoterapi bazen ağızda yaraların oluşmasına sebep olabilir. Ağızda oluşan yaralar yiyeceklerin daha zor çiğnenmesine ve yutulmasına yol açar. Bu yüzden belli bir süre yiyecekleri blenderdan geçirmek iyi bir yöntem olabilir. Bu süreç boyunca sert ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulması gerekir.  

Ağız Kuruluğu İçin Taze Portakal Suyu

Kanser tedavisinin en zor yanlarından biri de ağızda kuruluk oluşturması. Amerikan Kanser Enstitüsü’ne göre taze sıkılmış portakal suyu ve limonata gibi içeceklerin hissettirdiği mayhoşluk tükürük bezlerini çalıştırarak salya üretimini arttırıyor. Ağız yarası olmayan sadece ağız kuruluğu olan kişilerin taze sıkılmış portakal suyu ve limonata sayesinde bu sıkıntıdan kurtulabilmesi mümkün.

Soğan ve Sarımsakla Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi

Kanser hastalarının tedavi süresince bağışıklık sistemlerinin güçlü olması gerekiyor. Bu noktada soğan ve sarımsakta bulunan antioksidanlar doğal bir kanser savaşçısı olarak karşımıza çıkıyor. Soğan ve sarımsak pişmiş ya da çiğ olarak tüketildiğinde sadece kemoterapi gören kişilerde değil herkeste bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bir etkiye sahip. Cornell Üniversitesi, soğanın kanserli hücrelerin büyümesinde büyük bir engel olduğunu belirtiyor. Kemoterapide beslenme önerileri arasında uzmanların da önerdiği soğan ve sarımsağı, mutlaka bir kenara not etmelisiniz.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.