Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Karabuğday Nedir ve Faydaları Nelerdir?
Karabuğday Nedir ve Faydaları Nelerdir?

iyihisset.com

26 Şub 2019

Adında buğday kelimesi geçse de, aslında karabuğday bir buğday çeşidi değil. Hatta tahıl da değil. Greçka olarak da bilinen ufak bir bitkinin tohumları karabuğday olarak adlandırılıyor. Bu besin, gluten içermediğinden çölyak hastaları, glutensiz beslenenler ve sağlık için iyi bir alternatif. Yüzyıllardır Asya ülkelerinin mutfaklarında sıkça tüketilen karabuğday şimdi Avrupa ve diğer ülkelerde popülerlik kazanıyor.

Karabuğdayın faydaları ve lezzetli karabuğday tarifleri için sizi böyle alalım...

Karabuğday Nedir?

Daha çok kurak ve serin iklimleri tercih eden karabuğday bitkisi iklim koşullarından dolayı Türkiye’de yetiştirilemiyor. Tohumlarını tükettiğimiz karabuğday bir tahıldan öte kabuklu yemiş olarak tanımlanıyor. Karabuğdayın baskın bir tadı olmamasının yanında, lezzet olarak nohuta benzetiliyor.

Besin Değerleri

Karabuğday vitamin bakımından olmasa da, mineral bakımından zengin. Bolca manganez, bakır, magnezyum, demir ve fosfat içeriyor. 100 gramında; 71,5 gram karbonhidrat, 13,3 gram protein ve 10 gram lif bulunuyor.

Karabuğdayın Faydaları

Karabuğday’ın sağlığa sayısız faydasından birkaçını söyle sıralayabiliriz.

1. Kolesterol ve Kan Basıncını Dengeleyerek Kalp Sağlığını Korur

Yapılan klinik çalışmalarda karabuğdayın yüksek kolesterol seviyesini düşürmeye ve dolayısıyla kalp damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı olduğu görülüyor.

​2.Alzheimer Tedavisinde Kullanılabilir

Karabuğday, içerdiği antioksidanlar sayesinde, beyin fonksiyonlarını da destekliyor ve Alzheimer hastalığının tedavisinde de fayda sağlıyor.

3. Sindirim Sistemi Sağlığı İçin Faydalı

Karabuğday her ne kadar düşük protein içerse de, bu proteinlerin sindirim sağlığını desteklediği uzmanlar tarafından kanıtladı. Ayrıca lifli yapısı sayesinde sindirim sisteminin hızlanmasını sağlıyor.

4. Diyabete Karşı Savaş Açıyor

Karabuğdaydaki kompleks karbonhidratlar yavaş yavaş kan dolaşımında emiliyor. Bu da uzun süreli ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olmasına ve uzun süre tok hissetmenize olanak sağlıyor.

5. Glutensiz

Karabuğday çölyak hastaları ve glutensiz beslenenler için oldukça uygun bir besin. Gluten içeren tahılları, glutensiz besinlerle değiştirerek şişkinlik, kabız ve ishal gibi sorunlarla başa çıkabilirsiniz.

Karabuğday Unu

Karabuğday unu çölyak hastaları, glutensiz beslenenler, veganlar ve vejetaryenler için iyi bir seçenek. Karabuğday unundan yapılan ekmekler ve hamur işlerini birçok büyük marketten bulabilirsiniz. Fakat dikkat etmekte fayda var; bazı ürünler her ne kadar karabuğday unundan yapılsa da, az miktarda gluten içerebiliyor. Bu yüzden satın aldığınız ürünlerin açıklamalarını iyi okumalısınız.

Karabuğday Salatası

Karabuğday diyeti bir vejetaryen veya vegansanız harika bir tercih olabilir. Çünkü ihtiyacınız olan birçok besini karabuğday tüketerek elde edebilirsiniz. Karabuğday diyetinize dahil edebileceğiniz karabuğday salatası sizin için sağlıklı ve lezzetli bir seçenek olabilir.

Malzemeler

1 su bardağı karabuğday

1,5 su bardağı su

Çeri domates

Salatalık

Kıvırcık

Maydanoz

Roka

2 adet ceviz

1 çay kaşığı tuz

1 yemek kaşığı zeytinyağı

Nar ekşisi

Limon

Hazırlanışı

Karabuğdayı güzelce yıkayıp bir tencereye alın, üzerine 1,5 su bardağı su ekleyin ve 10-15 dakika boyunca haşlayın. Karabuğdaylar açılmaya başladığında haşlanmış demektir. Haşlanmış karabuğdayları ocaktan alıp soğumaya bırakın. Tüm malzemeleri küçük küçük doğrayın. Cevizi de ayıklayıp elinizle küçük parçalar haline getirin. Tüm bu malzemeleri bir kaba alın ve karabuğdayları da ilave ederek karıştırın. Yağ, tuz, nar ekşisi, zeytinyağı ve limonu ekleyin. Salatanız hazır.

Referanslar

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.