Kanseri Tetiklediği Bilinen 8 Sağlıksız Gıda

Buradasınız

Ye-İç 20 Kasım 2018

Sadece 2018 yılı istatistiklerine göre, kanser sonucu gerçekleşen ölümlerin sayısı 9.8 milyon. Bu korkunç rakam aynı zamanda, her 6 ölümden birinin kanser sonucunda gerçekleştiği anlamına geliyor. Çoğunlukla genetik sebepler, kirlilik ve stres gibi faktörlere bağlansa da aslında kanser ve beslenme arasındaki ilişki de bilim dünyasını ikiye bölmeye devam ediyor. Bakalım onkoloji uzmanları ve diyetisyenlere göre kanseri tetikleyen gıdalar sınıfına sokulan sağlıksız besinler neler?

Rafine Şeker

Sadece kanser hastalarının değil aslında tüm sağlıklı bireylerin vücudunda da kanser hücreleri mevcuttur. İşte bu hücreler, vücuda giren rafine şekerle büyüme ve çoğalma imkanı bulurlar. Büyüyen ve sayıca çoğalan bu hücreler de zaman içinde vücuttaki sağlam hücrelere karşı üstünlük kazanır.

Margarin ve Trans Yağlar

Özellikle hidrojenerasyon yerine esterifikasyon yöntemiyle üretilen margarinler, yüksek doymamış yağ ve trans yağ içerikleri ile hücre bozulmasına sebebiyet verebilir.

İşlenmiş Etler

Endüstriyel koşullarda üretilmiş sosis, salam, jambon vb. gıdalar yüksek tuz, koruyucu madde ve sodyum içerikleri ile bilinen en tehlikeli kanserojen gıdalar arasında gösteriliyor.

Endüstriyel Tavuk ve Balık Ürünleri

Yine geleneksel koşullarda değil de fabrika ve çiftlik koşullarında elde edilen tavuk, balık ve hatta yumurta gibi besinler, daha hızlı büyüme ve minimum kayıp sağlamak amacıyla verilen antibiyotik ve hormonlardan ötürü, özellikle erkeklerde artan meme kanseri vakalarının en önemli sebebi olarak görülüyor.

Konserve Gıdalar

Özellikle hazır domates konserveleri kanseri tetikleyen gıdalar arasında başı çekiyor. Çünkü bu konservelerin konulduğu teneke kutular BPA maddesi ile yıkanıyor ve bu maddenin kalıntıları domatesin sahip olduğu doğal asitle birleştiğinde sağlığı ciddi anlamda tehdit ediyor.

Paketli Soslar

E200-E300 arasındaki kodlarla belirtilen gıda koruyucularının en çok kullanıldığı besinlerden olan paketli soslar da kanseri tetikleyen gıdalar arasında gösteriliyor. Bu tip besinlerde özellikle E240 (Formaldehit) ve E300 (Askorbit asit) isimli kanserojen katkı maddeleri bolca bulunuyor.

Her Türlü Asitli İçecek

Aslında tüm asitli içecekler yüksek şeker oranlarından ötürü kanserojen olsalar da bu kategoride en tehlikeli içeceğin kola olduğu şüphe götürmez bir gerçek. Zira kolada bulunan 4-Methylimidazol adı verilen koruyucu maddenin ve kolaya rengini veren E150a yani şeker karameli boyasının ciddi birer kanserojen oldukları ACA tarafından belgelenmiş durumda.

Yapay Tatlandırıcılar

Şeker tüketiminden kaçınmak için yapay tatlandırıcılara yönelmek aslında göründüğü kadar doğru bir tercih değil. Çünkü piyasadaki yapay tatlandırıcıların pek çoğu aspartam isimli kanserojen maddeden yapılıyor. Bu maddenin özellikle böbrek üstü bezi ve beyin tümörlerine yol açtığı belirtiliyor.

Çağın en büyük sağlık sorunu kanserden korunmak için tüm bu beslenme önerilerine dikkate almanın yanı sıra QNB Sigorta’nın sunduğu Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası’nı yaptırarak kendinizi her daim güvende hissedebilirsiniz. Üstelik bu sigortayla birlikte Ayrıcalıklar Kulübü üyesi olarak ücretsiz ve indirimli birçok hizmetten faydalanabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
17 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.