Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kanserden Korunmada 10 Etkili Besin
Kanserden Korunmada 10 Etkili Besin

iyihisset.com

22 Oca 2017

Hayat tarzımız birtakım hastalıklara yakalanma ihtimalimizi artırıyor veya azaltıyor. Kanser de bu hastalıklardan biri. Bu 10 besin ise kanseri hiç sevmiyor, bizim için tümörlere karşı savaş açıyor!

Yeşil Çay

Antioksidan etkili bir içecek olarak yeşil çay hücre bölünmesini yavaşlatan etkiye sahip. Yeşil çay içerken çok fazla demlememeye dikkat edin. Tatlandırmak için birkaç damla limon veya taze nane yaprağı ekleyebilirsiniz.

Lahana

Pek çok uzmana göre en ucuz ve şifalı sebzelerden biri lahana. Turpgiller grubundaki diğer sebzeler karnabahar ve brokoli de lahana kadar faydalı. Antikanserojen bileşikler içeren bu üçlüyü sık sık tüketebilirsiniz. Ama vitamin ve mineral kaybını önlemek için mümkün olduğunca az pişirmeye dikkat edin.   

Sarımsak

Araştırmalara göre sarımsak mide, meme, bağırsak gibi pek çok kanser türünde tümörlerin oluşmasını engelleme özelliğine sahip. Kokarım deyip sarımsağı hayatınızdan çıkarmak gibi bir hata yapmayın. Koku sorunu yaşamamak için yemeklerinize katarak pişmiş halini tüketebilirsiniz.

Domates

Mevsiminde tüketilen domatesin içindeki likopen akciğer, kolon, meme gibi kanser türleriyle savaşmada etkili. Kimi uzmanlar pişmiş domatesteki likopenin etkisinin daha fazla olduğundan hareketle, antioksidan özelliğinin arttığını söylüyor.

Keten Tohumu

Salatalarınıza, atıştırmalıklarınıza, yemeklerinize keten tohumunu katma vakti geldi de geçiyor. Bağışıklık sistemini güçlendirerek kanserden koruma yeteneğine sahip olan keten tohumu, özellikle meme ve bağırsak kanserine karşı etkili.

Bal Kabağı

Güçlü bir antioksidan olan betakaroten içeren bal kabağı, hücre hasarına karşı koruyucu bir etkiye sahip. Ama tatlısından ziyade çorbasını veya püresini tüketmenizi öneririz. Böylece fazla şekerden de uzak durmuş olursunuz.

Nar

Narı soyup yemeye üşeniyorsanız, sıkarak suyunu içebilirsiniz. Çünkü nar da çok güçlü bir antioksidan olmakla birlikte özellikle meme kanserine karşı etkili. Aynı zamanda kolesterolü ve şekeri de dengeliyor.

Çilek

Antioksidan etkili meyveler denilince ilk akla gelenlerden biri de çilek. Aynı aileden gelen yaban mersini, böğürtlen, ahududu da mevsiminde bol bol tüketilecek kanser düşmanı meyvelerden. Tazesini bulamıyorsanız, şekerle kavrulmamış kuru yaban mersini de tüketebilirsiniz.

Kırmızı Üzüm

Kırmızı üzümün kanserden korunmadaki etkisinden pek çok araştırmada bahsediliyor. Çekirdeğiyle birlikte yenilmesi önerilen bu meyve, aynı zamanda kalp damar hastalıklarından da koruyor.

Biberiye

Bugünden itibaren balkonunuzda biberiye yetiştirmeye ne dersiniz? Tümörlerle savaşmada oldukça etkili olan bu bitkinin bakımı da çok kolay. Salatalarınıza katmanın yanı sıra kurutup çayını da içebilirsiniz.

Beslenmenize dikkat ederek sağlığınızı koruma altına almaya çalışırken, kansere karşı her türlü önlemi almakta fayda var. Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile kendinizi kansere karşı koruma altına alırken QNB Sigorta Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olup, spor ve beslenme danışmanlığı gibi destekleyici sağlık hizmetlerinden  %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.