Kan Grubuna Göre Nasıl Beslenmelisin?

Buradasınız

Ye-İç 25 Haziran 2022

kan grubu, sağlık, beslenme, besin

Beslenme ya da diyet söz konusu olduğunda ilk akla gelen şey genelde kilo vermek ya da fit bir vücuda sahip olmak olur. Ancak bunun ötesinde beslenme düzeninin doğru ve dengeli şekilde ayarlanması, sağlık için oldukça önemlidir ve bunun da mutlaka işin uzmanı ve profesyonelleri tarafından yapılması gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de kan grubuna göre beslenmektir. Kişinin kan grubuna göre beslenmesi, olası sağlık sorunlarını ortadan kaldıracağı gibi günlük hayatta da daha dinç ve verimli olmasını sağlar. Kan grubuna göre nasıl beslenmen gerektiğine dair detayları bu yazımızda bulabilirsin.

Kan grubuna göre beslenmek neden önemlidir?

kan grubu, sağlık, beslenme, besin

Kişiden kişiye farklı gösteren ve genel temel olarak 0, A, B ve AB olarak gruplandırılan kan grupları, vücudumuzun da farklı özelliklere sahip olmasına neden olur. Bu durumda yediğimiz besinler aynı olsa da genel olarak beden üzerinde yarattıkları etkiler daha farklı olabilmektedir. Bu yaklaşımdan yolan çıkan kan grubuna göre beslenmenin en temel özelliği hangi besin türlerinin, hangi kan grubunda faydalı ya da zararlı olacağıdır. Besinlerin bazılarının, bazı kan türlerinde tortular bırakabileceği ve bunun da vücut için zararlı olabileceğinden yola çıkılarak kan gruplarına göre özel diyet programları yazılabilmektedir. Bugün alternatif bir beslenme şekli olarak kabul edilen bu programlar, insanların evrimi sırasındaki kan geçişleri ile ortaya çıkan gruplandırmalar çerçevesinde etçil, otçul, sütçül ya da vejetaryen beslenme baz alınarak hazırlanmaktadır.

A Kan Grubu

kan grubu, sağlık, beslenme, besin

A kan grubuna sahip olan kişilerin ağırlıklı olarak sebze, meyve ve tahıllarla beslenmeleri gerekmektedir. Bu kişilerin genel olarak hayvansal ürünler ya da gıdalardan uzak durmaları tavsiye edilir. Mevsimine göre taze meyveler ve sebzeleri ağırlıklı olarak beslenme programlarına almaları, tahılları ve kuruyemişleri sıkça tüketmeleri önerilmektedir. Süt ürünlerinden, etten, balıktan, kümes hayvanlarından ve işlenmiş yiyeceklerden uzak durmaları tavsiye edilmektedir.

B Kan Grubu

kan grubu, sağlık, beslenme, besin

B kan grubundaki kişiler de tıpkı A kan grubunda olduğu gibi çok fazla et ve süt ürünlerini tercih etmemeliler. Ancak B kan grubundakiler, A grubundakilere göre bir miktar daha esnek şekilde bu tarzdaki besinler tüketilebilmektedir. Yine sebze, meyve ve tahıllı gıdaların yanında balık ve kümes hayvanlarının da tüketimi önerilmektedir. B kan grubunda yenilmemesi gereken besinler arasında kuruyemişler, farklı tahıllar ve işlenmiş gıdalar öne çıkmaktadır.

AB Kan Grubu

kan grubu, sağlık, beslenme, besin

AB kan grubunda bulunan kişiler genel olarak hemen her şeyi tüketebilirler ancak profesyoneller bu kan türü için genelde vejetaryen tipi beslenmeyi önermektedir. Et, süt ürünleri, balık, kümes hayvanlarından ziyade sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme düzeni ile daha sağlıklı ve zinde kalabilirler. Bu kan grubunda da uzak durulması gereken ana besin türleri her türlü paketli ve işlenmiş gıdadır. Çok katı ve kesin olmamakla birlikte vegan beslenmeye de yatkındırlar.

O Kan Grubu

kan grubu, sağlık, beslenme, besin

0 kan grubu olan kişilerin beslenmelerinde ise öne çıkan ana gruplar et ve süt ürünleri ile balıktır. Beslenme programlarında ve diyetlerinde etçil ürünler, yumurta, süt gibi gıdalar, mevsiminde taze balıklar bolca bulunur. Aynı şekilde kuruyemişler ve tahıllar da 0 kan grubu için önerilen besin grupları arasındadır.

Beslenme programlarının kan grubuna göre düzenlenmesi ve günlük hayat içerisinde tüketilen besinlerin buna göre ayarlanması sağlığımız için çok önemlidir. Uzun, sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirmek ve geleceğine bugünden yatırım yapmak için sen de beslenme konusunda bir uzmandan destek alabilirsin. Beslenmene dikkat etmenin dışında geleceğin için bugünden adımlar atmak istiyor ve hem kendini hem de sevdiklerini koruma altına almak istiyorsan QNB Sigorta’nın 7/24 Sağlılık Hayat Sigortası seninle. Sağlık sorunu yaşadığın anda mekan bağımsız olarak doktora danışma ihtiyacın için ücretsiz olarak online doktor ve online psikolog hizmetinden faydalanabilir; kaza sonucu vefat ve kaza sonucu daimi maluliyet teminatları ile maddi güvence sağlayabilirsin.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 18 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.