Kalp Sağlığını Koruyan 8 Gıda

Buradasınız

Ye-İç 29 Eylül 2021

kalp, kalp sağlığı, beslenme, sağlık, besin

Kalp ve damar hastalıkları, bugün dünyada günlük hayatı en çok etkileyen ve ölümlere neden olan rahatsızlıkların başında geliyor. Bizi yaşama bağlayan ve hayatımızı devam ettirebilmemiz için ana işlevlerden birini üstlenen kalbimiz, çok farklı nedenlere bağlı olarak zaman zaman hastalanabiliyor ve bu da çok olumsuz durumları beraberinde getirebiliyor. Bu nedenlerin en önemlilerinden biri de yetersiz, dengesiz ve sağlıksız beslenme. Haydi gel 29 Eylül Dünya Kalp Günü’nde kalp sağlığını korumana yardımcı olarak besinleri tekrar bir hatırlayalım.

Omega 3 kaynağı balıklar

kalp, kalp sağlığı, beslenme, sağlık, besin, omega 3

Kalbini en çok koruyan gıdaların başında Omega 3 deposu olan yiyecekler gelir. Onların içerisinde öne çıkanlar ise somon, sardalya ve uskumru gibi balıklardır. Düzenli olarak bu balıklardan tükettiğinde vücudun ve özellikle kalbin için gerekli olan Omega 3’ü alabilir ve kalbinin daha sağlıklı çalışmasını sağlayabilirsin. Kalp ritminin düzenlenmesi ve damarlarda birikim olmasını önleyen Omega 3 ile sadece kalbini değil, sağlığını etkileyecek birçok farklı hastalığa karşı da önlem almış olursun.  

Yeşil Çay

kalp, kalp sağlığı, beslenme, sağlık, besin, yeşil çay

Yeşil çay da kalp ve damar hastalıklarına çok iyi gelen içeriği ile dikkat çeker. Kalbi güçlendirerek felç riskini azaltan yeşil çay, düzenli olarak tüketildiğinde kandaki kolesterol dengesini de düzenler. Doğru şekilde demlenmiş ve servis edilmiş yeşil çayı günde 3-4 bardak tüketebilir ve kalp-damar sağlığını korumaya yardımcı olabilirsin.

Soya

kalp, kalp sağlığı, beslenme, sağlık, besin,soya

İçerdiği yüksek orandaki protein, demir, çinko, fosfor ve magnezyum ile kalbin için çok farklı bir besin olan soya, yapılan birçok araştırmaya göre kalp ve damar sağlığı için oldukça faydalı. Çoklu doymamış yağ açısından oldukça zengin olan soya, aynı zamanda kolesterol düşürücü etkisi ile de öne çıkıyor.

Yaban Mersini

kalp, kalp sağlığı, beslenme, sağlık, besin, yaban mersini

Kalp sağlığına iyi gelecek diğer besinlerden biri de yaban mersinidir. İçeriğinde bulunan potasyum ve kalsiyum ile A ve C vitaminleri, yaban mersinini tam bir kalp dostu yapar. Özellikle kanın pıhtılaşmasını önleyerek damar tıkanıklığına karşı bir savunma oluşturan yaban mersini, damarların güçlenmesine de yardımcı olur.

Bitter Çikolata

kalp, kalp sağlığı, beslenme, sağlık, besin, bitter çikolata

Çikolata tüketerek kalp sağlığını korumak kulağa çok eğlenceli gelebilir ancak günlük miktarı çok düşük tutmalısın. Bitter çikolatanın içerisinde bulunan flavonoidler, kan basıncının düzenlenmesine ve pıhtılaşmanın önlenmesine yardımcı oluyor. Bu maddeler damar duvarının genişlemesine yardımcı olarak kanın daha kolay akmasını sağlıyor. Ek olarak çikolatanın mutlu edici etkisi de kalp sağlığı için oldukça faydalı sayılıyor.

Domates

kalp, kalp sağlığı, beslenme, sağlık, besin, domates

Potasyum ve likopen açısından oldukça zengin olan domates, doğal yapısıyla kalp sağlığı için oldukça faydalı bir besin. Kalp krizi riskini azaltan ve kolesterolü düzenleyen likopen açısından da doğanın en cömert besinleri arasında yer alan domates, kötü kolesterol olarak ifade edilen LDL’nin de düşürülmesine yardımcı oluyor.

Kuru yemişler

kalp, kalp sağlığı, beslenme, sağlık, besin, kuruyemiş

Badem, fıstık, ceviz, Antep Fıstığı gibi kuru yemişler de içerdikleri bol miktarda lif ile kalp sağlığına iyi geliyor. Ayrıca kolesterolü düşürmeye yardımcı olan E vitamini bakımından da zengin oldukları için de kalbi koruyan gıdalar arasındalar. Bu besinlerin içerisindeki yararlı yağlar, doğru miktarlarda tüketildiğinde damar yollarının sağlığı için önemli faydalar sağlıyor.

Avokado

kalp, kalp sağlığı, beslenme, sağlık, besin, avokado

Tekli doymamış yağ asitleri açısından son derece zengin olan avokado, düzenli ve dengeli bir beslenme düzeninde tüketildiğinde kalp ve damar sağlığı için oldukça faydalı sonuçlar verebiliyor. Avokado, kolesterol düşürücü etkisinin yanında içerdiği potasyum sayesinde kan basıncını dengeleyerek kalp sağlığına iyi geliyor.

Doğanın bize sunduğu sayısız sebze, meyve ve farklı besinler, kalp ve damar sağlığını koruman için sana destek oluyor. Doğru, dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni kurarak ve bu besinleri ideal miktarlarda tüketerek sen de kalp sağlığını korumaya yardımcı olabilirsin. Ama hayatın içerisinde her an beklenmedik bir sürprizle de karşılaşman olası. İhtiyaç duyduğun her anda özel hastaneler ve diğer özel sağlık kurumlarında katkı payı hariç ek bir ücret ödemeden muayene ve tedavi olmanı sağlayan QNB Sigorta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile sağlık harcamalarınla ilgili endişelerini ortadan kaldırabilirsin. Üstelik %10 hoş geldin indirimiyle!

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 
 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.