Kahvenin Sağlık Üzerindeki Etkilerini Biliyor Musun?

Buradasınız

Ye-İç 01 Ekim 2021

Eşsiz lezzeti ve kokusuyla kahve, tüm dünyada sudan sonra en çok tüketilen içeceklerin başında geliyor. Yüzlerce yıldır, farklı kültürlerde farklı tadım şekilleri ve değişik lezzetlerde kullanılan kahve, aynı zamanda sağlık üzerinde de çok olumlu etkilere sahip. Uluslararası Kahve Günü’nde kahvenin vücudumuz üzerindeki yararlarını hatırlamaya ve sağlığımızı nasıl iyi şekilde etkilediğini anımsamaya ne dersin?

Zihni açıyor, dikkati topluyor, konsantrasyon sağlıyor

 

Kahvenin en iyi bilinen ve birçok kişinin de kahveyi sevmesinin ana sebeplerinden biri olan etkisi konsantrasyonu ve dikkati artırmasıdır. Kahvenin içerisinde doğal olarak bulunan kafein, vücudun uyanıklık durumunu artırarak dikkatini toplamasını kolaylaştırıyor. Yapılan farklı araştırmalara göre zihin faaliyetleri üzerinde de çok ciddi ve pozitif etkileri bulunduğu biliniyor.

Serbest radikallerle savaşıyor

 

Kahve çekirdeğinin içerisinde kafeinin dışında 400’e yakın farklı kimyasal bileşik bulunuyor. Bunların içerisinde antioksidan maddeler de başı çekiyor. Bu antioksidanlar, vücudumuza zarar veren birçok serbest radikalle savaşarak daha sağlıklı olmamıza ve kendimizi iyi hissetmemize yardımcı oluyor. Hücrelerimiz bu savaşta daha sağlıklı kalarak genç kalmamızı da sağlıyor.

Diyabet üzerinde de etkili

 

Kahve üzerine yapılan araştırmalarda görülen diğer bir olumlu etki de bu lezzetli içeceğin Tip 2 diyabetin gelişim riskini azaltması. Gün içerisinde içilen 3-4 fincan kadar kahve ile Tip 2 diyabetin ortaya çıkmasını geciktirebilirsin. Tabi burada kahveyi içerken şeker ya da sütten bağımsız olarak, sade tüketmenin gerekli olduğunu da unutmamalısın.

Kalp sağlığına da faydalı

 

Kahve tüketiminin kısa vadede tansiyonu arttırdığı ortaya konulmuş olsa da çalışmalar gösteriyor ki orta düzeyde tüketimde, kalp damar hastalıkları riskine doğrudan olumsuz etki göstermiyor. Çok fazla tüketilmediği sürece kahve, kalp sağlığı üzerinde de olumlu etkileri ile öne çıkabilir.

Daha nice sağlıklı etkileri var

 

Konsantrasyon ya da bilişsel fonksiyonlara geri dönecek olursak; özellikle Alzheimer’a yakalanma riskinde azalama olabileceğini gösteren yayınlar mevcut. Bilişsel zayıflamayı azaltmak için 1-2 fincan kahvenin faydasından yararlanılabilir. Kahve bilinenin aksine ödem oluşturmaz. Güvenilir düzeyde kahve tüketiminin hidrasyon üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını gösteren çalışmalar mevcut.

Kahveyi çok farklı ve diyetisyenlerin, doktorların önerdiği şekilde tüketerek sen de sağlığın için iyi ve önemli bir adım atabilirsin. Hem kendinin hem de sevdiklerinin sağlığını korumak için kahve tüketmenin yanında atabileceğin en iyi adımlardan biri de QNB Sigorta’nın sunduğu 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortası. Sağlık sorunlarınızla ilgili danışma ihtiyacınız olduğu anda Online Doktor ve Online Psikolog hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilirsin. Online olarak da sahip olabileceğin 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortası ile salgın hastalıklar da dahil olmak üzere hayatta karşılaşabileceğin risklere karşı kendini ve sevdiklerini güvence altına alabilirsin.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.