İyotun Sağlık Üzerindeki Faydaları

Buradasınız

Ye-İç 21 Ocak 2023

iyot, iyot eksikliği, sağlık, besin, beden, vücut

Birçok besinde doğrudan ve doğal olarak bulunan ancak vücudumuzun kendi kendine üretmediğin bir element olan iyot, metabolizma ve bağışıklık sistemi başta olmak üzere sağlığımız üzerinde birçok etkiye sahip. Özellikle tiroid hormonları arasında yer alan tiroksin ve triyodotironinin en önemli bileşenleri arasında yer alan iyot, birçok biyokimyasal reaksiyonun doğru ve dengeli şekilde çalışmasından da sorumlu. Yeterli ve dengeli şekilde alındığında sağlık üzerinde çok önemli faydaları bulunan iyotla ilgili bilgileri bu yazımızda senin için derledik.

İyot nedir?

iyot, iyot eksikliği, sağlık, besin, beden, vücut

Doğal bir mineral alan ve toprakta oldukça fazla oradan bulunan iyot, bizim vücudumuz tarafından doğrudan üretilemeyen elementler sınıfında yer almaktadır. Toprakta bulunması sebebiyle sebze ve meyvelere doğrudan geçişi bulunan bu elementi ancak doğru besinleri tüketerek alabiliriz. Zaman zaman kimyasal olarak ilaçlar ve benzeri farklı formlarda sunulsa da iyotu almanın en sağlıklı yöntemi doğrudan bu besinleri tüketmektir. Sağlıklı ve yetişkin bir bireyin günlük olarak 150-300 mikrogram arasında iyot alması gerekmektedir. Bu da içerisinde iyot olan besinlerin sık tüketimi ile sağlanabilmektedir. Özellikle beyin gelişimi ve sağlıklı büyümenin en bilindik ve önemli yapıtaşlarından biri olan tiroid hormonları için bu miktarın alınması gereklidir.

Ne kadar iyot almalıyız?

iyot, iyot eksikliği, sağlık, besin, beden, vücut

Kendi kendimize üretemediğimiz ve mutlaka dışarıdan almamız gereken elementlerden biri olan iyotu sağlığımız için almayı ve tüketmeyi ihmal etmemeliyiz. Bunun için de yaş, genel sağlık durumu ve vücut yapısına göre doktorların önerdiği miktarlarda iyotu mutlaka tüketmeliyiz. Uzmanlar genel olarak 0-5 yaş arası çocuklarda 90 mcg/gün, 6-12 yaş arası çocuklarda 120 mcg/gün, gençlerde ve yetişkinlerde 150 mcg/gün, hamilelik ve emzirme döneminde ise 200-300 mcg/gün iyot alınmasının gerekli olduğu konusunda birleşiyorlar. Bu rakamlar hamilelik döneminde iki katına kadar çıkabiliyor. Gebelik döneminde gerekli durumlarda ve uygu koşullar sağlandığında iyot hapları ya da damlaları ile bu açığın kapatılması yoluna gidilebiliyor.

Ne kadar iyot almalıyız?

iyot, iyot eksikliği, sağlık, besin, beden, vücut

Doğanın bize sunduğu en güzel hediyelerden olan birçok doğal besinin içerisinde iyot bulunuyor. Dünyada en çok iyotu içerisinde barındıran yer genel olarak denizler olarak biliniyor. Burada yaşayan birçok canlı türü iyot açısından oldukça zengin sayılıyor. Deniz yosunları, deniz tuzu, birçok farklı deniz ürününde iyot bolca bulunuyor. Buna ek olarak mineraller açısından zengin olan topraklarda yetişen tarım ürünlerinde de iyot sıkça yer alıyor. Ispanak, şalgam, pazı, kabak, sarımsak ve kuru fasulye ve süt ve süt ürünlerini günlük iyot ihtiyacın için sıkça tüketebilirsin. Yoğurt ve yumurta da iyot açısından tercih edebilecek besinler arasında yer alıyor.

İyot eksikliği nelere sebep olur?

iyot, iyot eksikliği, sağlık, besin, beden, vücut

İyot eksikliği ve yeterli miktarda vücuda alınmaması birçok sağlık sorununu da beraberinde getirmektedir. Özellikle tiroid sorunlarına neden olan bu durum hormon eksikliğine bağlı olarak büyüme geriliği, zeka ile ilgili sorunlar, guatr (tiroit bezinde büyüme), tiroit nodülü ve hipotiroidi birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Hamilelik döneminde eksikliği görülmesi halinde düşük, ölü doğumlar, erken doğumlar ya da bebekte birçok farklı sağlık sorununu tetikleyebilir. Okul çağındaki çocuklarda büyüme geriliğine sebebiyet vermektedir. Bunlara ek olarak farklı yan etkilere neden olmakta ve belirtiler ortaya çıkarabilmektedir. Bunlardan en sık görülenleri boyunda şişlik (guatr oluşumu), cilt kuruluğu, üşüme ve titreme, sürekli yorgunluk, kabızlık, kolesterol yüksekliği (hiperlipidemi), kilo alma, bilinç bulanıklığı ve unutkanlık (demans), kalp ritminin yavaşlaması, bayılma ve baş dönmesi, depresyon, yüksek kolesterol, kas gücünde azalma, depresyon, saç dökülmesi, kas ve kemik hastalıkları olarak öne çıkmaktadır.

Sen de günlük beslenme programın içerisine iyotu dahil ederek çok daha sağlıklı bir yaşama kavuşabilir ve birçok hastalığın da önüne geçebilirsin. Ancak bunun ötesinde hayatın her an karşına çıkabilecek sürprizleri olduğunu da unutmamalısın. Bunun için QNB Sigorta’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile kendini ve sevdiklerini koruma altına alabilirsin. Bu sigorta ile özel sağlık kuruluşlarında SGK dışında bir ödeme yapmadan birçok sağlık hizmetinden faydalanabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.