İlk İnsan Diyeti Mümkün mü?

Buradasınız

Ye-İç 11 Aralık 2020

Yeme bozuklukları bizim beden sağlığımızı etkilediği gibi ruh sağlığımızı da olumsuz yönde etkilemektedir. Fazla kilolu ya da zayıf olmak her zaman başka hastalıkların ortaya çıkmasına temel oluşturmuştur. Düzenli beslenme, bizim kilomuzu kontrol altında tutmamıza yardımcı olduğu gibi bağışıklığımızı da güçlendirerek başka ciddi hastalıklardan korunmamızı sağlar. Sağlıklı beslenme temeli üzerine kurulu ilk insan diyeti diğer ismi ile paleo diyeti nedir, ne işe yarar sizin için araştırdık.

İlk insan diyeti nedir?

Paleo diyeti, mağara döneminde yaşayan insanların beslenme şekillerini ifade eder. O dönemde yaşadığınızı düşünerek ne yiyeceğinize karar verirsiniz. Paleolitik çağda insanlar avcılık-toplayıcılık yaparak yaşamlarını idame ettiriyorlardı. Paleo diyeti de bu felsefe temel alınarak hazırlanmış bir beslenme biçimidir. Doğadan doğrudan bulunan ve herhangi bir işlemden geçmeyen yiyeceklerle yapılan diyet olarak da ifade edilebilir.

Nasıl yapılır?

Eğer bu diyete başlamak gibi bir düşünceniz varsa unutmamanız gereken şey, bunun diğer diyetler gibi kısa süreli, hızla bedeninizde değişim sağlayan bir süreç olmasının aksine uzun süreli ve bir yaşam tarzı haline getirmeniz gereken bir diyet olduğudur. Taş devri döneminde yaşayan insanlar gibi sağlıklı ve güçlü bir bedene sahip olabilmeniz için sürdürülebilirliği sağlamanız gerekiyor.

Karbonhidrat alımı sınırlanmalı

İlk kural karbonhidratı azaltmaktır. Unlu ürünler, şeker içeren sebze ve meyvelerden uzak durmalısınız. Karbonhidrat bedenimizin düzenli çalışması için temel kaynaklarından biridir. O yüzden gerekli miktarı tatlılardan değil günlük taze tükettiğiniz sebzelerden almalısınız.

Protein temel besin kaynağı

Taş devri döneminde yaşayan insanlar için yaşam oldukça zor ve hareketliydi. Gün içinde çok fazla yoruluyorlardı. Bu sebeple günlük besin ihtiyaçlarının yüklü bir kısmını proteinden karşılıyorlardı. Dönem incelendiğinde bireylerin kaslı ve atletik yapıda olmalarının sebebi budur. Kırmızı ve tavuk etinin yanı sıra siz protein ihtiyacınızı kinoa ve chiadan da alabilirsiniz.

Lifli besin tüketimini artırın

Bu diyet yüksek protein içeriyor. Bu sebeple vücudunuzun asit-alkali dengesini sağlamalısınız. Yüksek lif içeren yeşillikler ve nişasta içermeyen sebze ve meyveler tüketmelisiniz.

Zararları

Paleo diyetinde tüketemeyeceğiniz tahıl ve süt ürünleri, şeker, bazı baklagiller, içeriği açısından oldukça faydalı ancak ilk insan diyetinde bu besinler tüketilmiyor. Tamamen hayatınıza entegre ettiğinizde sizin için pahalı bir hale gelip bütçenizi sarsabilir. Bu diyette et tüketimi ağırlıkta olduğundan lifli besin tüketimi düşük kalıyor ancak bağışıklığımızın güçlenmesi için lifli yiyeceklere ihtiyacımız var. Olabildiğince bu dengeyi sağlamalıyız. Aksi takdirde bağışıklık sistemimiz zarar görebilir.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 18 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.