İçmeye Kıyamayacağınız Dünyanın En Pahalı 6 Kahvesi

Buradasınız

Ye-İç 01 Ekim 2019

 
Kahve, son yıllarda Türkiye’de oldukça popüler bir içecek. Özellikle farklı kahve çekirdeklerinin ve ilginç demleme çeşitlerinin hayatımıza girmesiyle birlikte birçok insan kahve içmeden güne başlayamaz oldu. Ancak bazı kahve çeşitleri var ki ne kolaylıkla bulunuyor ne de fiyatından dolayı kolaylıkla satın alınabiliyor. İşte, ucuzdan pahalıya dünyanın dört bir yanından en pahalı 6 kahve çeşidi...

6. Blue Mountain, Jamaika
 


Türkiye’de “Mavi Dağ” adıyla bulabileceğiniz Blue Mountain kahvesi, adını Jamaika’da bulunan Mavi Dağ’dan alıyor. Dünyanın en kaliteli kahvelerinden biri olan Blue Mountain, Jamaika’da deniz seviyesinden 1,5 kilometre yükseklikte özel şartlarda yetiştiriliyor. Durum böyle olunca kilosunun 105 dolardan alıcı bulmasına şaşırmamak gerek!

5. Fazenda Santa Inês, Brezilya
 
Brezilya’daki Minas Gerais bölgesinin kıyı kesimlerde yetiştirilen bu özel kahve dünyanın dört bir yanından birçok tüketiciye sahip. Kilosu neredeyse 110 dolardan alıcı bulan bu kahve, Fazenda Santa Inês Çiftlikleri’nde neredeyse 100 yıldır aynı aile tarafından yetiştiriliyor. 100 yıldır aynı geleneksel yöntemleri kullanan aile, kahve çekirdeklerinin kalitesi konusunda da oldukça iddialı. Fazenda Santa Inês kahvesinin alt aromaları ise çilek ve karamel.

4. El Injerto, Guatemala 


Özel bir üretim sürecinden geçen El Injerto kahvesinin kilosu ise neredeyse 120 dolardan satılıyor. Dudak uçuklatan fiyatıyla dünyanın en pahalı kahveleri arasında kendine yer edinen El Injerto’nun bu kadar özel olmasının elbette bir sebebi var! El Injerto kahvesinin yapımı için özel olarak hasat edilen kahve çekirdekleri, yıkandıktan sonra iki kez öğütülüyor. Bu da kahvenin daha aromalı olmasını sağlıyor.

3. St. Helena kahveleri, Afrika
 
Afrika’nın büyülü sahillerinden 2 km uzaklıkta konumlanan St. Helena Adaları, kahve yetiştiriciliğinde oldukça önemli bir yere sahip. Adanın, en iyi kahve çekirdeklerini yetiştirmeye uygun olan iklim koşulları sayesinde St. Helena kahveleri eşsiz bir lezzete sahip. Bu kahve çekirdeklerinin lezzetine aşık olan ünlü bir isim de Napolyon Bonapart! Tarihin en ünlü Fransa imparatoruna sunulan bu özel kahvenin kilosu ise neredeyse 200 dolar.

2. Hacienda La Esmeralda, Panama
 
Dünyanın dört bir yanından birçok insanın sadece bu kahveyi içebilmek için Panama’ya seyahat ettiğini duyduğunuzda şaşırabilirsiniz! Panama’nın tepelerinde yetiştirilen bu özel kahve çekirdekleri öylesine yoğun bir aromaya sahip ki bu kahveyi tadan insanlar diğer kahveleri içmeyi reddediyor. Durum böyle olunca Hacienda La Esmeralda Kahvesi’nin kilosu da neredeyse 350 dolardan alıcı buluyor.

1. Kopi Luwak, Endonezya
 
Sıra geldi dünyanın en pahalı kahvesine: Endonezya'nın kendine özgü lezzetlerinden Kopi Lowak. Bu kahvenin üretim süreci, diğer kahve çeşitlerinden oldukça farklı. Kahve çekirdekleriyle beslenen Misk kedileri, tarlaları gezerek en iyi kahve çekirdeklerini buluyor ve tüketiyor. Misk kedisinin midesinde fermente olan kahve çekirdeğinin hem içimi kolaylaşıyor hem de daha yoğun bir aromaya sahip oluyor. Misk kedisinin dışkılarından toplanan ve ayıklanan bu özel çekirdekler, doğada o kadar nadir bulunuyor ki Kopi Luwak’ın kilosu neredeyse 580 dolardan alıcı buluyor.

Kaynak:
https://www.ensonhaber.com/galeri/dunyanin-en-pahali-10-kahvesi#5

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.