Hibiskus Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketmek Gerekir?

Buradasınız

Ye-İç 16 Aralık 2022

hibiskus, çay, sağlık, beslenme, içecek

Doğa, binlerce yıldır bizim sağlığımıza iyi gelen ve sayılmayacak kadar fayda içeren, sayısız güzelliği bizlere sunmaya devam ediyor. Hem tadı hem kokusu hem de sahip olduğu birçok faydalı içerik ile Hibiskus da bu bitkilerden bir tanesi. Sıcak ya da soğuk olarak tüketilebilen, tatlı ve mayhoş aroması ile çok sevilen Hibiskus, halk arasında Gül Hatmi ya da Amber Çiçeği olarak da biliniyor. Hibiskus hakkında merak ettiklerini bu yazımızda bulabilirsin. 

Hibiskus nedir?

hibiskus, çay, sağlık, beslenme, içecek

Tüm dünyada hem gıda hem de ilaç sanayinde sıkça kullanılan hibiskus bitkisinin anavatanı Kuzey Afrika ve Güneydoğu Asya'dır. Gelişen tarım uygulamaları ile artık dünyanın farklı coğrafyalarında ve iklimlerinde rahatlıkla yetiştirilen hibiskus, ebegümecigiller familyasına ait bir bitki çeşididir. Kızılcık gibi rengi kırmızı ve tadı da mayhoş ve tatlımsıdır. Birçok kişinin aşına olduğu bu bitki, yaprakları kurutularak özellikle çay olarak tüketilir. Çin ya da Tayland gibi Uzakdoğu ülkelerinde yemeklerde ve salatalarda baharat olarak da kullanılır. Yetiştirildikleri yere ve iklime göre çok farklı hibiskus türü bulunmaktadır ancak bildiğimiz anlamda çay olarak gördüğümüz türün ismi hibiscus sabdariffadır.

Hibiskusun faydaları nelerdir?

hibiskus, çay, sağlık, beslenme, içecek

Tarihsel olarak bakıldığında hibiskus bitkisinin ilk kullanıldığı yer Afrika'dır. Bu bölgede daha çok vücut sıcaklığını azaltmak ve kalp hastalıkları ya da boğaz ağrılarının tedavisinde kullanılan hibiskus, yine Orta Doğu ülkelerinde ağırlıklı olarak yüksek kan basıncı ve yüksek kolesterol gibi rahatsızlıkların tedavisinde tercih edilir. 

Hibiskus, ülkemizde ise daha çok kış çayı olarak kullanılan ve sıcak tüketilen bir bitkidir. Hibiskus kafein içermez. Bu nedenle kafeinin yan etkilerine de sahip değildir. Vücuttaki östrojen seviyelerinin artmasına neden olduğu bilinmektedir. Bu sebeple hibiskus çayının hamile ve emziren kadınlar tarafından tüketilmesi doktorlar tarafından pek önerilmez. 

Hibiskus çayının bilinen, doğrudan bir yan etkisi yoktur. Ancak hemen hemen her bitkide olduğu gibi yoğun ve sık tüketiminde hafif baş dönmeleri, baş ağrısı ya da ciltte alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Ancak bunun ötesinde günde bir bardak hibiskus çayı içmenin diyabet, böbrek ve kalp gibi kronik hastalıklara karşı etkili olduğu düşünülmektedir. Bu konuda en doğru kararı doktorun verecek ve yönlendirmeyi o yapacaktır.

Hibiskus çayının iyi çok bilinen faydalarından biri de kan basıncını düşürebilmeye yardımcı olmasıdır. Bu anlamda yüksek tansiyona karşı sıkça tercih edilir. Kandaki yağ seviyelerinin düşmesine de yardımcı olur. Vücutta bulunan serbest radikalleri yok etmeye karşı etkilidir. Bu sayede yaşlanma etkilerinin geciktirilmesine yardımcı olduğu söylenebilir. İçeriğinde yüksek miktarda C vitamini bulunan hibiskus çayı, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Bu nedenle kış çayı olarak çok fazla tüketilir.

Hibiskus çayı nasıl hazırlanır?

hibiskus, çay, sağlık, beslenme, içecek

Hem sıcak hem de soğuk bir içecek olarak tüketilebilecek hibiskus, özelikle soğuk kış günlerinde çay olarak tercih edilir. Hibiskus çayını daha sağlıklı bir içeriğe kavuşturmak için demleme sırasında içine zencefil, adaçayı, zerdeçal ya da tarçın atılabilir. Hibiskus kendine özgü kırmızı bir renge sahiptir. Birçok kişi farklı içecekleri renklendirmek için bu bitkiden de faydalanmaktadır. Yine yaz aylarında komposto olarak da tercih edilebilir. 

Hibiskus Çayı nasıl demlenir?

hibiskus, çay, sağlık, beslenme, içecek

Hibiskus Çayını hazırlamak, tıpkı diğer bitkiler de olduğu gibi oldukça kolaydır. Bir su bardağı kaynatılmış suyun içerisine bir tatlı kaşığı kadar hibiskus atılarak 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Daha sonra da süzülerek rahatlıkla tüketilebilir. Hafif mayhoş bir tada sahip olduğundan tarçın gibi aromatik bitkilerle farklı tatlandırılabilir ya da yine ıhlamur, adaçayı gibi farklı bitkilerle tadı farklılaştırılabilir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.