Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Her Hali Bir Başka Güzel: Kakaonun 6 Faydası
Her Hali Bir Başka Güzel: Kakaonun 6 Faydası

iyihisset.com

27 Ağu 2019

 
Çikolatalarda, tatlılarda, içeceklerde ve pek çok besinde kullanılan kakao, içerdiği antioksidanlar, magnezyum ve demir gibi pek çok vitamin ve mineral sayesinde doğru ve dozunda tüketildiğinde vücuda faydalıdır. Mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin vücutta salgılanmasını sağlayarak doğal bir antidepresan görevi gören kakao çekirdekleri, daha enerjik hissetmenizi de sağlar. Ancak her besin gibi, kakao çekirdeğinin de işlemden geçmiş hali, ham haline göre daha az sağlıklıdır. Kakaonun faydalarından yararlanabilmek için mümkün olduğunca işlemden geçmemiş halini tüketmek gerekir. İşte kakaonun 6 faydası...

1. Kalbe iyi gelir, kötü kolesterolü düşürür
 
LDL olarak adlandırılan kötü kolesterol, inme ve kalp krizi riskini artırır. Kakao, kötü kolesterol seviyesini azaltırken iyi kolesterol seviyesini yükselterek vücudu gelişebilecek kronik hastalıklardan korur. Kakao çekirdekleri, kalp için de yararlıdır. İçinde bulunan polifenoller sayesinde kakao, kalbin yeterli miktarda kan pompalamasına yardımcı olur.

2. Mutlu hissettirir, enerji verir
 
Kakao; içindeki serotonin, dopamin ve feniletilamin sayesinde ruh sağlığını pozitif olarak etkiler. Doğal bir antidepresan olarak bilinen kakao, serotonin ve dopamin sayesinde anksiyeteyi azaltmada da etkilidir. Kakao aynı zamanda enerjinin yükselmesini de sağlar.

3. Kan şekerini dengeler, kilo vermeye yardımcı olur
 
Saf kakao, bilinenin aksine kan şekeri üzerinde yükseltici bir etkiye sahip değildir. Araştırmalarda kakao içeren yiyecek ve içeceklerin kan şekerini yükseltmediği belirlenmiştir. Kan şekerini dengeleyerek açlık hissini azaltan kakao, kilo vermeye yardımcı olur. Ancak bunun için saf kakao ya da yüzde 70 kakao içeren ürünler tüketilmelidir. 

4. Beyin fonksiyonlarını geliştirip güçlendirir
 
Nottingham Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, kakaonun beyin fonksiyonları üzerinde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Kakao, beyindeki kan akışını artırarak beyin fonksiyonlarını güçlendirir. Ayrıca kısa süreli hafıza ve konsantrasyon üzerinde de olumlu etkiye sahiptir. 

5. Bağışıklık sistemini güçlendirip kronik hastalıklardan korur
 
Kakaonun vücuda sağladığı faydalardan biri de, bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.  Araştırmalara göre saf kakao, içerdiği yüksek lif sayesinde vücudun arınmasını sağlayarak toksik madde atımını kolaylaştırır. Bu da bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. 

6. Yaşlanma etkilerini geciktirir 
 
Kakaonun magnezyum içerdiğini yukarıda dile getirmiştik. Magnezyumun işlevlerinden biri de biyolojik süreçler için yakıt olarak kullanılmasıdır. Yani hücrelerimiz için çok önemlidir ve onların yenilenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kakao, içerdiği antioksidanlar sayesinde de yaşlanma sürecini yavaşlatır. 


Kaynak:

https://hthayat.haberturk.com/saglik/beslenme/haber/1004533-onu-yiyen-cok-mutlu-iste-kakaonun-8-faydasi
https://www.acil.net/kakaonun-faydalari-nelerdir/
https://www.faydalari.com/kakaonun-faydalari/

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.