Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Her Derde Deva 5 Kış Sebzesi
Her Derde Deva 5 Kış Sebzesi

iyihisset.com

14 Ara 2018

Soğuk kış günleri nedeniyle hastalıkların arttığı ve bağışıklık sistemimizin kuvvetini yitirdiği dönemlerde karşımıza çıkan şifa niteliğindeki kış sebzeleri için sofranızda yer açmanın tam zamanı. Vücudumuzun daha fazla vitamine ihtiyaç duyduğu şu dönemlerde sayısız faydalarıyla kış sebzeleri, günlük öğünleriniz içerisinde mutlaka yer almalı. Peki raflarda yerini çoktan almaya başlayan bu kış sebzeleri nelerdir?

Brokoli

Çocuklar tarafından “Küçük ağaçlar” olarak da adlandırılan sağlık deposu brokoliler, farklı tüketim yolları ile kış sebzeleri arasında en sağlıklı olanıdır. Vitamin ve mineral deposu olan brokoli, bağışıklık sistemini güçlendirir. Kış sebzeleri çorbasının da vazgeçilmezi olarak sıkça tercih edilir. Tam bir C vitamini deposu olan brokoli , B12 olarak da bilinen riboflavin açısından da oldukça zengindir.

Ispanak

Ispanak, içeriğindeki demir oranıyla halk arasında güçsüzlüklere ve hastalıklara karşı en çok tercih edilen kış sebzeleri arasındadır. Soğuk algınlıklarını önlemesinin yanı sıra içeriğindeki folik asit sayesinde Alzheimer hastalığını da geriletmesiyle bilinir. Kış sebzeleri yemekleri arasında her öğüne uygun tarifinin bulunmasıyla ıspanak her öğüne uygun bir yiyecek olarak karşımıza çıkıyor.

Havuç

Kış sebzeleri çorbaları için akla ilk sıralarda gelen havuç çorbası vücuda, kalbe ve özellikle de gözlere kuvvet vermesiyle bilinir. Kış sebzeleri arasında cilt hastalıklarına karşı yarar gösteren en önemli sebze olan havucun astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına da faydaları büyüktür.

Kereviz

Kış sebzeleri arasında adeta doğal bir ilaç olan kereviz, her şeyden önce vücudun antioksidan kaynağıdır. Siroza dönüşebilme riski olan Hepatit B ve C hastalıkları için kerevizin haftada en az bir kez tüketilmesi önerilir. Kış sebzeleri yemekleri adına yapımı oldukça pratik, lezzeti ve sayısız faydası ile muazzam bir sebzedir.

Lahana

Kış sebzeleri tarif listelerine bakıldığında lahana hem kış sebzeleri yemekleri hem de kış sebzeleri çorbası arasında karşınıza çıkabilir. A, B ve C vitaminleri açısından zengin bir yiyecek olan lahana, iştah kesici özelliği ile de oldukça fazla tercih edilir. Özünde bulunan selenyum ise cilde tazelik verir.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.