Ana içeriğe atla

Sağlıklı Beslenme

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Hakkında Çok Konuşulan Palm Yağı ile İlgili Bilmeniz Gerekenler
Hakkında Çok Konuşulan Palm Yağı ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

iyihisset.com

08 Oca 2019

Palm yağı hakkında son yıllarda herkes fikir beyan ediyor. Binlerce ürünün üretiminde kullanılan, kimileri tarafından zararlı kimileri tarafından da zararsız ilan edilen palm yağı uzun zamandır hayatımızda. Ağırlıklı olarak Endonezya ve Malezya’daki palmiye ağaçlarının meyvesinden üretilen ve neredeyse bütün paketlenmiş gıdalarda bulunan bu yağ hakkında merak edilenleri sizin için derledik.

Palm Yağı Nedir?

Palm yağı, tropik ormanlarda yetişen palmiye ağacının kırmızımsı meyvelerinin yağından elde ediliyor. Yüzde 55 doymuş yağ oranına sahip palm yağının paketlenmiş gıdaların hemen hemen yarısından fazlasında kullanıldığı biliniyor.

Palm Yağı Nerelerde Kullanılıyor?

Temizlik ürünleri, şampuanlar, bakım ürünleri, hazır yiyecekler, hazır pizza/hamburger/tavuk gibi ürünler, çikolatalar, makyaj malzemeleri hatta diş macunları bile palm yağı içeriyor.

Neden Bu Kadar Yaygın?

Palm yağının bu denli yaygın olmasının sebebi, raf ömrünün oldukça uzun olması. Birçok işlevi bulunan bu yağ farklı alanlarda kullanılıyor. Oksitlenmeye karşı dayanıklı olması ve yüksek ısılara dayanabilmesi onu tüketim sektöründe makbul kılıyor. Aslında palm yağı, Asya ve Afrika ülkelerinde birçok kişi tarafından evde yemek yapımında da kullanılıyor.

Yarattığı Sorunlar Nelerdir?

Palm yağı Endonezya ve Malezya’nın tropik ormanlarındaki palmiye ağaçlarından elde ediliyor. Ancak bu sırada birçok ağaç ve o ağaçlarda yaşayan orangutanlar, pigme filler ve Sumatran gergedanları zarar görüyor. Son 10 yılda özellikle orangutan nüfusunda yüzde 50 düşüş olduğu biliniyor. Bir hektarlık orman alanın azalması, 6 bin ton karbondioksitin ortaya çıkmasına neden oluyor. Endonezya’da palm yağı üretiminden dolayı 6 milyon hektarlık bir ormanın yok olduğu biliniyor.

Palm Yağının Üretimi Nasıl Olumlu Bir Hale Dönüştürülebilir?

Eğer palm yağı, sürdürülebilir bir şekilde üretilirse bir şeyler değişebilir. Yağmur ormanlarının harap edilmesini durdurmak ve canlıların ölümüne engel olmak için 2004 yılında Roundtable on Sustainable Palm Oil (RSPO)kurulmuş. RSPO, kendisinden sertifika alındığı takdirde palm yağının üretilmesine izin veriyor. Doğal kaynaklar korunduğu, yetiştiriciler en iyi uygulama yöntemlerini kullandığı, yeni dikimler yapıldığı sürece canlıların neslinin tükenmesinin de önüne geçilmiş oluyor.

Palm Yağının Yararları Nelerdir?

Palm yağının yararları ve zararları ile ilgili birçok farklı görüş var. Kimi kalbe faydası olduğunu savunurken kimi kalp düşmanı olduğunu öne sürüyor.

1. Enerjinizi yüksek tutar

Palm yağının birincil bileşenleri arasında yer alan beta karoten enerjinizi yüksek tutmanın yanı sıra hormon dengenizi de düzenlemeye yardımcı olur. Mumbai, Hindistan’daki Bhabha Atomic Araştırma Merkezi’nden araştırmacılar, doğal bir antioksidan kaynağı olan palm yağının oksidatif zararları da önlediğini söylüyor.

2. Palm yağı vitamin açısından zengin

Manchester Metropolitan Üniversitesi Beslenme Bilimi bölümünden Haleh Moravej, palm yağı içeriğindeki, bir E vitamini çeşidi olan takotrienollerin beynin gelişimi üzerinde etkili olabileceğini söylüyor.

3. Kalp sağlığını korur

The American Journal of Clinical Nutrition tarafından yapılan çalışmalar sonucunda palm yağının kötü kolesterolü (LDL) azaltıp iyi kolesterolü (HDL) yükselttiği ortaya çıktı. Yüksek LDL değerlerine sahip olmanın damar tıkanıklığından felce ve kalp krizine kadar birçok hastalığa davetiye çıkardığını hatırlatmakta fayda var.

4. Kanser riskini azaltır

Palm yağı içeriğinde yer alan ve bir E vitamini çeşidi olan tokoferoller, serbest radikaller tarafından meydana gelen kanser hücrelerinin gelişimini önleyen bir antioksidan çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Palm yağının kanser üzerindeki etkileri tartışma konusu olsa da siz, siz olun ve olası kanser hastalıklarına karşı önlem alıp geleceğe sağlıkla bakmak için QNB Sigorta’nın Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası’ndan faydalanabileceğinizi unutmayın.

5. Hamileler için önemli

Hamilelik döneminde A, D ve E vitaminlerini almak çok önemli. Bu vitaminler palm yağı içeriğinde de bulunuyor. Rafine edilmemiş palm yağı tüketimi hamilelikte öneriliyor.

Palm Yağının Zararları Nelerdir?

1. Kalp sağlığına zararlı

Palm yağı, trans yağ içermese de sahip olduğu yüksek doymuş yağ oranı kalbe zarar veriyor. Ayrıca 1997 yılında İngiltere’de 147 kişi üzerinde yapılan bir çalışma, palm yağında bulunan palmitik asidin kolesterolü yükselttiğini kanıtladı.

2. Sindirimi zor

Palmiye yağının rafine edilmiş olması içeriğindeki besinlerin değişime uğramasına neden oluyor. Cooking for Healthy Healing kitabının yazarı Dr. Linda Page, rafine edildikten sonra başkalaşım geçiren palm yağının sindiriminin oldukça zor olduğunu belirtiyor.

3. Kanserojen olabilir

EFSA (Avrupa Gıda Birliği Komitesi), palm yağı içeriğindeki bazı maddelerin kansere yol açabileceğini söylüyor. Vücuda giren glisidil yağ asitleri esterlerinin sindirim süreci sonrasında glsidiol adlı maddeye dönüşerek tümör büyümesine yol açabileceklerini belirtiyor.

Referanslar

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Sağlıklı Beslenme yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.