Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Göz Sağlığını Korumada Etkili Besinler

YE-İÇ06 Ekim 2016

Gerek bebeklikte göz sinirlerinin gelişimi için gerekse ilerleyen yaşlarda karşılaşılan göz hastalıklarından korunmada, bazı besinler anahtar rol üstleniyor!

A Vitamini – Beta Karotenler


A vitaminin öncül maddesi olan beta karotenler göz sağlığımızın en büyük destekçisi. Karaciğerde depolanıyorlar ve ihtiyaç halinde A vitaminine dönüşüyorlar. Antioksidan özellikleriyle ünlü oldukları gibi, yeterli miktarda alındığında katarakt riskini de azaltıyorlar. A vitamini karanlıkta görmemize yardımcı olurken, yeterli miktarda alınmaması görme sorunlarına bile yol açabiliyor.

Neler yemeli? Havuç, patates, tatlı patates, kabak, portakal, kavun, kayısı, lahana, ıspanak, kırmızı biber, Brüksel lahanası, balık yağı, yumurta.

C ve E Vitamini

Gözdeki hücre ve dokuların sağlıklı yapılarını korumada etkin rol üstlenen C ve E vitaminleri, aynı zamanda güçlü birer antioksidan. Bu özellikleriyle sarı nokta ve katarakt gelişimini azalttıkları biliniyor.

Neler yemeli? Yeşil sebzeler, turunçgiller, kiraz, çilek, domates, kuşburnu, kivi, brokoli, yeşil biber, buğday tohumu, badem, fıstık, keten tohumu, avokado.

Lutein ve Zeaksantin

Bu iki bileşiği, göz dokusunda yer alan karotenler olarak tanımlayabiliriz. Antioksidan etkileri yüksek olduğu için göz sağlığı açısından önem arz ediyorlar. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar, Lutein ve Zeaksantin’in yaşlı hastalarda katarakt ve halk arasında sarı nokta olarak bilinen makula dejenerasyonu gelişiminin önlenmesinde yararlı olabileceğini ortaya koyuyor.

Neler yemeli? Ispanak, pazı, su teresi, yeşil bezelye, mısır, marul, brokoli, kabak, havuç, Brüksel lahanası.

Çinko

Tüm vücut fonksiyonları için gerekli bir mineral olan çinkonun göz sağlığı

üzerinde olumlu etkileri bulunuyor. Karanlığa adaptasyonda, oksijen geçişine destek olmakla birlikte, güçlü bir antioksidan olduğu için bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de etkili. Diğer taraftan vücudun A vitaminini absorbe etmesine yardımcı olarak gözleri güçlendiriyor.

Neler yemeli? Fıstık, kabak çekirdeği, leblebi, yoğurt, ıspanak, kuzu eti, istiridye ve diğer deniz ürünleri.

Omega-3

Özellikle bebeklerin ve çocukların göz sinirlerinin gelişiminde önemli etkisi olduğu belirtiliyor. İlerleyen yaşlarda ise göz kuruluğuna iyi geldiği yönünde bilimsel araştırma sonuçları bulunuyor.

Neler yemeli? Somon balığı, uskumru, sardalya ceviz, keten tohumu, ada çayı, nohut, kuru fasulye.

Bu besinleri düzenli olarak tüketmenin yanı sıra tüm göz sağlığı ihtiyaçlarınızı Işıldayan Gözler Ferdi Kaza Sigortası ile karşılayabilirsiniz. Ayda yalnızca 15 TL ödeyerek yılda iki kez ücretsiz göz muayenesi olabilir, göz sağlığınızı güvence altına alabilirsiniz. Ek olarak optik ve güneş gözlüğü alışverişlerinizde %60’a varan indirimlerden faydalanabilirsiniz.

 

Üstelik beklenmedik durumlar karşısında kendinizi ve sevdiklerinizi 30.000TL tutarında maddi  güvence altına alabilirsiniz.

Işıldayan Gözler Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Yumurta konusunda geçmişte bilim dünyasını ikiye ayıran tartışmalar olsa da günümüzde yumurtanın faydaları daha çok dile getiriliyor. Uzmanlar 7’den 70’e herkesin düzenli olarak (aşırıya kaçmadan) yumurta tüketmesi gerektiğini söylüyor. Neden mi? Hemen anlatalım...

1. Yumurta Beyni Tıpkı Bir Zırh Gibi Koruyor


Yumurtada bulunan kolin, beynin en önemli yapı taşı olduğu için hafızayı koruyarak erken bunama riskini azaltıyor. Kolin ayrıca kanser hücreleriyle de savaşıyor. Ancak söz konusu kanser olunca, genetik faktörler ve hayat tarzını da kapsayan pek çok değişken var. Bu nedenle yumurta tüketmenin yanında daha profesyonel önlemler de almak gerekiyor. Örneğin Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası yaptırmak gibi... Cigna Finans Ayrıcalıklar Kulübü’ne de ücretsiz üye olacağınız bu sigortayla kendinizi maddi güvence altına almanın yanı sıra spor ve sigara bırakma merkezleri, beslenme danışmanlığı gibi sağlıklı yaşamı destekleyen birçok hizmetten %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz.

2. Yumurta Çok Zengin Bir D Vitamini Kaynağı

Güneş ışığıyla aktif hale geçen D vitamini, her ne kadar balık yağıyla özdeşleşse de yumurtada da bol miktarda bulunuyor. 1 tane yumurtayla günlük D vitamini ihtiyacınızın %4’ünü karşılayabileceğinizi biliyor muydunuz? Hiç yoktan iyidir!

3. Göz Sağlığını Koruyor

Yumurtanın faydaları, göz sağlığı konusunda da kendini gösteriyor. Yumurtada bulunan lutein, göz sağlığı problemlerini engelliyor, bozulma ve görme kaybı gibi sorunları minimuma indiriyor.

4. Karaciğeri Koruyor

Karaciğer sağlığı yeme, içme ve hayat tarzı gibi birçok faktörden çabucak etkilenebiliyor. Yumurtadaki fosfolipidler karaciğere zarar veren toksinleri yok ettiği için düzenli olarak yumurta tüketerek karaciğer sağlığınızı koruyabilirsiniz.

5. Cilt ve Saçları Koruyor

İşte yumurtanın faydaları arasında en çok hoşunuza gideceklerden biri! Yumurtada bulunan biyotin ve B12 vitamini, saç ve ciltteki yıpranmaları mümkün olduğunca azaltıyor, yaşlanma belirtileriyle erken yaşta yüzleşmenizi engelliyor.

6. Kolesterolü Dengeliyor

Son yıllarda yapılan çalışmalar, yumurtanın sarısında bulunan kolesterolün zararlı olabileceğine dair soru işaretlerini yok ediyor. Bilimsel çalışmalara göre yumurtada bulunan kolesterol dengeleyici olmanın yanı sıra vücudun kendi ürettiği zararlı kolesterolü de engelliyor. Ayrıca yumurtada bulunan omega-3 yağ asitleri kalp hastalıklarına karşı da koruyor.

7. Kilo Verdiriyor

Yumurtanın faydaları arasında kilo kontrolü de yer alıyor. Yumurtada bulunan “örnek protein” tok tuttuğu için kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Kilo verdirici etkisini artırmak için yumurtayı özellikle kahvaltı masalarından eksik etmemekte fayda var.

 Hemen Başvur