Göz Sağlığını Korumada Etkili Besinler

Buradasınız

Ye-İç 06 Ekim 2016

Gerek bebeklikte göz sinirlerinin gelişimi için gerekse ilerleyen yaşlarda karşılaşılan göz hastalıklarından korunmada, bazı besinler anahtar rol üstleniyor!

A Vitamini – Beta Karotenler

A vitaminin öncül maddesi olan beta karotenler göz sağlığımızın en büyük destekçisi. Karaciğerde depolanıyorlar ve ihtiyaç halinde A vitaminine dönüşüyorlar. Antioksidan özellikleriyle ünlü oldukları gibi, yeterli miktarda alındığında katarakt riskini de azaltıyorlar. A vitamini karanlıkta görmemize yardımcı olurken, yeterli miktarda alınmaması görme sorunlarına bile yol açabiliyor.

Neler yemeli? Havuç, patates, tatlı patates, kabak, portakal, kavun, kayısı, lahana, ıspanak, kırmızı biber, Brüksel lahanası, balık yağı, yumurta.

C ve E Vitamini

Gözdeki hücre ve dokuların sağlıklı yapılarını korumada etkin rol üstlenen C ve E vitaminleri, aynı zamanda güçlü birer antioksidan. Bu özellikleriyle sarı nokta ve katarakt gelişimini azalttıkları biliniyor.

Neler yemeli? Yeşil sebzeler, turunçgiller, kiraz, çilek, domates, kuşburnu, kivi, brokoli, yeşil biber, buğday tohumu, badem, fıstık, keten tohumu, avokado.

Lutein ve Zeaksantin

Bu iki bileşiği, göz dokusunda yer alan karotenler olarak tanımlayabiliriz. Antioksidan etkileri yüksek olduğu için göz sağlığı açısından önem arz ediyorlar. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar, Lutein ve Zeaksantin’in yaşlı hastalarda katarakt ve halk arasında sarı nokta olarak bilinen makula dejenerasyonu gelişiminin önlenmesinde yararlı olabileceğini ortaya koyuyor.

Neler yemeli? Ispanak, pazı, su teresi, yeşil bezelye, mısır, marul, brokoli, kabak, havuç, Brüksel lahanası.

Çinko

Tüm vücut fonksiyonları için gerekli bir mineral olan çinkonun göz sağlığı

üzerinde olumlu etkileri bulunuyor. Karanlığa adaptasyonda, oksijen geçişine destek olmakla birlikte, güçlü bir antioksidan olduğu için bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de etkili. Diğer taraftan vücudun A vitaminini absorbe etmesine yardımcı olarak gözleri güçlendiriyor.

Neler yemeli? Fıstık, kabak çekirdeği, leblebi, yoğurt, ıspanak, kuzu eti, istiridye ve diğer deniz ürünleri.

Omega-3

Özellikle bebeklerin ve çocukların göz sinirlerinin gelişiminde önemli etkisi olduğu belirtiliyor. İlerleyen yaşlarda ise göz kuruluğuna iyi geldiği yönünde bilimsel araştırma sonuçları bulunuyor.

Neler yemeli? Somon balığı, uskumru, sardalya ceviz, keten tohumu, ada çayı, nohut, kuru fasulye.

Bu besinleri düzenli olarak tüketmenin yanı sıra tüm göz sağlığı ihtiyaçlarınızı Işıldayan Gözler Ferdi Kaza Sigortası ile karşılayabilirsiniz. Ayda yalnızca 15 TL ödeyerek yılda iki kez ücretsiz göz muayenesi olabilir, göz sağlığınızı güvence altına alabilirsiniz. Ek olarak optik ve güneş gözlüğü alışverişlerinizde %60’a varan indirimlerden faydalanabilirsiniz.

 

Üstelik beklenmedik durumlar karşısında kendinizi ve sevdiklerinizi 30.000TL tutarında maddi  güvence altına alabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.