Gizli Tuz Kaynağı Olan Besinler

Buradasınız

Ye-İç 16 Mart 2023

tuz, besin, beslenme, kaynak

Tuz, doğal bir mineral olması sebebiyle vücudumuz için gerekli olan ve kas, iskelet sistemimiz başta olmak üzere birçok farklı fonksiyonumuz için gerekli olan bir gıda. Aşırıya kaçan tüketim durumların da ise sağlığımızı çok hızlı bozabilen ve birçok farklı hastalığa da neden olabilen bir mineral. Bu nedenle çok dikkatli tüketilmesi ve Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği günlük 5 gramdan fazla tuz tüketilmemesi insan sağlığı için büyük önem taşıyor. Yemeklerimize eklediğimiz tuzun miktarının farkındayız peki besinlerin içinde doğal olarak bulunan ve gizli tuz kaynağı olan gıdaları biliyor muyuz? Dünya Tuza Dikkat Haftası’nda doğada hazır halde bulunan gizli tuz kaynaklarından birkaç tanesini birlikte hatırlayalım.

Zeytin

tuz, besin, beslenme, kaynak, zeytin

Türk mutfağının baş tacı olan ve ülkemizde de bolca yetişen zeytin, tuz kaynağı olan besinlerin başında geliyor. İçerisinde yüzde 10’a kadar tuz bulunan zeytin, bolca tüketildiğinde vücudumuzdaki tuz miktarını oldukça fazla artırabiliyor. Günlük 5 gramı geçmemek için sadece 3-4 zeytin tüketmek yeterli olabiliyor.

Turşu

tuz, besin, beslenme, kaynak, turşu

Hangi ürünün içerisinde tuz daha çok bulunur diye bir anket yapılsa kuşkusuz ilk sıralarda gelecek yiyeceklerden biri de turşudur. Tamamen tuzla salamura edilen bir besin türü olan turşu, sadece 200 gramındaki 5 gr kadar tuz ile günlük ihtiyaç duyduğumuz miktarı karşılamaya yetiyor. Fazla tüketilmesi halinde vücuda giren tuz miktarını çok hızlı yükseltebiliyor.

Şarküteri ürünleri

tuz, besin, beslenme, kaynak, şarküteri

Hemen hepimizin çok sevdiği ve sıkça tükettiği şarküteri ürünleri de tuz olarak zengin besinler arasında yer alıyor. Hem daha uzun süre dayanması hem de daha lezzetli olması için tuzla desteklenen şarküteri ürünlerinde yüzde 5 civarında tuz bulunuyor. Her gün tüketilmesi ve tüketim miktarının çok olması durumunda vücuttaki tuz miktarını çok fazla artırabiliyor.

Kuruyemişler

tuz, besin, beslenme, kaynak, kuruyemiş

Tuz açısından hiç de o kadar masum olmayan bir diğer besin grubu da kuruyemişler. Çiğ kuruyemişlerde oldukça az bulunan ancak kavrulmuş olanlarda da tam tersi tuz madenine dönüşen kuruyemişleri çok dikkatli tüketmek gerekiyor. Özellikle çekirdek ve leblebi gibi yüksek oranda tuz bulunan kuruyemişleri mümkünse çiğ olarak tüketmen sağlığın için daha faydalı olabilir.

Cips

tuz, besin, beslenme, kaynak, cips

Tartışmasız en ciddi tuz kaynaklarından biri olan ve bunun yanında da vücudumuz için çok sayıda sağlıksız öğeyi de içeren cipslerden de uzak durmak gerekiyor. İçerisinde yoğun miktarda tuz bulunan bu yiyeceklerde ortalama olarak 100 gramda 1,5 gram kadar tuz var. Küçük boy bir cips paketi tüketilmesi halinde günlük tuz miktarımızı almış durumda oluyoruz.

Ayran

tuz, besin, beslenme, kaynak, ayran

Milli içeceğimizi ayran da tuz konusunda birçok diğer besinle yarışır durumda. Yoğurt, su ve doğrudan tuzla yapılan bu içecek, bir su bardağında ortalama 1,2 gr kadar tuz saklar. Birçok kişinin içerken de ekstra tuz eklediği düşünüldüğünde ayran da tuz konusunda dikkatli tüketilmesi gereken gıdalardan biri olarak öne çıkar.

Tuz tüketimine dikkat etmek, daha sağlıklı bir hayat yaşamanın en önemli kurallarından biri. Sen de günlük tuz tüketimini azaltarak ve tuz miktarı yoğun olan besinlerden uzak durarak çok daha sağlıklı bir hayata merhaba diyebilirsin. Ek olarak QNB Sigorta’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile de hem kendinin hem de sevdiklerinin çok daha sağlıklı bir hayat yaşamasına yardımcı olabilirsin. Özel sağlık kuruluşlarında SGK dışında ek bir ücret ödemeden hizmet alabileceğin bu sigorta yüzde 10 hoş geldin indirimi ile seni bekliyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.