Genç Bir Beyin İçin Nasıl Beslenmelisin?

Buradasınız

Ye-İç 12 Mayıs 2022

besin, beslenme, genç, beyin, gelişim, beden

Düzenli ve sağlıklı beslenerek bağışıklık sistemini güçlendirip birçok hastalığın önüne geçebilir, aynı zamanda daha genç bir beyne sahip olabilirsin. Uzun süren beslenme bozukluklarının sinir sistemini etkileyerek beynin gelişimine ve sağlığına zarar verdiği biliniyor. Beynin zinde kalmasına ve gelişimini sürdürmesine yardımcı olacak beslenme önerilerini senin için araştırdık. 

Folik asit almalısın

besin, beslenme, genç, beyin, gelişim, beden

Sağlıksız ve düzensiz beslenme, sinir sistemi üzerinde olumsuz etkiler bırakıyor ve hatta sinir hücrelerinin gelişimini engelleyerek zaman zaman kalıcı hasarlara da neden olabiliyor. Bu noktada beslenme düzeni kadar besin değerleri de olukça önemli. Alzheimer ve demans gibi çeşitli hastalıkların önüne geçmek adına kişilerin folik asit bakımından zengin fasulye, ıspanak, bezelye, limon, şalgam ve portakal gibi gıdaları düzenli olarak tüketmesi gerekiyor.

Karbonhidrat miktarına dikkat etmelisin

besin, beslenme, genç, beyin, gelişim, beden, karbonhidrat

Beynin enerji kaynağı olan glikoz düzeyinin azalması ya da artmasına bağlı olarak çeşitli sorunlar yaşanabiliyor. Bu noktada beynin glikoz seviyesini korumak için karbonhidrat ve yağ alımına dikkat edilmesi gerekiyor. Karbonhidrat alımının yanı sıra beynin balık yağı ve diğer bitkisel yağlarla da desteklenmesi gerekiyor.

B vitaminine önem ver

besin, beslenme, genç, beyin, gelişim, beden, b vitamin

Hafıza ve zekâ gelişimi açısından B vitamini oldukça önemli bir besin değeridir. Ayrıca B vitamini beyin ve sinir sisteminin sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Vücutta B vitamininin yeterli düzeyde olmamasından dolayı unutkanlık, sinir hali, kısa süreli hafıza kaybı ve dikkat eksikliği gibi çeşitli sağlık sorunları yaşanabiliyor. Bu noktada et, balık, yoğurt, muz, sebzeler ve yağsız süt tüketmeli, beyin sağlığını ve sinir sistemini korumalısın.

Balığı listenden çıkarmamalısın

besin, beslenme, genç, beyin, gelişim, beden, omega 3

Omega 3, beyin fonksiyonlarının düzgün bir şekilde çalışması için oldukça önemli bir besin değeri. Balık, Omega 3 asidi bakımından en zengin yiyecek olarak karşımıza çıkıyor. Omega 3 beynin oksijen miktarını artırarak hafızanın kuvvetlenmesini ve bilinçaltında yatan bilgilerin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Ayrıca balık yiyerek alabileceğin Omega 3 asidi ile stres seviyeni de önemli ölçüde düşürebilirsin.

Bor bakımından zengin besinler tüketmelisin

besin, beslenme, genç, beyin, gelişim, beden, elma

Yapılan araştırmalar üzümün dopamin salgılanmasını artırdığını ve buna bağlı olarak problem çözme yeteneğini geliştirdiğini ortaya koydu. Bunun için içerisinde bol miktarda bor bulunan üzümü tüketmen faydana olacaktır. Bor, kalsiyum ve D vitamini açısından oldukça zengindir. Vücuttaki minerallerin düzenlenmesinde önemli rol oynar. Vücudun içerisinde kalsiyum ve magnezyumu da artırarak kemik erimesinin önüne geçer. Ayrıca bor açısından da zengin olan üzüm beyin sağlığı ve gelişimi açısından oldukça önemli bir besin. Üzümün yanı sıra elma ve fındıkta da bor bulunuyor. Ara öğünlerde üzüm, elma ve fındık tüketerek hem kalori miktarına dikkat edebilir hem de beyin sağlığına katkı sağlayabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.