Fazla Tüketince Zararlı Olan Sağlıklı Atıştırmalıklar

Buradasınız

Ye-İç 16 Nisan 2017

Her şeyin fazlası zarar! Özellikle kimi sağlıklı atıştırmalıklar var ki fazla tüketildiğinde kilo problemlerine ve genel sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Örneğin...

Kuru Yemiş Kokteyli

Kuru yemiş kokteylleri, her ne kadar enerji verip kan şekerinizi yükseltse de paketli ürünler çok fazla şeker ve yağ içerebiliyor. Diyetisyenler üç tatlı kaşığı kuru yemiş kokteylinin bile 9 gram yağ ve 11 gram şeker içerdiğini belirtiyor. Bu yüzden kokteylinizi evde hazırlamanızda ve abartıya kaçmadan tüketmenizde fayda var.

Pirinç Patlağı

Genelde kalorisiz olarak bilinen ve diyetlerin büyük kısmını kaplayan pirinç patlakları, son yıllarda Türkiye’de de sıkça tüketiliyor. Ancak sandığınız kadar masum değiller! Uzmanlar bir seferde tüm paketi yemek yerine, küçük parçalara bölüp azar azar tüketmeyi öneriyor. Tabii bu yöntemi de abartmamak şartıyla.

Kuru Meyveler

Kuru meyveler, fazla tüketmeye müsait olması ve bolca şeker içermesi sebebiyle yerken dikkat etmeniz gereken sağlıklı atıştırmalıklardan biri. Öyle ki yalnızca altı dilim kuru meyve bile günlük şeker ihtiyacınızdan fazlasını almanıza neden olabilir. Hal böyle olunca onları kontrollü ve az tüketmeniz gerekiyor. Ne de olsa her şeyin azı karar, çoğu zarar.

Tahıl Barları

Meyvelerle zenginleştirilen tahıl barları, sağlıklı atıştırmalık seçenekleri arasında yer alsa da küçük bir paketi bile 250-300 kalori içeriyor. Bu nedenle uzmanlar bir paketi ikiye bölerek enerji ihtiyacınızı karşılamanızı tavsiye ediyor. Aksi halde kilo problemi yaşayabilirsiniz.

Çubuk Kraker

Çubuk krakerler açlığı bastırmak için akla ilk gelen atıştırmalıklardan biri olarak uzun yıllardır dünya genelinde tercih ediliyor. Ancak susamlı ve tuzlu seçenekleri fazla tüketilirse, ters etki yaratarak kilo almanıza neden olabilir. Uzmanlar tarafından taze meyve ve sebzelerle birlikte makul oranda tüketilmesi öneriliyor. Yani bir oturuşta tüm paketi bitirmemeye özen göstermelisiniz.

Badem

Doyurucu miktarda protein ve lif içerdiği için sağlıklı atıştırmalıklar arasındaki popülerliğini uzun yıllardır koruyan badem, içerdiği sağlıklı yağ ve E vitaminiyle de tercih ediliyor. Ancak lezzetine kapılıp bir seferde paketi bitirip hiç yoktan 500 kaloriyi bir anda vücudunuza yükleyebilirsiniz. Bir porsiyonu 20 adetle sınırlandırmakta fayda var.

Görüldüğü üzere sağlıklı beslenmek, sadece yediklerimizin ne olduğuyla sınırlı değil. Sağlıklı besinleri dengeli tüketmek de bir o kadar önemli. Üstelik bu durum her kişinin metabolizmasına göre değişebiliyor. “Keşke bu konuda istediğim zaman fikir danışabileceğim biri olsa” diyorsanız, size harika bir önerimiz var. Ücretsiz online beslenme danışmanlığının yanında anlaşmalı psikolog, spor merkezi ve hastanelerde %40’a varan indirimlerden faydalanacağınız bir hayat sigortası yaptırabilirsiniz. Bu avantajlı teklifin detayları için tıklayın.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 17 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.