Faydaları Saymakla Bitmiyor: Çam Balı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Buradasınız

Ye-İç 17 Mart 2020

Günümüzde sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmak, hiç olmadığı kadar önemli. Dolayısıyla birçok insan, temiz bir beslenme düzeni oluşturmanın yollarını arıyor. Doğal besinleri hayatımıza daha fazla dahil etmemizi öğütleyen bu beslenme düzeni, birçok yeni besinle tanışmamıza da imkan tanıyor. Bu doğal besinlerden biri olan çam balının tüm detaylarını sizler için yazdık. Çam balı nedir, faydaları nelerdir ya da nasıl tüketilir? Tüm bu soruların cevabı için sizleri hemen aşağıya alalım...

 

Çam balı nedir?

Çiçek balından oldukça farklı olan çam balı, Güney Ege ve Batı Akdeniz’de üretilir. Bu bölgelerde yaşayan Basra böceği, çam ağaçlarının öz suyunu emerek beslenir ve artan öz suyu tatlı bir madde halinde ağaçların üzerine bırakır. Mineral ve antioksidan bakımından çok zengin olan bu salgı, bal arısı tarafından olgunlaştırılarak çam balına dönüştürülür. Çam balının en önemli özelliklerinden biri de uzun ömürlü olmasıdır. Glikoz ve fruktoz içeriği, çiçek balına göre daha düşük olan çam balı; daha az tatlıdır, bu sayede boğazda yakıcı bir his bırakmaz. Üstelik çiçek balına göre 10 kat daha fazla enzim, aminoasit, mineral ve antioksidan içerir.

 

Çam balının faydaları nelerdir?

  • Çam balı, saçları besler ve saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olur.
  • Düzenli tüketimde kişiye enerji verir, dolayısıyla halsizlikle mücadele etmek için birebirdir.
  • Yüksek tansiyonu dengeleme özelliği sayesinde tansiyon hastaları tarafından sık sık tercih edilir.
  • Çam balı, asidik bir yapıya sahip olsa da mide için çok faydalıdır ve sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur.
  • Kansızlığa iyi gelen çam balı, aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine de katkıda bulunur.
  • Havadaki nemi çekme özelliğine sahip olan çam balı, açık yaralarda bulunan iltihabı çözerek yaranın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

 

Çam balı nasıl tüketilir?

Çam balını tüketmenin birçok farklı yolu bulunur. Genellikle kahvaltıda tercih edilen çam balı, metal olmayan bir bıçak yardımıyla tüketilmelidir. Eğer mide problemlerinden şikayetçiyseniz bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı çam balı ekleyerek karıştırabilir, aç karnına içebilirsiniz. Aynı zamanda losyon kıvamına getirerek cilt bakımında kullanmanız da mümkün.

 

Kaynak:

http://www.baldagi.com/contents/duyurudetay/258

https://www.balturkiye.com/cam-balinin-faydalari-nelerdir/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.