Evden Çalışanlar İçin Ramazan'da Beslenme Önerileri

Buradasınız

Ye-İç 13 Nisan 2021

ramazan, iftar, sahur, beslenme, sağlık, yiyecek

Oruç tuttuğun süre içerisinde iftarda ve sahurda doğru beslenmediğin takdirde gün içinde yorgunluk, dikkat dağınıklığı ve enerji kaybı yaşayabilirsin. Bütün bunlar verimli çalışmanı engeller. Ramazan ayında evden çalışıyor olmak normale göre daha rahat görünebilir ancak beslenme şeklinin yanlış olması sebebiyle her zamankinden fazla enerji kaybı da yaşaman mümkün. Eğer sen de bu Ramazan ayında evden çalışanlardansan senin için hazırladığımız beslenme önerilerine göz atabilirsin.

İftar sofrasının demirbaşı çorba olmalı

ramazan, iftar, sahur, beslenme, sağlık, çorba

Aç kaldığın uzun süre sonunda önce mideni yumuşatman gerekir. Bunu da en iyi sıcak bir çorba içerek yapabilirsin. Yemeğe ilk olarak çorbayla başlaman diğer yemeklerden daha az yemeni de sağlayacağından iftardan sonra hazımsızlık yaşamanı da engelleyecek.

Yemek hazırlarken harcadığın enerjiyi göz önüne al

ramazan, iftar, sahur, beslenme, sağlık, yiyecek

Özellikle evden çalıştığın bu dönemde fiziksel olarak enerji harcamıyormuş gibi düşünebilirsin ancak zihnin sürekli çalıştığı ve aynı ortamda saatlerce vakit geçirdiği için oldukça fazla enerji harcıyor. Yaşayabileceğin yorgunlukların ve verimsizliğin önüne geçmek için sağlıklı menüler hazırlamalısın. Evden çalıştığın için zaman tasarrufu yapmak isteyebilir ve sahurda iftardan kalanları yemeyi düşünebilirsin ancak bu oldukça yanlıştır. İftarda biraz daha ağır yemek yendiğinden dolayı sahurda da bu yemeklerin yenmesi olası ve ertesi gününüzü olumsuz etkileyecek mide problemlerine yol açabilir.

Sağlıklı karbonhidratlar

ramazan, iftar, sahur, beslenme, sağlık, yiyecek

Ramazan ayında beslenirken doyurucu ve tok tutan besinler tercih edebilirsin ancak bu tercihleri yaparken olabildiğince sağlıklı olanları göz önüne almalısın. Bazı karbonhidratlar doğrudan kilo ve şişkinliğe yol açarken doğru tercih edilen karbonhidratlar tüm gün enerjini korumanı ve verimliliğini düşürmemene yardımcı olur. Özellikle evden çalışıyorsan ev işlerini ve normal çalıştığın işleri aynı anda yapman gerekebilir. Bu da senin ekstra yorulmana sebep olabilir. Ramazan ayı boyunca sağlıklı baklagiller ve tam buğday ürünlerini beslenmene ekleyerek olumsuzlukların önüne geçebilirsin.

Sütlü tatlılar

ramazan, iftar, sahur, beslenme, sağlık, tatlı, sütlü

Tüm gün aç kalmanın yanında ev işlerinde ve normal işlerinde harcadığın enerji beraberinde tatlı ihtiyacını getirebilir. Çok ağır şerbetli tatlılar tercih etmen mideni yormanın yanında kan akışını da olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple eğer tatlı tercih edeceksen sütlü ve hafif tatlıları tercih etmelisin.

İftar sahur arasında su tüketimi

ramazan, iftar, sahur, beslenme, sağlık, yiyecek, su, adam

Günlük ihtiyacın olan en az 2 litre su senin tüm gününü etkileyen temel maddelerden biridir. Vücudunun ihtiyacı olan suyu içmezsen karşılaşacağın problemler günlük yaşamını olumsuz etkiler. Susuz kalan bedenin enerjisi tükenir ve tekrar enerji üretemez. Bu neden iftarla sahur arasında su tüketimini asla unutmamalısın.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.