Duygusal Açlıkla Baş Etmenin 4 Yolu

Buradasınız

Ye-İç 16 Eylül 2016

Şimdiye kadar kaç pazartesi diyete başlayıp salı günü boş verdiniz? “Bundan sonra şeker tüketmeyeceğim.” diye karar alıp akşamında kendinizi profiterol kaşıklarken bulduğunuz anılara sahip misiniz? Sevgilinizle kavga ettiğiniz zaman, iş yerinde bir şeyler ters gittiğinde veya ailenizle tartışınca yemek yiyerek mi sakinleşebiliyorsunuz? O zaman duygusal açlık probleminiz olabilir, geçmiş olsun.

Duygusal Açlık Nedir?

Duygusal açlık, psikiyatri biliminde bir rahatsızlık olarak geçiyor; tıpkı bulimina nevroza (yediklerini çıkarma hastalığı) ve anoreksiya nevroza (yememe hastalığı) gibi.

Duygusal açlıkla fiziksel açlığı ayırt etmenin kolay bir yolu var: Acıkma sürelerine bakın.

Fiziksel açlık yavaş yavaş oluşurken, duygusal açlık bir anda belirir.

Duygusal Açlıkla Nasıl Baş Edebiliriz?

Birçok göbek eritme yöntemine başvurdunuz ve yüzlerce diyet listesi denediniz ama bir türlü zayıflama konusunda başarılı olamadıysanız demek ki sorununuz fiziksel değil, duygusal.

Merak etmeyin, bu konuda yalnız değilsiniz. Duygusal açlık, günümüzde pek çok kişinin karşı karşıya kaldığı bir problem ve çözümü var. New York’tan ünlü yazar ve psikiyatrist Dr. Patricia A. Farrell’in duygusal açlıkla ilgili birçok araştırması bulunuyor ve çözümü bulduğuna inanıyor.

Karşınızda Dr. Patricia’dan duygusal açlığa karşı öneriler:

Başlangıç Olarak Sorunun Kaynağına İnin

Hangi durumlarda açlık oluşuyor? Önce bu sorunları tespit edin ve bununla alakalı bir defter tutun, ardından durumu nasıl kontrol altına alabileceğinizi gözden geçirin. Meditasyon teknikleri işe yarayabilir, aklınızda bulunsun.

Sorun sizden kaynaklı değilse o zaman sorunun çözülmüş olduğunu hayal edin. Unutmayın, bir şeye dönüşmek için onu sürekli taklit etmek gerekir; kendinizi sorunun olmadığına inandırabilirseniz duygusal açlık kaybolacaktır. Bunu bir süre tekrar ettiğinizde artık duygu değişimlerinin siz de açlık yaratmayacağını fark edeceksiniz.

Ertesi Gün Yersiniz?

Hepimiz işleri yarına bırakmaya meyilliyiz madem bu durumu bir avantaja dönüştürebiliriz.

“Üzüntünüzün geçmesi için kurabiye yemeyi düşünüyorsanız kendinizi onu sonraya bırakmaya ikna edin. Bir süre sonra açlığınızın gittiğini göreceksiniz.” diyor Dr. Patricia.

Harekete Geçin

Abur cuburlarla kendinizi mutlu etmekten çok daha keyifli bir yol var: Yürüyüş.

Dr. Patricia:

“Duygusal açlık krizi geldiği zaman bulunduğunuz ortamı değiştirin ve açık havada 10 dakikalık bir yürüyüşe çıkın. Attığınız her adımla beraber açlık biraz daha yok olacak.”

(Editörler olarak denedik, % 100 çalışıyor.)

Fazla Abartmayın

Diğer bir ünlü psikiyatrist Dr. Leslie Becker-Phelps ise duygusal açlığın sadece fiziksel rahatsızlıklara neden olmaya başladığında tehlikeli olabileceğini söylüyor ve ekliyor.

“Mutsuz hissederken bir parça çikolata yemek ya da bir doğum günü kutlamasında coşkuya kapılıp içecekleri ve pastaları tüketmek bir problem değil; aksine olması gereken şey.”

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.